Kiemelt – makronom.eu
2025. június 23., hétfő

Vége a Pfizergate-nek – Ursula és a BioNTech kapcsolata homályba vész? 

Az Európai Bíróság elmarasztalta Ursula von der Leyent a Pfizer-ügyben. A vizsgálat eredetileg a transzparencia hiányosságait hivatott feltárni, de inkább elterelte a figyelmet egy másik problémáról: a BioNTech szerepéről.

A jövő autóit is Magyarországon fogják gyártani 

A BYD kínai elektromos járműgyártó vállalat európai központját Hollandiából Magyarországra, Budapestre helyezi át, ami nagymértékben járul hozzá a magyar gazdaság dimenzióváltásához, és jelentős előrelépést jelent a technológiai és ipari fejlesztésben.

Vámháború - DALL-E

A vámháborúnak még közel sincs vége a méregtabletta-záradék miatt!

Kína élesen bírálja az Egyesült Királyság és az USA kereskedelmi megállapodását. A Financial Timesnak nyilatkozott a Kínai Kereskedelemi Minisztérium.

Az IMEC víziója lehet a Délkelet-Mediterrán térség felemelkedésének záloga 

Május 12-én a magyar Danube Institute szervezett elsőként nemzetközi konferenciát az India–Közel-Kelet–Európa-gazdasági folyosó (IMEC) sokat emlegetett víziójának megvalósítása témájában. A konferencián gyakorló politikusok, üzlet- és szakemberek osztották meg tapasztalataikat.  

Törökország: új regionális energiahatalom van születőben 

Törökország energetikai felemelkedése egy új esély Európának és Magyarországnak az energiadiverzifikációra és az ellátásbiztonságra, miközben Ankara stratégiai híddá válik Kelet és Nyugat között. 

Görögország 12 év alatt 28 milliárd eurót fektet a védelembe 

Görögország a stratégiai helyzete és a Törökországgal fennálló feszültségei miatt jelentős védelmi beruházásokat hajt végre. Tavaly a GDP 3,08 százalékát költötte védelemre, és a legújabb tervek szerint négy pillérre építve 12 év alatt 28 milliárd eurót fektetnek a hadsereg modernizálásába.

Az USA az Ádeni-öböl mindkét partját bombázza 

Az USA növekvő katonai jelenléte az Ádeni-öbölben és Szomáliában a tengeri kereskedelmi útvonalak ellenőrzésére összpontosít, miközben Kína befolyását is próbálja ellensúlyozni. A Trump-kormányzat ezért fokozza a légicsapásokat, főként Szomáliában, miközben küszöbön áll Szomáliföld nemzetközi elismerése. 

Kanada választott: Trump kiütötte a nyeregből a konzervatív szövetségeseit 

Kanadában ismét győzött a Liberális Párt, bár csupán kisebbségi kormányt alakíthatnak. A konzervatívok gyengülése és Donald Trump politikájának a választásra gyakorolt hatása fontos jele a nemzetközi politikai átrendeződésnek, ami többek közt az EU és Kanada kapcsolataira kisugározhat. 

Belső hatalmi átrendeződést hozhat Európában az India–Közel-Kelet–Európa-folyosó

Az India–Közel-Kelet–Európa-gazdasági folyosó (IMEC) célja, hogy alternatívát kínáljon a kínai BRI ellen, az Arab-öböl és a Közel-Kelet érintésével összekötve Indiát Európával, különösen Róma és Athén gazdasági szerepét növelve. Az IMEC sikere új gazdasági egyensúlyt is hozhat az EU-ban. 

Kanada választ: Trump épp a szövetségeseit üti ki a nyeregből 

Kanada hullámvasúton ment keresztül, miután Trudeau lemondott, és utódja, Mark Carney próbálja megőrizni a hatalmát. A Trump által gerjesztett feszültségek és a belső gazdasági válságok következményeként a választások kimenetele szoros versenyt ígér, miközben a társadalom polarizálódik. 

Miért épp a Krímen bukott el az orosz–ukrán békemegállapodás? 

A Krím orosz területként való elismerése kulcsfontosságúvá vált az orosz–ukrán béketervezet elutasításában, mivel Ukrajna alkotmánya tiltja a területek átadását. A javaslat Moszkva számára kedvező lett volna, de Zelenszkij nem fogadta el a félsziget elvesztését – ezáltal megakadályozva a megállapodást. 

