Társadalom – makronom.eu
2025. június 25., szerda

Az amerikai fiatalok réme a történelmi mértékű foglalkoztatási válság 

Hiába stabilak az általános munkanélküliségi mutatók, a pályakezdők lába alatt megnyílt a talaj. Az amerikai friss diplomások történelmi mértékű munkanélküliséggel szembesülnek, mivel a politikai és gazdasági bizonytalanság miatt a cégek sokkal óvatosabbak, és a mesterséges intelligencia terjedése is közbeszól. 

Megérkeztek a Tesla robotaxik – de vajon időben? 

Az elektromos autógyártó végre elindította hosszú ideje ígért önvezető taxi szolgáltatását Austinban, azonban nincs egyedül a piacon.

Így hódította meg a mesterséges intelligencia a világot kilenc év alatt

A mesterséges intelligencia 2017-ben szinte csak egy izgalmas kísérlet volt, de mára a legtöbb cég életének szerves részét képezi. Kilenc év alatt a technológia kulcsfontosságú stratégiai eszközzé nőtte ki magát.

Az autonóm gépek korában is szükség van még pilótákra

Bár a technológia egyre önállóbb, az emberi pilóták szerepe még évtizedekig meghatározó marad.

Az AfD betiltására nem kerülhet sor – a közeljövőben 

Bár az AfD-t hivatalosan szélsőséges pártnak minősítette májusban a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal Németországban, a politikai és jogi feltételek hiánya miatt a betiltása a közeljövőben nem valószínű – a német belpolitika továbbra is megosztott a kérdést illetően.

Állati kiborgembriók segíthetnek az agyműködés feltérképezésében 

A puha, hajlékony elektródahálók segítségével a kutatók képesek voltak megfigyelni az agyi fejlődés közbeni változásokat béka-, axolotl- és egérembriók esetében.

Párhuzamok a szocialista rendszerek bukása és a liberális demokráciák hanyatlása között 

Emmanuel Todd szerint a Nyugat morális, gazdasági és ideológiai válságba süllyedt, akárcsak egykor a Szovjetunió – és ez pszichológiai összeomláshoz, irracionális döntésekhez vezethet. Ennek válságtünetei jól lekövethetők a Nyugat olyan katonai kudarcaiban, mint Afganisztán, Líbia, Irak és Szíria. 

Vérengzést rendezhet az MI a munkaerőpiacon 

A mesterséges intelligencia értelmiségi munkahelyek millióit törölheti el, megnövelve a munkanélküliséget, hosszú távon akár a demokratikus berendezkedést is fenyegetve. Erre figyelmeztet Dario Amodei, az Anthropic vezérigazgatója, aki szerint ezt a folyamatot nem hirtelen lefékezni, hanem megzabolázni kell. 

Hergestellt in der Schweiz – a világ legerősebb valutája

Folyik a vita arról, hogy az USA leértékelje-e a dollárját a feldolgozóipar fellendítése érdekében. Ruchir Sharma, a Rockefeller International elnöke bemutatja a világ legerősebb valutáját, a svájci frankot, amelynek az erőssége mégsem ásta alá Svájc gazdaságát.

Az Egyesült Királyság a G7-ek élére törne a tudományban 

Az Egyesült Királyságban a héten felülvizsgálják a költségvetést, amelynek a végén hatalmas összegeket szabadíthatnak fel a tudomány és a technológia területére. A támogatások megszerzése azonban küzdelmes lehet az egyes minisztériumok számára, a pénz mellé pedig hosszú távú stratégia is kell, ami segíti az innovációt. 

A vámháború Európába hajtja a kínai kereskedelmet 

Ha az amerikai vámok tartósan 54 százalék fölé emelkednek, a kínai e-kereskedelmi óriások gyors fordulattal Európa felé vehetik az irányt.

A rizsárak emelkedése politikai problémákat szít Japánban 

Felháborítja a japánokat, hogy a rizs ára egy év alatt 90 százalékkal emelkedett. Erre tett rá egy lapáttal a május végén lemondott Eto Taku mezőgazdasági miniszter, aki azt nyilatkozta, hogy nem ismeri az árakat, soha nem vesz rizst, mert a támogatóitól ingyen kapja.

Dél-Korea: véget ért a féléves hatalmi vákuum 

Dél-Koreában véget ért a féléves belpolitikai válság: I Dzsemjong, a Demokrata Párt jelöltje nyerte az elnökválasztást, aki várhatóan stabilitásra, jóléti intézkedésekre és kiegyensúlyozott külpolitikára törekszik majd, különös figyelemmel az USA-ra és Kínára. 

Öt tanulság a lengyel elnökválasztásból 

Karol Nawrocki győzelme csapás Donald Tusk kormánykoalíciójára, de kihívásokat és lehetőségeket is jelent a konzervatív ellenzék számára. Andrew Korybko szerint ezzel a Make America Great Again és az európai konzervatívok nyertek, Ukrajna és az EU veszített, valamint csökkent a háború kockázata Oroszországgal.

Mit várhatunk Nawrocki elnökségétől? 

