Gazdasági kilátások a 2025-ös évre
A legjelentősebb nemzetközi intézmények prognózisai szerint a világgazdaság mintegy 3 százalékkal bővül az idén, ám az eurózóna kilátásai ennél jóval kedvezőtlenebbek.
A legjelentősebb nemzetközi intézmények prognózisai szerint a világgazdaság mintegy 3 százalékkal bővül az idén, ám az eurózóna kilátásai ennél jóval kedvezőtlenebbek.
A feltörekvő gazdaságok 2035-re a globális növekedés kétharmadához fognak hozzájárulni, de előretörésüket technológiai és geopolitikai kihívások árnyékolják be. A demográfiai előnyök és a zöldátállás nyersanyagforrásai a növekedésük motorjai lehetnek, de az önállóságot a termelés automatizálása és a humán tőke fejlesztése alapozhatja meg.
Mintha a BRICS-csúcstalálkozóhoz igazította volna a Nemzetközi Valutaalap a gazdasági előrejelzés új verziójának közzétételét. A prognózis szerint a következő öt évben a BRICS-országok fognak igazán robbantani – ellentétben a G7-ekkel.
A valutaalap szerint a háborúk és a protekcionizmus veszélyt jelent a bővülésre, miközben Németország és Olaszország feldolgozóipara miatt csökkent az euróövezet kilátása is.
Bár az Egyesült Államok gazdasága folyamatosan növekszik, páran mégis elkezdtek aggódni. David Rosenberg, a Rosenberg Research közgazdásza szerint nő a recesszió kockázata, mivel az általa vizsgált 20 recessziós mutató 45 százaléka veszélyes folyamatokat jelez. 2022-ben még csak azok 10 százaléka adott okot aggodalomra.
A Világgazdasági Fórum összegezte a vezető közgazdászok véleményét a világgazdaság alakulásáról. A megkérdezettek többsége optimistábban tekint az elkövetkező időszakra, bár továbbra is látják a bizonytalanság és a volatilitás veszélyét. Majdnem hetven százalékuk szerint a következő öt évben a globális növekedés visszatér a 4 százalékos szintre, ám ebben nem Európa fogja játszani a főszerepet.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a törökországi Antalyában rendezett fórumon beszélt arról, hogy az EU-nak sokkal többet kellene a versenyképesség növelésébe fektetnie, mivel nem lesz képes úgy alkalmazkodni az új trendekhez, mint az ázsiai versenytársak. A tárcavezető elmondta azt is, Magyarország célja, hogy a keleti és nyugati tőke, valamint technológia találkozási pontjává váljon, és jó úton halad ennek megvalósítása felé.
A Nemzetközi Valutaalap szerint a pozitív előrejelzést a jegybankok szigora ellenére megugró magán- és állami kiadások, a munkaerőpiac erősödése, az ellátási láncok javulása, valamint az olcsóbb energia- és nyersanyagárak indokolják.
A nemzetközi gazdasági verseny kiéleződésével elterjedt az a tévhit, miszerint a globális helytállás, a támogatási versenyben való részvétel úgynevezett fiskális alkoholizmushoz, a költségvetési deficit elszállásához vezet. A következő írás az átalakuló globális gazdaság példáin keresztül elemzi a beruházásokat ösztönző állami támogatások létjogosultságával kapcsolatban felmerülő kérdéseket és tévhiteket.
Nouriel Roubini sztárközgazdász nem véletlenül kapta a Végzet becenevet. Az izraeli háború globális piacra gyakorolt hatásával kapcsolatban azonban ő sem a pesszimista forgatókönyvet valószínűsíti. Egyelőre.
A Nyugat által ismételgetett „kockázatmentesítés” Peking szerint csak egy terminológiai tévedés. Mindegy, minek nevezik, Washington célja Kína elszigetelése és kiszorítása a globális piacról.
A hirosimai G7-csúcstalálkozón már nem Ukrajna a főszereplő. A Nyugat Kína ellen fordul, de ehhez szüksége van a globális délre. Az viszont nem adja könnyen magát.
Amerika már jobban akarja ezt a konfliktust, mint Oroszország.