Évente akár 160 milliárd forinttal is bővülhet az agrárium jövedelme
Erősödő beruházási kedv és finanszírozási igény látható az ágazatban.
Erősödő beruházási kedv és finanszírozási igény látható az ágazatban.
A világ szárazföldi felszínének közel fele ma már szárazságtól sújtott aszályos földnek minősül, és egy új kutatás szerint ezek a területek felgyorsítják a saját növekedésüket.
Csökkenő terméshozamokhoz és a növények erősödő sérülékenységéhez vezet az emelkedő globális átlaghőmérséklet, a csapadék változékonysága és a hasonló időjárási anomáliák – derül ki a Capgemini tanácsadó cég minap közzétett tanulmányából. Az agrárszektor digitalizációja enyhítheti ezeket a veszélyeket, ám 2050-re a növények termesztésére alkalmas területek 10 százaléka válik alkalmatlanná a termelésre, ha nem változtatunk.
Négy magyar fővárosnyi területet „rabolt el” a zöldfordulat, a fenntartható fejlődés egy friss tanulmány szerint Brazíliában. Ott két évtized alatt óriási, jobbára hasznos termő- és más földet vett igénybe a szélkerék- és napelemfarmok telepítése. Ez a zöldrablásnak vagy zöldföldrablásnak fordítható jelenség (green grabbing). Így a fenntarthatóság égisze alatt a termő- vagy épp az erdősítésre használható földterületek csökkennek – figyelmeztet egy friss brit jelentés.
Európában a nagygazdaságoké a piac oroszlánrésze. Az elmúlt tíz évben Európában sok kisbirtok eltűnt, helyüket a 100 hektár feletti gazdaságok vették át. Az európai támogatások zömét is ők teszik zsebre.
Recseg-ropog az EU mezőgazdasági támogatási rendszere – véli Boros Gergő agrárszakértő. A Stradamus Zrt. tanácsadó testületének tagja szerint a termőföld ma egyre kevésbé jó befektetés, főként mert Ukrajna EU-hoz történő közeledésével a mai uniós közös agrárpolitika immár látványosan terhes a gazdáknak. A minapi gazdatüntetések nyomán Brüsszel most próbálja toldozni-foldozni a szabályokat, de itthon csupán a legnagyobb, sok ezer hektáros agrárgazdaságoknak maradhat esélyük a sikerre.
Promóció
Trend
Promóció
Hazai válogatás