Üzleti bizalom és gazdasági várakozások – 2025. január
Decemberben csökkent a gazdasági bizonytalanság a Makronóm Intézet EPU indexe alapján.
Decemberben csökkent a gazdasági bizonytalanság a Makronóm Intézet EPU indexe alapján.
A Makronóm Intézet friss elemzése szerint a gazdasági bizonytalanságot jelző EPU index novemberben további növekedést mutatott, amit számos tényező együttes hatása alakított. A nemzetközi devizapiaci mozgások, valamint a globális gazdasági környezetben tapasztalható változások mind hozzájárultak a mutató alakulásához.
A Makronóm Intézet EPU indexe az elmúlt 2 hónapban kedvezőtlenül alakult, mivel a nemzetközi kamatdöntések, illetve az amerikai választás körüli bizonytalanság nyomán a turbulens pénzpiaci környezet, illetve a költségvetési hiány alakulásának hatására romlottak a hazai kilátások, így a bizonytalanság is több mint másfélszerese a sokéves átlagnak.
A Makronóm Intézet EPU indexe az elmúlt hónapban némileg kedvezőtlenül alakult, mivel a geopolitikai és a külső piacainkkal – elsősorban a német gazdasággal – összefüggő kockázatok továbbra is számottevőnek tekinthetők.
A Makronóm Intézet EPU indexe az elmúlt hónapban kedvezően alakult. Fontos azonban, hogy a geopolitikai kockázatok és az ezekkel szorosan összefüggő energiaellátási kihívások továbbra sem szűntek meg, sőt a német gazdasági kilátások is egyre kedvezőtlenebbek, így a hazai bizonytalanság is magasabbnak tekinthető, mint a sokéves átlag.
A Makronóm Intézet EPU indexe szerint júliusban enyhült a gazdasági bizonytalanság Magyarországon, de a világgazdaság jelentős kihívásokkal szembesült, ami a nemzetközi üzleti hangulat romlását eredményezte. Ez a negatív trend várhatóan hatással lesz a hazai gazdasági adatokra is.
Az előző hónaphoz képest Magyarországon javult, míg az eurózónában kismértékben romlott az üzleti hangulat. A Makronóm Intézet gazdasági bizonytalanságot mérő indexe alapján mérsékelt a bizonytalanság.
Megjelent a Makronóm Intézet június havi gazdasági monitora, amely a legfrissebb üzleti és gazdasági bizonytalanságot elemzi.
A Makronóm Intézet szakértői csapata Magyarországon elsőként hozta létre a gazdasági bizonytalanságot mérő mutatót, az Economic Policy Uncertainty (EPU) indexet.
„Az Economic Policy Uncertainty Indexszel valós időben látjuk a gazdasági bizonytalanság alakulását, és egy esetleges megugrásra a kormányzat azonnal tud reagálni. Azaz mostantól nem szükséges hónapokat várni a hivatalos statisztikai adatokra” – így összegezte az Index hírportálnak György László a Makronóm Intézet legújabb indexét. A kormánybiztos a vele készült interjúban külön kitért arra, hogy Magyarország esetében mit mutat a gazdasági jövő.
A Makronóm Intézet szakértői csapata Magyarországon elsőként hozta létre a gazdasági bizonytalanságot mérő mutatót, az Economic Policy Uncertainty (EPU) indexet. Az elmúlt évek eseményei rávilágítottak, hogy a gazdasági szereplők jövőbe vetett bizalma vagy éppen bizonytalansága jelentős hatással van az egyes országok teljesítményére.