Világgazdaság – makronom.eu
2025. április 30., szerda

Szegény amerikai vállalatot még a vám is húzza 

Kína teljes kereskedelmének egyharmadát a külföldi vállalatok adják. Az amerikaiak most akkor is vámot fizetnek, ha vesznek, akkor is, ha eladnak. Egyre logikátlanabb a kereskedelmi háború. 

A vámháború árnyoldala: több tízezer kínai alkatrész van az amerikai fegyverekben

A kritikus ásványok kínai exportkorlátozása és tilalma valóban a legérzékenyebb pontján találhatja el az Egyesült Államokat. Kína, ha igazán bedühödik, az amerikai fegyveripar ellátási láncainak háromnegyedét is megbéníthatja.

Európa még mindig az elveszett energiaháborúkkal küzd?  

A Greenpeace-t elítélő bírósági döntés jelzése egyértelmű: az Egyesült Államokban már senki sem finomkodik azokkal, akik akadályozzák a gazdaságot, és az idealizmus leple alatt lábbal tiporják mások jogait.

Kanada választ: Trump épp a szövetségeseit üti ki a nyeregből 

Kanada hullámvasúton ment keresztül, miután Trudeau lemondott, és utódja, Mark Carney próbálja megőrizni a hatalmát. A Trump által gerjesztett feszültségek és a belső gazdasági válságok következményeként a választások kimenetele szoros versenyt ígér, miközben a társadalom polarizálódik. 

A Washington–Peking-dilemma – mihez kezd Japán Trump blokkosítási terveivel? 

Donald Trump terve, miszerint egy Kína-ellenes gazdasági blokkot alakítana ázsiai szövetségeseiből, válaszút elé állítja Tokiót. Japán első számú kereskedelmi partnere Kína, így nem járna jól a gazdasági kapcsolatok leépítésével. Eközben Washingtont sem sértheti meg, hiszen az USA amellett, hogy a fő exportpiaca, a nemzetbiztonságban is fontos szerepet játszik. Japánra Európának is érdemes ...

Trump vámkáosza: tűpontos terv vagy Amerika hattyúdala? 

Vámháborúk, adóssághegyek és geopolitikai átrendeződés: Trump ambiciózus gazdasági terve választ kíván adni Amerika strukturális válságára – de lehet, hogy csak ront a helyzeten?

Hszi Csin-ping kínai elnök a kínai Senhszi tartomány székhelyén, Hszianban a Kína és a közép-ázsiai országok csúcstalálkozóján 2023. május 19-én.

Kína gazdasági fegyverei 

Ahogy Kína erősödik, úgy változik az az eszköztára is, amivel ki tudja kényszeríteni kereskedelmi és befektetési céljainak előmozdítását. A második Trump-kormányzat elején minden jel arra mutat, hogy Kína még nagyobb mértékben fog támaszkodni az új gazdasági fegyvereire.

Kivégezni a bürokráciaszörnyet

Németországban a Scholz-kormány egyik központi terve a bürokráciacsökkentés volt. Szinte semmi nem valósult meg belőle. Pedig ha csak Dánia szintjét érnék el, akkor a gazdasági teljesítmény évi 96 milliárd euróval magasabb lenne. Így már érthetőbb, miért küzd a magyar kormány a közigazgatás digitalizálásáért.

tórium reaktor Kína - illusztráció: Freepik

Áttörés a tórium terén: új korszak küszöbén az atomenergia

Kína először a világon töltött újra működés közben egy tóriumalapú olvadéksós reaktort, ezzel technikai és stratégiai előnyre tett szert a jövő atomenergiájáért folyó versenyben. A fejlesztés tisztább energiatermelést ígér, és újraszabhatja a nukleáris ipar geopolitikai erőviszonyait is.

Egyre intenzívebb a nagyhatalmi rivalizálás Kína hátsó udvarában 

Délkelet-Ázsia országai aggódnak, hogy az USA és Kína közti rivalizálás veszélyezteti a régió békéjét és növekedését, mivel mindketten próbálnak befolyást gyakorolni a térségre. A kulcsfontosságú tengeri útvonalak miatt a verseny fragmentálhatja az ellátási láncokat, ami Magyarországot is érintheti. 