Putyin a jövőbeli nosztalgia forrását építi 

A Levada Központ felmérése szerint az orosz lakosság körében megoszlanak a politikai berendezkedésekkel kapcsolatos vélemények: a fiatalabb, tehetősebb rétegek a Putyin-rendszert támogatják, míg az idősebb, szegényebb válaszadók inkább a szovjet modellt – miközben Putyin rendszere egyre erősödik. 

Egyre intenzívebb a nagyhatalmi rivalizálás Kína hátsó udvarában 

Délkelet-Ázsia országai aggódnak, hogy az USA és Kína közti rivalizálás veszélyezteti a régió békéjét és növekedését, mivel mindketten próbálnak befolyást gyakorolni a térségre. A kulcsfontosságú tengeri útvonalak miatt a verseny fragmentálhatja az ellátási láncokat, ami Magyarországot is érintheti. 

Először alakult hárompárti kormány Ausztriában 

Ausztriában először alakult hárompárti kormány az ÖVP, az SPÖ és a NEOS részvételével, hogy elszigeteljék a választásokon győztes FPÖ-t. A hosszas tárgyalások után létrejött koalíció törékeny a pártok közti komoly szakpolitikai ellentétek miatt, ami Németország 2021-es koalíciós kudarcát idézi. 

gáz földgáz gázfüggőség - kép: Freepik

Olcsóbb lehet a földgáz, ami stratégiai előnyt hozhat

Egy brit energetikai kutatócég friss tanulmánya szerint az EU gázpiaci helyzete kedvező irányba változhat, így Magyarország számára is biztosítottá válhat az olcsóbb és diverzifikáltabb energiaellátás, ami közvetlenül hozzájárulhat a gazdasági növekedéshez.

acélipar túltermelés - kína -Dunaferr - illusztráció - kép: Freepik

Kína túltermelése nyomja az acélipart, ami nekünk is fáj

Kína acélipari túlkapacitása elérheti a 250 millió tonnát, lenyomva az árakat. Az EU gyártása stagnál, Dunaújváros acélüzeme pedig sajnos az utolsókat rúgja.   A kínai ipar nemcsak napelemekből termel túl sokat, hanem a helyi acélipar is hatalmas túlkapacitási válságban van. Ez pedig nyilvánvalóan jelentős hatással van, illetve lesz a globális piacokra, benne természetesen az Európai ...

Törökországban tárgyalnak a fekete-tengeri tűzszünetről 

Törökország közvetítésével tárgyalások indultak a fekete-tengeri tűzszünetről, bár az orosz delegáció végül nem jelent meg Ankarában. A megbeszélések célja a tengeri katonai műveletek koordinációja és a kereskedelmi útvonalak védelme, ami Ankara geopolitikai érdekeit is szolgálja.  

2015 óta először nem Németországba érkezett a legtöbb menedékkérelem 

Tíz év után először nem Németországba érkezett a legtöbb menedékkérelem: az idei év első negyedévében Franciaország volt az első számú célpont. A kérelmek száma uniós szinten is csökkent, miközben Magyarország továbbra is a lista végén szerepel a szigorú határvédelmi intézkedések hatékonysága miatt. 

A választáson vesztes szocialisták a koalíciós tárgyalások igazi nyertesei 

Bár a német választásokat a CDU/CSU nyerte, a koalíciós tárgyalások valódi győztese az SPD lett, amely 7 tárcát is szerzett a leendő kormányban. Friedrich Merz gyors megállapodása komoly politikai kompromisszumokat követelt, miközben az AfD előretörése nyomás alá helyezte a mérsékelt erőket. A német belpolitikai irányváltás Magyarország számára is fontos üzenetet hordoz.

Oroszországban 12 év alatt 33 százalékkal nőtt Kína pozitív megítélése 

Az orosz közvélemény egyre pozitívabban viszonyul Kínához, de továbbra is elutasító az EU-val, az USA-val és Ukrajnával szemben. A Kínával való kapcsolatok megítélése 12 év alatt bődületes változáson ment keresztül. Ez a fordulat megváltoztathatja Közép-Európa, így Magyarország mozgásterét is. 

