Fed – makronom.eu
2025. június 23., hétfő

Hiába a magyar jegybanki szigor, ha a Fed is óvatos

2024. december 19. | Makronóm

A Magyar Nemzeti Bank nem változtatott a kamatkondíciókon a keddi ülésén, és a szigorú kommunikáció egyelőre hosszabb távon is stabilan maradó alapkamatot vetít előre. További kedvezőtlen fejlemény, hogy a Fed hangneme is szigorúbbá vált, a korábban jelzettnél csak lassabban csökkenhet az amerikai alapkamat, ami negatívan érinti a feltörekvő piacokat.

Erősödött az infláció, de a Fed kamatpályája lesz a meghatározó

2024. december 18. | Makronóm

Nem okozott meglepetést a jegybanki döntés, várható volt, hogy októberhez és novemberhez hasonlóan az év utolsó ülésén sem változnak a monetáris kondíciók. A jövő évi kamatvágások ütemezését nagymértékben befolyásolja, hogy milyen mértékben tud majd lazítani a Fed. 

Akár 5 százalékra is csökkenhet jövő év végére az alapkamat 

2024. október 22. | Makronóm

Szeptemberben az infláció elérte a jegybanki célt, azonban a külső gazdasági környezet romlása, továbbá a forint gyengülése és a Fed-del kapcsolatos kamatcsökkentési várakozások felfelé tolódása következtében a kamatcsökkentés október 22-én elmaradt. Legközelebb decemberben lehetséges 25 bázispontos vágás, míg jövő év végére az alapkamat 5 százalék körülire csökkenhet. 

A jegybank folytatja a kamatcsökkentési ciklust 

2024. szeptember 24. | Makronóm

A Magyar Nemzeti Bank keddi ülésén tovább folytatta kamatcsökkentési ciklusát, miután az infláció, az EKB és a Fed lépései is kedvezők voltak a monetáris politika szempontjából. 

Egy éve erre vártak a befektetők, örülhetnek a feltörekvő piacok 

2024. szeptember 19. | Makronóm

Az elemzői várakozásoknak megfelelően 50 bázispontos kamatvágással a Federal Reserve is megkezdte a kamatcsökkentési ciklusát. A lépés mögött elsősorban a munkaerőpiac lassulása húzódik meg, miközben a jegybank értékelése szerint az infláció megfelelő ütemben tart a cél felé. A döntéshozók többsége még két 25 bázispontos vágást vár idén, amelyet további 4 követhet jövőre. A gyorsabb ütemű kamatcsökkentés kedvező hír a feltörekvő piacok számára, a Fed lazább monetáris politikája mozgásteret nyit világszerte a kamatvágásoknak. 

Tovább lassuló USA-munkaerőpiac, jöhet a kamatvágás 

2024. szeptember 6. | Makronóm

Augusztusban is a várakozások alatt bővült az USA munkaerőpiaca, ez pedig megerősíti azon vélekedéseket, hogy a Fed az inflációs célt hajszolva túl sokáig kivárt a kamatvágásokkal, ami jelentős munkaerőpiaci áldozatokat eredményez. A piaci árazások alapján megnőtt az esélye, hogy szeptemberben megkezdi kamatcsökkentési ciklusát az amerikai jegybank.

Nincs meglepetés: nem csökkentette az alapkamatot az MNB 

2024. augusztus 27. | Makronóm

A Monetáris Tanács nem változtatott az alapkamaton keddi ülésén, amely így továbbra is 6,75 százalék. Nem módosult a kamatfolyosó két széle sem – írta meg az MTI. A Makronóm Intézet elemzője értékelt. 

Elnökválasztás előtti fordulat a Fed kamatpolitikájában 

2024. augusztus 24. | Matus Tibor

„Eljött az idő a politika kiigazítására” – mondta Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke pénteken a Kansas City Fed éves gazdasági konferenciáján, a wyomingi Jackson Hole-ban tartott beszédében. Ez meghatározó fordulatot jelent. Az amerikai elnökválasztás közeledtével a hangsúly az infláció elleni harctól a munkahelyek elvesztése elleni védekezés felé tolódik.

Amerikai munkaerőpiaci adatok: mi előre szóltunk… 

2024. augusztus 22. | Makronóm

Az amerikai munkaerőpiaci adatok friss felülvizsgálatából kiderült, az USA-ban idén márciusban 818 ezer fővel, 0,5 százalékkal kevesebben dolgoztak, mint azt korábban a statisztikai hivatal jelezte. Az új adatok szerint a havi munkahelyteremtési ütem is visszaesett, ami a munkaerőpiac lassulását jelzi. Ezek a tendenciák befolyásolhatják a Fed kamatdöntéseit is, ami pedig a világgazdaság egészére kihatással van. 

Megjöttek az inflációs adatok, irányt keres a piac

2024. augusztus 14. | Makronóm

Az Egyesült Államokban szerda délután jöttek ki a friss inflációs adatok, ám a befektetők továbbra is megosztottak a szeptemberi kamatvágás mértékét illetően, amely akár 25 vagy 50 bázispontos is lehet. Júliusban az USA inflációja összességében megfelelt az elemzői várakozásoknak, havi szinten 0,2, míg éves alapon 2,9 százalékot tett ki.

