OPEC+ – makronom.eu
2026. június 16., kedd

Az OPEC-válság geopolitikai hatásai

2026. május 26. | Révész Béla Ákos

Az Emírségek már nem egyszerűen „csak” több olajat akar exportálni: Abu-Dzabi regionális pénzügyi, logisztikai és energetikai központtá próbál válni, miközben saját benchmarkot, kereskedelmi hálózatokat és geopolitikai mozgásteret épít Ázsiában. Az OPEC-ből való kilépés ennek a stratégiának az egyik lényeges állomása.

Az Emírségek lázadása: ütést kapott az olajkartell

2026. április 29. | Révész Béla Ákos

Hat évtized után az Egyesült Arab Emírségek kilép az OPEC-ből. A döntés hátterében ott húzódik az iráni háború, a Hormuzi-szoros részleges bénulása, a szaúdi–emírségi rivalizálás elmérgesedése és Washington egyre nyíltabb nyomása az olajkartellre. Az OPEC most először néz szembe azzal a veszéllyel, hogy elveszítheti azt az erőt, amely évtizedeken át meghatározta a globális energiapiacot.

A világ az alacsony olajárak új korszakára készül

2025. december 7. | Matus Tibor

Az orosz Vzgljad gazdasági rovatában megjelent cikk szerint az olajpiac egy új korszak küszöbén áll: az OPEC+ ugyan tart a Brent olaj árának 60 dollár alá esésétől, de már nem kívánja „megmenteni” a világpiacot. A nyolc vezető OPEC-ország úgy döntött, hogy 2026 első negyedévében befagyasztja a kitermelést a 2025. decemberi szinten, miután az év folyamán fokozatosan emelték a kvótákat.

Hordók a jövőnek: miért halmozza fel Kína az olajat?

2025. október 8. | Révész Béla Ákos

A világ olajpiaca gyanakodva figyeli Kínát: a második negyedévben a globális készletfelhalmozás 90 százalékáért a keleti óriás felelt. Egyelőre csak találgatni lehet, miért csinálja ezt Peking – és hogy meddig folytatja.

Még az évtized vége előtt tetőzik a világ kőolajfogyasztása

2025. június 20. | Páczi Zsolt

A Nemzetközi Energiaügynökség jelentése szerint a világ kőolajfogyasztása 2029-ben tetőzik. A világ legnagyobb kőolajimportőre, Kína esetében ez már 2027-ben bekövetkezik, köszönhetően az elektromos átállás ütemének és hatékonyságának. Úgy tűnik, a következő évtizedben a kőolaj szerepe fűtőanyagként csökken. Jó úton haladunk a zöldátállás felé?

Árháborúval szerezné vissza elvesztett piacait az OPEC

2025. május 31. | Páczi Zsolt

Az OPEC+ a kitermelés fokozásával tudatosan leszorítaná a kőolajárakat, hogy a drágán termelő amerikai palaipart a megtérülési küszöb alá nyomja és visszaszerezze elveszített piacait. Az árháborúnak azonban annak felszítói is áldozatul eshetnek.

Kazahsztán miatt széteshet az OPEC+-megállapodás?

2024. december 2. | Matus Tibor

Jövőre több tényező is az OPEC+ -kartell megállapodásának összeomlását okozhatja. Egyrészt van egy külső ellenség Donald Trump képében, aki támogatja az amerikai olajipart, amelytől várják a termelés növelését, másrészt pedig egy belső – Kazahsztán.

Az OPEC+ meghosszabbítja az olajkitermelés csökkentését

2024. június 3. | Matus Tibor

Az OPEC+ megállapodott, hogy 2025-ig továbbra is fenntartja az olajkitermelés csökkentését, ugyanakkor ütemtervet tűzött ki, hogy még ebben az évben elkezdi a korlátozások egy részének fokozatos felszámolását.

Mozdulatlan az olajpiac az iráni támadás után

2024. április 17. | Révész Béla Ákos

Az OPEC már az izraeli háború kitörése után szólt, hogy nem fog kizökkenni a nyugalmából. Úgy is lett: az olajpiac majdnem olyan csendes, mintha békeidő lenne, pedig drónok és rakéták százai zúgtak el felette.

Hét ábrája

Social media

Partnereink

Kérdezz bátran!
Chat