vámok – makronom.eu
2025. június 23., hétfő

Miképp kell lábon lőni magunkat? 

2025. május 29. | Matus Tibor

Az Európai Parlament megszavazta vámok kivetését az Oroszországból és Fehéroroszországból importált műtrágyákra és bizonyos mezőgazdasági termékekre. Az oroszok különösebben nem aggódnak, az európai gazdák annál inkább.

A vámok új kereskedelmi lehetőséget nyitnak a kanadai Nagy-tavak kikötőinek 

2025. május 28. | Mihálovics Zoltán

Az amerikai vámok hatására Kanada kikötői – Windsor, Sarnia, Port Colborne – új lehetőségekhez jutnak az európai konténerforgalomban. A Szent Lőrinc-csatorna révén alternatív útvonal nyílhat az európai vállalatok számára Kanada irányába, új exportpiacokat és logisztikai útvonalakat megnyitva. 

A sunyi brüsszeli trükk az orosz energia teljes betiltására

2025. május 8. | Révész Béla Ákos

A csel abban rejlik, hogy most nem szankcióként, hanem sima kereskedelmi rendeletként fogadnák el az orosz földgáz betiltását, amit még csak nem is betiltásnak neveznének. Így viszont nem lehet vétózni. Az egész unió issza majd meg a levét, a magyar energiabiztonság pedig különösen nehéz helyzetbe kerül.

Trump a dollár gyengítésével az összeomlást kockáztatja

2025. április 6. | Matus Tibor

A dollárleértékelés és a dollárdominancia nem feltétlenül zárja ki egymást. De az, hogy Donald Trump dolgozik a zöldhasú gyengítésén, szinte biztosan a dollár uralmának a végét jelenti – állítja Jeffrey Frankel.

Ezek a vámháború várható gazdasági hatásai

2025. április 5. | Halaska Gábor

A vámháború részletes hatáselemzései még készülnek, de az első nyilatkozatok szerint az európai gazdaság növekedése várhatóan 0,3–0,5 százalékponttal csökkenhet a következő két évben. A magyar exportot pedig – egy bécsi intézet gyorsbecslése szerint – csak 0,37 százalékponttal vethetik vissza a most bejelentett amerikai vámok.

(V)ámokfutás: Trump 10 százalékos alapvámot jelentett be minden országra 

2025. április 3. | Páczi Zsolt

Donald Trump amerikai elnök 10 százalékos alapvámokat jelentett be, és szinte egyetlen ország sem úszta meg az új tarifákat. Az Európai Unió esetében 20 százalék lépett érvénybe, míg Kína immáron összesen 54 százalékos vámokkal kell, hogy számoljon. Az intézkedések jelentős hatással lehetnek a világgazdaságra. 

Trump gazdaságpolitikájának hatása az EU gazdaságára 

2025. március 29. | Matus Tibor

Donald Trump újraválasztásával megnőtt a világgazdaságban a bizonytalanság. Egy európai elemzőcsoport próbálta megbecsülni az elnöknek az EU gazdaságpolitikájára gyakorolt hatását, illetve kereste a legjobb válaszlépéseket.

Az USA 25 százalékos büntetővámot vet ki az autóimportra  

2025. március 27. | Mihálovics Zoltán

Donald Trump beváltotta a fenyegetését, és különvámot vet ki az autóimportra, sőt más termékekre vonatkozó büntetőintézkedéseket is kilátásba helyezett. Magyarországot is érinti az intézkedés, hiszen autóipari beszállítóként a német export visszaesése nem sok jót jelent. 

A BRICS-országoknak nem kell félniük a vámtarifa-fenyegetésektől 

2025. február 17. | Matus Tibor

Egy kínai közgazdász megvizsgálta, hogy miképp hatnának Trump 100 százalékos vámjai a BRICS-országokra, illetve magára az USA-ra. Szerinte a globális kereskedelemben 3-5 éven belül egy új egyensúlyi állapot alakulna ki, igaz, magasabb árszinten.

Trump vámot vetne ki a tajvani chipekre 

2025. február 4. | Matus Tibor

Donald Trump nemrég bejelentette, hogy vámokat vetne ki az importált félvezetőkre, a gyógyszerekre és az acélra annak érdekében, hogy ezek gyártását áthozzák az Egyesült Államokba. A tajvaniak szinte rögtön reagáltak, hiszen számukra a chipek előállítása létkérdés.