Már csak ez hiányzott Bidennek a végére

2024. augusztus 6. | Révész Béla Ákos

A munkanélküliségi mutatók kilőttek az Egyesült Államokban, a republikánusok azonnal rá is vetették magukat a Biden–Harris kettősre. Ami viszont kampányon kívül is mindenkit érdekel: érvényesül-e az úgynevezett Sahm-szabály, amely feltételezi, hogy a jelen állapotok egyenesen a recesszióhoz vezetnek?

Bézs Könyv: az USA gazdasági lassulása várhatóan folytatódik 

2024. július 18. | Santo Martin

Az amerikai jegybank (Federal Reserve) kiadta az úgynevezett Bézs Könyvet, amely felemás képet fest az USA gazdasági kilátásairól: a szövetségi jegybanki körzetek közel felében stagnáló vagy csökkenő gazdasági aktivitásról számolt be.

Karnyújtásnyira a Fed-kamatvágás 

2024. július 11. | Makronóm

A friss, csütörtök délután közzétett amerikai inflációs adat kedvezően alakult, így ráerősít azon várakozásokra, miszerint a Fed már szeptemberben megkezdi kamatcsökkentési ciklusát, és az idén két kamatvágást is végrehajt. 

Az év végére 6 százalék közelébe csökkenhet az alapkamat 

2024. június 18. | Makronóm

A jegybank a kedd délutáni kamatdöntő ülésén 0,25 százalékkal vágott kamatot, azaz lassított a kamatcsökkentés ütemén, elsősorban a nemzetközi pénzpiaci környezet alakulása miatt. Az Európai Központi Bank szigorú kommunikációja és a Fed emelkedő kamatvárakozásai szűkítették az MNB mozgásterét. Habár az inflációs helyzet javult, a jegybank kamatcsökkentési ciklusa várhatóan csak lassabb ütemben folytatódik a következő hónapokban. Ám az év végére így is 6,25 százalékra csökkenhet a magyar alapkamat.

A Fed kivárásra játszik, még nem múlt el a veszély 

2024. június 13. | Makronóm

A Federal Reserve tegnapi kamatdöntő ülésén az irányadó ráta nem változott, de az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szigorú monetáris politikája globális hatásokat von maga után. Ugyanis az USA magas hozamszintjei miatt a feltörekvő piacoknak és az eurózónának is fenn kell tartaniuk saját szigorúbb kamatkondícióikat a tőkekiáramlás elkerülése érdekében. 

Munkaerőpiaci anomáliák az USA-ban 

2024. június 9. | Makronóm

Az USA-ban a munkaerőpiaci adatok legalább olyan fontosak, mint az inflációs vagy GDP-adatok. Ennek oka a Federal Reserve kettős célrendszere: az árstabilitás és a teljes foglalkoztatás elérése.  

A tartósan erős dollár egyre nagyobb nyomás alá helyezi a világgazdaságot 

2024. május 18. | Santo Martin

Ahogy a dollár árfolyama egyre emelkedik, a világ különböző részein a gazdaságok próbálnak alkalmazkodni és védekezni az ebből adódó kihívásokkal szemben. Vajon a múlt tanulságai segítenek megelőzni egy újabb gazdasági válságot, vagy az erősödő dollár újabb próbatételeket gördít a nyersanyagimportól és a külső eladósodottságtól függő országok elé?

Fed: magas maradt az alapkamat, de gyorsabban nőhet idén az USA 

2024. március 21. | Makronóm

Az USA idei gazdasági növekedését érdemben felfelé, 2,1 százalékosra módosította szerda esti ülését követő közleményében az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve. Bár Amerikában a vártnál némileg magasabb lett az infláció, a következő években folyamatos csökkenést vár a Fed.

Fed: lezárult a kamatemelési ciklus az USA-ban

2023. december 14. | Makronóm

A várakozásoknak megfelelően nem változtatott irányadó rátáján a Fed Nyíltpiaci Bizottsága, így az alapkamat az USA-ban továbbra is az 5,25-5,5 százalékos sávban található. A Fed elnöke, Jerome Powell szerint azonban a tisztviselők megvitatták az enyhítés lehetőségeit is. 

A Fed szépített, de még közel sem vezet

2023. június 15. | Makronóm

Az Amerikai Jegybank megszakította a 15 hónapos, összesen 500 bázispontos kamatemelési sorozatát, hogy értékelni tudja az eddigi lépések gazdaságra gyakorolt hatásait. Ennek ellenére a Fed fenntartja a további kamatemelések lehetőségét, amennyiben a gazdasági adatok ezt indokolttá teszik. A döntést az inflációs nyomás és a fogyasztói árindex (CPI) alakulása is befolyásolta, amelyek szerint továbbra is szükség van árszabályozásra, így nem lehet kizárni, hogy a kamatemelési szokás a jövőben folytatódni fog.

Fed: csökken az infláció, fogy a levegő a jegybank körül

2022. szeptember 20. | Mihálovics Zoltán

A Fed szeptember 20-án tartja soron következő ülését, amelynek fő kérdése borítékolhatóan az lesz, hogy kell-e folytatni a szigorítást, miközben az USA-ban újabban csökkent az infláció.

Kérdezz bátran!
Chat