Hiába stabilak az általános munkanélküliségi mutatók, a pályakezdők lába alatt megnyílt a talaj. Az amerikai friss diplomások történelmi mértékű munkanélküliséggel szembesülnek, mivel a politikai és gazdasági bizonytalanság miatt a cégek sokkal óvatosabbak, és a mesterséges intelligencia terjedése is közbeszól.
Az elektromos autógyártó végre elindította hosszú ideje ígért önvezető taxi szolgáltatását Austinban, azonban nincs egyedül a piacon.
A mesterséges intelligencia 2017-ben szinte csak egy izgalmas kísérlet volt, de mára a legtöbb cég életének szerves részét képezi. Kilenc év alatt a technológia kulcsfontosságú stratégiai eszközzé nőtte ki magát.
Bár a technológia egyre önállóbb, az emberi pilóták szerepe még évtizedekig meghatározó marad.
Bár az AfD-t hivatalosan szélsőséges pártnak minősítette májusban a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal Németországban, a politikai és jogi feltételek hiánya miatt a betiltása a közeljövőben nem valószínű – a német belpolitika továbbra is megosztott a kérdést illetően.
A puha, hajlékony elektródahálók segítségével a kutatók képesek voltak megfigyelni az agyi fejlődés közbeni változásokat béka-, axolotl- és egérembriók esetében.
Emmanuel Todd szerint a Nyugat morális, gazdasági és ideológiai válságba süllyedt, akárcsak egykor a Szovjetunió – és ez pszichológiai összeomláshoz, irracionális döntésekhez vezethet. Ennek válságtünetei jól lekövethetők a Nyugat olyan katonai kudarcaiban, mint Afganisztán, Líbia, Irak és Szíria.
A mesterséges intelligencia értelmiségi munkahelyek millióit törölheti el, megnövelve a munkanélküliséget, hosszú távon akár a demokratikus berendezkedést is fenyegetve. Erre figyelmeztet Dario Amodei, az Anthropic vezérigazgatója, aki szerint ezt a folyamatot nem hirtelen lefékezni, hanem megzabolázni kell.
Folyik a vita arról, hogy az USA leértékelje-e a dollárját a feldolgozóipar fellendítése érdekében. Ruchir Sharma, a Rockefeller International elnöke bemutatja a világ legerősebb valutáját, a svájci frankot, amelynek az erőssége mégsem ásta alá Svájc gazdaságát.
Az Egyesült Királyságban a héten felülvizsgálják a költségvetést, amelynek a végén hatalmas összegeket szabadíthatnak fel a tudomány és a technológia területére. A támogatások megszerzése azonban küzdelmes lehet az egyes minisztériumok számára, a pénz mellé pedig hosszú távú stratégia is kell, ami segíti az innovációt.
Ha az amerikai vámok tartósan 54 százalék fölé emelkednek, a kínai e-kereskedelmi óriások gyors fordulattal Európa felé vehetik az irányt.
Felháborítja a japánokat, hogy a rizs ára egy év alatt 90 százalékkal emelkedett. Erre tett rá egy lapáttal a május végén lemondott Eto Taku mezőgazdasági miniszter, aki azt nyilatkozta, hogy nem ismeri az árakat, soha nem vesz rizst, mert a támogatóitól ingyen kapja.
Dél-Koreában véget ért a féléves belpolitikai válság: I Dzsemjong, a Demokrata Párt jelöltje nyerte az elnökválasztást, aki várhatóan stabilitásra, jóléti intézkedésekre és kiegyensúlyozott külpolitikára törekszik majd, különös figyelemmel az USA-ra és Kínára.
Karol Nawrocki győzelme csapás Donald Tusk kormánykoalíciójára, de kihívásokat és lehetőségeket is jelent a konzervatív ellenzék számára. Andrew Korybko szerint ezzel a Make America Great Again és az európai konzervatívok nyertek, Ukrajna és az EU veszített, valamint csökkent a háború kockázata Oroszországgal.