Gazdasági aggodalmak és politikai megosztottság uralja az amerikai közhangulatot 

Egy friss Gallup-felmérés szerint az amerikaiak fő aggodalmai továbbra is a gazdasági kérdésekhez kapcsolódnak, különösen annak állapota, az infláció és a költségvetési hiány miatt. A pártszimpátiák mentén különbségek mutatkoznak ezen félelmek súlyozásában, ami tovább mélyíti a polarizációt. 

Narratívaháború az Északi-sarkvidéken 

Kína a távolság ellenére északi-sarki nagyhatalommá kíván válni, ahol infrastrukturális beruházásai és tudományos jelenléte mögött gyakran katonai célok húzódnak. A „jégselyemút” és a kulturális szimbólumok, mint a Hósárkány jégtörő, Peking új világrendjének narratíváját erősítik.  

Ukrajna: 2026 lehet az összeomlás éve 

Ukrajna 2026-ra pénzügyi összeomlással nézhet szembe a háború miatti óriási védelmi kiadások és a GDP 22 százalékát kitevő költségvetési hiány miatt. A G7 idei támogatása csak átmeneti megoldás, így a Trump-kormányzat kivonulása kulcsfontosságúvá teheti a béketárgyalások előmozdítását Európa számára. 

Sakkban tartani Eurázsiát 

Az USA földrajzi elszigeteltsége lehetővé tenné, hogy  a globális hatalmi státusza elvesztése nélkül visszavonuljon Eurázsiából, de azzal kockáztatná egy új eurázsiai hegemón felemelkedését. A dilemmát feloldhatná egy tengeri-légi gát kiépítése a szövetségesei révén, ami illeszkedik az amerikai geostratégiai prioritásokhoz. 

Az USA 25 százalékos büntetővámot vet ki az autóimportra  

Donald Trump beváltotta a fenyegetését, és különvámot vet ki az autóimportra, sőt más termékekre vonatkozó büntetőintézkedéseket is kilátásba helyezett. Magyarországot is érinti az intézkedés, hiszen autóipari beszállítóként a német export visszaesése nem sok jót jelent. 

Rekordon a fejlődő országok külső adósságállománya 

A fejlődő országok külső adóssága 2023-ban rekordot döntött 11,4 ezermilliárd dollárral, miközben a globális államadósság 97 ezermilliárdra nőtt. Ez különösen Afrikát érinti, ahol az adósságterhek meghaladják a közszolgáltatásokra fordított kiadásokat.  

Öt év alatt több mint 1000 százalékkal nőtt az Amerikából Európába irányuló befektetési migráció 

A tehetős amerikaiak Európába menekülnek a politikai-gazdasági bizonytalanság elől. A legnépszerűbb célországok között Portugália, Svájc és Málta szerepel, ahol biztonságot és magas életminőséget kínálnak. Mindeközben az USA épp saját aranyvízumprogramot készít elő. Hogyan profitálhat ebből Magyarország? 

Árrástop élelmiszer infláció Románia, Szlovákia, Ausztria - kép: Freepik - illusztráció

Versenyképesek a magyar boltok árai

Friss összehasonlításunk alapján a hazai üzletláncok árai ma már jobbak a környező országokéhoz képest. Az árkülönbségek mérséklődése feltehetően részben a nemrég bevezetett árrésstoppal magyarázható. Az elmúlt napokban ugyanazon nemzetközi lánc termékeit vizsgáltuk meg négy országban.

Afrika bánya - ritkaföldfém - illsutráció - Freepik

Trump ritkaföldfém-bányászati megállapodást tervez Kongóval

Egy újabb geopolitikai játszma indult el a kritikus ásványokért a napokban, miután Kongó az M23 lázadók elleni amerikai támogatásért cserébe ritkaföldfémeket kínál. Az USA vezetése nyitott is erre, mivel csökkentené Kína afrikai bányászati dominanciáját és diverzifikálná az amerikai ritkaföldfémforrásokat, hasonlóan az Ukrajnában javasolt, de egyelőre jegelt dealhez. 

Amerika cowboy- és marhahiányban szenved 

Az Egyesült Államokban drasztikusan megdrágult a marhahús, mivel a hazai termelés csökkent, az import pedig vámtarifák és ellátási láncbeli gondok miatt bizonytalanná vált. Trump újabb vámokat ígér, miközben a farmerek és a fogyasztók is nehéz döntések elé kerülnek. 

Kérdezz bátran!
Chat