Első lövések az orosz–kínai kereskedelmi vitában 

2024. december 12. | Matus Tibor

Oroszország tetemes, 55,65 százalékos vámot vetett ki a kínai bútoralkatrészekre, mire a kínai médiában felháborodtak, és kérdőn néznek Moszkva, illetve Peking „határok nélküli” partnerségére. A nagy fal mögött elég pesszimisták amiatt is, hogy küszöbönáll Donald Trump amerikai elnök beiktatása.

Milyen lesz Trump vámjainak hatása? 

2024. október 19. | Matus Tibor

Nagy vita folyik Donald Trump egyik kedvenc eszközéről, a vámokról: vajon valóban pozitívan hatnak majd az amerikai gazdaságra?

Csörte Kínával a hidrogénpiacon: az EU egy újabb konfliktusba szalad bele? 

2024. október 3. | Halaska Gábor

Az Európai Unió továbbra is azért küzd, hogy az energiatermelésben, különösen a megújulók terén függetlenebbé váljon, és visszaszorítsa Kína dominanciáját. Az EU október elején szavaz arról, hogy milyen importvámokat vet ki a kínai elektromos járművekre, ezzel védve saját autóiparát. Szeptember végén azonban egy megújulóenergetikai terület, a zöldhidrogén-piac került az EU döntéshozóinak fókuszába. Brüsszel most új intézkedésekkel igyekszik korlátozni a kínai beszállítók szerepét a megújuló hidrogén előállítására kiírt támogatási programok, az ún. aukciók során.

Washington újabb vámokat vet ki Kínára  

2024. július 11. | Mihálovics Zoltán

Biden az acélra 25, az alumíniumra 10 százalékos vámot vet ki, ami a külföldről Mexikón keresztül érkező szállítmányokra vonatkozik. 

A hidegháborús kereskedelem a geopolitikai szétválás következményeinek iskolapéldája 

2024. július 10. | Santo Martin

Miközben a világ az egyre növekvő geopolitikai széttöredezettséggel küzd, fontos, hogy elgondolkodjunk a múlt tanulságain, különösképpen a hidegháború gazdasági hatásain. A vasfüggöny nagyjából megfelezte a keleti és a nyugati blokk közötti kereskedelmi forgalmat, és a keleti térség országaiban jelentős jóléti veszteségeket okozott, amely egészen a hidegháború végéig fennmaradt.

Brüsszel odacsapott Kínának: szintet lép a kereskedelmi háború 

2024. június 12. | Makronóm

Az Európai Bizottság bejelentette, a vártnál nagyobb mértékben fogja emelni az elektromos járművek behozatalára kivetett vámokat, mégpedig a szubvencióellenes vizsgálat eredményei nyomán. Az intézkedés a kínai elektromosjármű-gyártó ipart célozza, de nem biztos, hogy nekik fog a legjobban fájni. A politikai kérdés, hogy Ursula von der Leyent segítheti-e az újrázásban az intézkedés. 

Kína autóvámokkal fenyeget 

2024. május 23. | Matus Tibor

Az ázsiai nagyhatalom jelezte, hogy kész akár 25 százalékos vámot is kivetni a nagy hengerűrtartalmú motorral ellátott importált autókra, mivel fokozódnak az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval folytatott kereskedelmi feszültségek. Az ilyen járművek 2023-ban az importált kocsik mintegy 32 százalékát tették ki.

Geopolitikai játszmák és protekcionizmus: valóban újratervezik a globális ellátási láncokat? 

2024. május 10. | Santo Martin

A globalizált világban megszoktuk, hogy ha egy terméket valahol olcsóbb előállítani, akkor azt ott gyártják. Most azonban a kiterjesztett vámoktól kezdve a kritikus fontosságú szállítási útvonalak megtámadásának kockázatáig számos veszély leselkedik a vállalkozásokra, amelyek kénytelenek a beszerzés és a gyártás összetett rendszerét példátlan bizonytalanság közepette kezelni. Mégis mihez fog mindez vezetni? 

Pofon Európának – India ámokfutása Abu-Dzabiban 

2024. március 28. | Makronóm

Miközben az Európai Unió arra koncentrál, hogy biztosítsa kapcsolatait az USA-val Donald Trump esetleges visszatérése előtt, lassan egy új front nyílik meg a nemzetközi kereskedelem harcterén. India három kritikus megállapodást akadályozott meg a WTO miniszteri találkozóján, és ezek mindegyike a feltörekvő országok és Európa közötti konfliktusok kiéleződését vetíti előre. 

Kérdezz bátran!
Chat