Trump eltaktikázhatta magát Kínával kapcsolatban

A Kínára kivetett értelmetlenül magas vámok mögül már maga Trump is kifarolna. A patthelyzet fenntarthatatlan, mindkét fél megegyezésre törekedne, ám egyik sem teszi meg a kezdőlépést. Az elnök a maga által kreált csapdahelyzetből keresi a kiutat.

A kereskedelmi háború első hatásai már a vállalati döntéshozatalban is visszaköszönnek 

A napokban kézzelfoghatóvá vált, hogy a washingtoni és pekingi vámcsaták már nem csupán távoli diplomáciai üzengetések: ami néhány hónapja még puszta százalékokkal dobálózó politikai zsonglőrködésnek tűnt, mára üresen kongó pickupszalonok, feltorlódott konténerek és egyre dráguló üdítőitalok képében sétált be a fogyasztók hétköznapjaiba.

Divatcikk fashion fotó: Freepik

A divattömegcikkeket gyártó kkv-k lehetnek a vámháború nagy vesztesei

A fejlett világban a közepes méretű divatipari cégek nehéz helyzetbe kerülhetnek a globális kereskedelmi háború miatt. A lokális márkaépítés és az alacsony költségű ázsiai gyártás évtizedekig előnyös volt, de most vége lehet ennek az üzleti modellnek

gáz földgáz gázfüggőség - kép: Freepik

Olcsóbb lehet a földgáz, ami stratégiai előnyt hozhat

Egy brit energetikai kutatócég friss tanulmánya szerint az EU gázpiaci helyzete kedvező irányba változhat, így Magyarország számára is biztosítottá válhat az olcsóbb és diverzifikáltabb energiaellátás, ami közvetlenül hozzájárulhat a gazdasági növekedéshez.

Egyetlen ábrán Kína világkereskedelmi uralma

Amikor Washington Kína ellehetetlenítését célozza meg, érdemes egy pillantást vetni az erőviszonyok huszonnégy év alatt bekövetkezett változására.

Változóban a nemzetközi kapcsolatok hierarchiája

A nemzetközi kapcsolatok hierarchiájának átalakulása és a középhatalmak felemelkedése új dinamikát hozott a globális politikába. A legfrissebb felmérés szerint az Egyesült Államok és Kína mellett Szaúd-Arábia, Brazília és Indonézia is a nagyhatalmak közé léphet. 

A kínai bosszúállók Hollywoodot büntetik 

A vámokra adott válaszul Kína a hollywoodi filmek bemutatóinak számát is csökkenti az országban. A kormány szerint a kereskedelmi háború amúgy is megváltoztatja a közönség kedvező megítélését az amerikai mozi iránt. 

A japán autógyártók közösen veszik fel a harcot a kínai versenytársakkal

A japán autóipar összefogással próbálja ledolgozni hátrányát a szoftveralapú járművek fejlesztésében.

Az Európai Unió jövője és Magyarország mozgástere 

Az Európai Unió jövője és Magyarország mozgástere kulcsfontosságú kérdés, amely gazdasági, politikai és társadalmi hatásokat is magában hordoz. A jelenlegi uniós modell reformra szorul, és Magyarország számára is fontos kérdés, hogy hogyan érvényesítheti érdekeit a változó európai közegben. 

Új élelmiszer-piramis egy anyagcserezavarban szenvedő nemzet számára 

Mivel az Egyesült Államokban egyre szaporodnak a túlsúly miatti krónikus betegségek, az orvosok és a táplálkozáskutatók egy csoportja szerint ideje újragondolni az amerikai étkezési szokások alapjait. Egy új, alacsony szénhidráttartalmú élelmiszer-piramist javasolnak.