Nawrocki elnökké választása 2027-ig bebetonozza a politikai kettősséget Lengyelországban, ami gyengíti Tusk mozgásterét Európában, és új lendületet adhat a visegrádi együttműködésnek. Donald Tusk a kormányátalakítás mellett be is jelentette, hogy bizalmi szavazást fog kérni a kabinet ellen.
A konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) által támogatott Karol Nawrocki nyerte a lengyel elnökválasztást, ezzel továbbra is nehéz idők várnak a progresszív kormányra. A győzelemnek az euroszkeptikus, szuverenista erők Európa-szerte örülhetnek.
A közgazdászok rajonganak érte, de nem árt az óvatosság.
A milliárdos néhány hónapig dolgozott Donald Trumpnak – nem éppen a legeredményesebben. Cserébe a vállalatai zuhanórepülésbe kezdtek, ő maga pedig közutálat tárgya lett.
Az Anthropic új modellje ritkán, de szélsőségesen reagálhat, ha veszélyben érzi magát – és ez az eset nem egyedi.
A CPAC Hungary nyitónapján Orbán Viktor és több közép-európai vezető a patrióta politika szükségességét hangsúlyozta, bírálva az EU-t, a Green Dealt és a migrációs politikát – új korszakot hirdetve Európa jövőjéért.
Pekinghez köthető hackercsoport törte fel a prágai külügy hálózatát – állítja a cseh kormány.
Ezúttal a funkcionalitás és a formaterv a fontos – nem a divat.
Bár jogos az aggodalom az MI éghajlati hatása miatt, az MIT Technology Review elemzője szerint még nem veszett el minden remény.
Az MI-t működtető adatközpontok az új földgázüzemű erőművek számának ugrásszerű növekedését idézik elő az USA-ban. Ez azonban a zöldátállás szempontjából nem túl jó irány. A Meta az új, 10 milliárd dolláros adatközpontját Louisiana egy elhagyatott, korábban hasznosítatlan területére építi, ahová az állam évek óta próbált beruházókat találni. Az évtizedekig parlagon heverő földet ...
Egy új törvény lehetővé teszi, hogy engedély nélküli kezeléseket kínáljanak amerikai pácienseknek, akik eddig külföldre utaztak hasonló lehetőségekért.
Az Európai Bíróság elmarasztalta Ursula von der Leyent a Pfizer-ügyben. A vizsgálat eredetileg a transzparencia hiányosságait hivatott feltárni, de inkább elterelte a figyelmet egy másik problémáról: a BioNTech szerepéről.
A portugál parlamenti választás véget vetett a hagyományos kétpárti dominanciának, miután a radikális jobboldali Chega mandátumszámban beérte a Szocialista Pártot (PS). A jobbközép Demokratikus Szövetség (DA) győzött, de többséget nem szerzett, így továbbra is kisebbségi kormányzás várható.
Rafał Trzaskowski, a Donald Tusk miniszterelnök vezette kormánypárt jelöltje húzta be a lengyel elnökválasztás első fordulóját, az eredmény azonban a vártnál szorosabb lett és a jobboldal is jelentős erősödést mutatott. A PiS által támogatott Karol Nawrocki, úgy tűnik, jól mozgósított, a feladata pedig továbbra is ez lesz, ha győzni szeretne a második fordulóban.
Amerika lenyűgöző ütemben pörgött vissza a járvány előtti növekedési pályára, miközben a világ más fejlett gazdaságai még mindig lefelé kullognak a lejtőn. De mi hajtotta ezt a kiugró teljesítményt? A kulisszák mögött az iparágakon belüli termelékenységi robbanás és a mesterséges intelligencia villámgyors térnyerése sejlik fel.
A román elnökválasztás második fordulóját Nicușor Dan nyerte, döntően a városi és a magyar többségű területeken tapasztalt magas részvételnek köszönhetően, amely ellensúlyozta George Simion diaszpórabeli fölényét. Dan elsődleges feladata most a parlamenti többség összekovácsolása lesz.