Nawrocki elnökké választása 2027-ig bebetonozza a politikai kettősséget Lengyelországban, ami gyengíti Tusk mozgásterét Európában, és új lendületet adhat a visegrádi együttműködésnek. Donald Tusk a kormányátalakítás mellett be is jelentette, hogy bizalmi szavazást fog kérni a kabinet ellen. 

Történelmi részvétel, konzervatív győzelem a lengyel elnökválasztáson 

A konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) által támogatott Karol Nawrocki nyerte a lengyel elnökválasztást, ezzel továbbra is nehéz idők várnak a progresszív kormányra. A győzelemnek az euroszkeptikus, szuverenista erők Európa-szerte örülhetnek. 

Veszélyes lehet az OpenAI Deep Research használata 

A közgazdászok rajonganak érte, de nem árt az óvatosság.

Gyorsan jött, gyorsan megy: Musk otthagyta az amerikai kormányzatot 

A milliárdos néhány hónapig dolgozott Donald Trumpnak – nem éppen a legeredményesebben. Cserébe a vállalatai zuhanórepülésbe kezdtek, ő maga pedig közutálat tárgya lett.  

Túl okos a gép: megpróbálta megakadályozni saját leállítását 

Az Anthropic új modellje ritkán, de szélsőségesen reagálhat, ha veszélyben érzi magát – és ez az eset nem egyedi.

Beköszöntött a patrióták kora 

A CPAC Hungary nyitónapján Orbán Viktor és több közép-európai vezető a patrióta politika szükségességét hangsúlyozta, bírálva az EU-t, a Green Dealt és a migrációs politikát – új korszakot hirdetve Európa jövőjéért. 

Kínai hekkerek lehetnek felelősek a cseh külügyminisztérium elleni kibertámadásért? 

Pekinghez köthető hackercsoport törte fel a prágai külügy hálózatát – állítja a cseh kormány.

Újabb esélyt ad a Google az okosszemüvegeknek 

Ezúttal a funkcionalitás és a formaterv a fontos – nem a divat.

A magas költségek rákényszeríthetik az MI-vállalatokat az energiahatékonyság javítására 

Bár jogos az aggodalom az MI éghajlati hatása miatt, az MIT Technology Review elemzője szerint még nem veszett el minden remény.

Évtizedekre földgázfüggővé teheti Amerikát a mesterséges intelligencia 

Az MI-t működtető adatközpontok az új földgázüzemű erőművek számának ugrásszerű növekedését idézik elő az USA-ban. Ez azonban a zöldátállás szempontjából nem túl jó irány.  A Meta az új, 10 milliárd dolláros adatközpontját Louisiana egy elhagyatott, korábban hasznosítatlan területére építi, ahová az állam évek óta próbált beruházókat találni. Az évtizedekig parlagon heverő földet ...

Oroszrulett-klinikák nyílhatnak Amerikában 

Egy új törvény lehetővé teszi, hogy engedély nélküli kezeléseket kínáljanak amerikai pácienseknek, akik eddig külföldre utaztak hasonló lehetőségekért.

Vége a Pfizergate-nek – Ursula és a BioNTech kapcsolata homályba vész? 

Az Európai Bíróság elmarasztalta Ursula von der Leyent a Pfizer-ügyben. A vizsgálat eredetileg a transzparencia hiányosságait hivatott feltárni, de inkább elterelte a figyelmet egy másik problémáról: a BioNTech szerepéről.

Portugália: a patrióták előretörésével megszűnt a kétpárti dominancia 

A portugál parlamenti választás véget vetett a hagyományos kétpárti dominanciának, miután a radikális jobboldali Chega mandátumszámban beérte a Szocialista Pártot (PS). A jobbközép Demokratikus Szövetség (DA) győzött, de többséget nem szerzett, így továbbra is kisebbségi kormányzás várható. 

Ők ketten küzdhetnek meg a lengyel elnöki székért

Rafał Trzaskowski, a Donald Tusk miniszterelnök vezette kormánypárt jelöltje húzta be a lengyel elnökválasztás első fordulóját, az eredmény azonban a vártnál szorosabb lett és a jobboldal is jelentős erősödést mutatott. A PiS által támogatott Karol Nawrocki, úgy tűnik, jól mozgósított, a feladata pedig továbbra is ez lesz, ha győzni szeretne a második fordulóban.

Humántőke 2.0: a versenyképesség új képlete az USA-ban 

Amerika lenyűgöző ütemben pörgött vissza a járvány előtti növekedési pályára, miközben a világ más fejlett gazdaságai még mindig lefelé kullognak a lejtőn. De mi hajtotta ezt a kiugró teljesítményt? A kulisszák mögött az iparágakon belüli termelékenységi robbanás és a mesterséges intelligencia villámgyors térnyerése sejlik fel.

Románia: történelmi fordítás magyar szavazatokkal 

A román elnökválasztás második fordulóját Nicușor Dan nyerte, döntően a városi és a magyar többségű területeken tapasztalt magas részvételnek köszönhetően, amely ellensúlyozta George Simion diaszpórabeli fölényét. Dan elsődleges feladata most a parlamenti többség összekovácsolása lesz.  

Kérdezz bátran!
Chat