A nemzetközi segélyezési rendszer a kezdetektől kudarcra volt ítélve 

Donald Trump első intézkedései között volt a USAID-segélyek felfüggesztése és felülvizsgálata. A fejlődő országokat természetesen nem lenne szabad magukra hagyni, azonban több kutatás és a több mint 60 éve fennálló rendszer hiányosságai abba az irányba mutatnak, hogy ideje lenne átkeretezni a nemzetközi segélyezés struktúráját. Az ugyanis még egyetlen gazdaságot sem lendített fel érdemlegesen… 

A BYD Latin-Amerikába is betör – az amerikai járműipar kárára 

A brazil Camaçari városában, egy régi amerikai Ford-gyár helyén épül a kínai BYD hatalmas üzeme, miközben a Washington és Peking közötti harc a minél nagyobb befolyás megszerzéséért egyre inkább átírja Latin-Amerika gazdasági térképét.

Ez Kína igazi fegyvere Amerika ellen

Lehetett azzal számolni, hogy ha Donald Trump a végsőkig feszíti a vámokat, Peking a ritkaföldfémek kiviteli tilalmával fog válaszolni. Pontosan ez történik, rákényszerítve az Egyesült Államokat stratégiájának újragondolására.

2015 óta először nem Németországba érkezett a legtöbb menedékkérelem 

Tíz év után először nem Németországba érkezett a legtöbb menedékkérelem: az idei év első negyedévében Franciaország volt az első számú célpont. A kérelmek száma uniós szinten is csökkent, miközben Magyarország továbbra is a lista végén szerepel a szigorú határvédelmi intézkedések hatékonysága miatt. 

A választáson vesztes szocialisták a koalíciós tárgyalások igazi nyertesei 

Bár a német választásokat a CDU/CSU nyerte, a koalíciós tárgyalások valódi győztese az SPD lett, amely 7 tárcát is szerzett a leendő kormányban. Friedrich Merz gyors megállapodása komoly politikai kompromisszumokat követelt, miközben az AfD előretörése nyomás alá helyezte a mérsékelt erőket. A német belpolitikai irányváltás Magyarország számára is fontos üzenetet hordoz.

Trumpot belevezetnék a Kindleberger-csapdába?  

Trump stratégiájának része a dollár leértékelése, amihez kellene a Fed kamatcsökkentése is. Ám a jegybank egyelőre nem működik együtt. Sőt, megszellőztették, hogy mi lenne, ha az előző válságokkal ellentétben a Fed most nem biztosítana elegendő dollárlikviditást.

Trump-hatás: Európa újra Kína felé fordul

Az Egyesült Államok egyre agresszívebb kereskedelmi politikája miatt nem csak a kereskedelmi útvonalak és az ellátási láncok változnak meg. Új geopolitikai szövetségek születnek – vagy éppen félig leromboltak élednek újjá. Az Európai Uniónak nincs más választása, mint rendezni a viszonyát Kínával, és a protekcionista washingtoni politika miatt új kereskedelmi rendszert dolgozni ki azzal az ...

A Nixon-sokktól a Trump-sokkig – Magyarázatok a vámháborúról 3. 

Jánisz Varufákisz korábbi görög pénzügyminiszter párhuzamot von a Nixon- és a Trump-sokk között, elsősorban a gazdasági és a politikai következményekben. A világ mindkettőre úgy tekint, mint ami alapjaiban változtatta és változtatja meg a világot.

Hogyan formálja át Németországot az új szövetségi kormány? 

A német konzervatív CDU/CSU és a szociáldemokrata SPD koalíciója egy rendkívül összetett politikai és gazdasági programmal állt elő, amely merész növekedési célokat és alapvető szerkezeti változásokat ígér. De vajon képes lesz-e ez az új politikai együttműködés tartósan megfordítani az országban tapasztalható gazdasági lassulást és a társadalmi feszültségeket?

Gazdasági aggodalmak és politikai megosztottság uralja az amerikai közhangulatot 

Egy friss Gallup-felmérés szerint az amerikaiak fő aggodalmai továbbra is a gazdasági kérdésekhez kapcsolódnak, különösen annak állapota, az infláció és a költségvetési hiány miatt. A pártszimpátiák mentén különbségek mutatkoznak ezen félelmek súlyozásában, ami tovább mélyíti a polarizációt.