Indonézia fokozza a kereskedelmi protekcionizmust
Délkelet-Ázsia legnagyobb gazdasága arra próbálja ösztönözni a külföldi techóriásokat, hogy helyben fektessenek be, különben elveszítik a piacukhoz való hozzáférést.
Délkelet-Ázsia legnagyobb gazdasága arra próbálja ösztönözni a külföldi techóriásokat, hogy helyben fektessenek be, különben elveszítik a piacukhoz való hozzáférést.
Az iPhone 16 modell forgalmazását és értékesítését Indonéziában betiltották, mivel az Apple nem felelt meg a helyi gyártási előírásoknak.
Délkelet-Ázsia országai Kína és a Nyugat között egyensúlyoznak, kiélvezve azt, hogy Washington és Peking egyaránt stratégiai partnerként tekint a régióra. Vajon meddig kell még várni a közös fellépésükre?
A hétköznapi új-zélandinak és az ausztrálnak nincs sok fogalma az útjába kerülő jelentős változásokról. Néhány évszázada egy nyugati birodalom előőrsei voltak, amely most elveszíti uralmát a régióban – írta Eugene Doyle, a világ másik oldalán is rebellisnek számító írásában.
Az elmúlt évtizedben Németország beruházási rátái Nyugat-Európában a legalacsonyabbak közé tartoztak. Az egymást követő kormányok idegenkedtek a közkiadásoktól, helyette következetesen a szövetségi költségvetési többletre helyezték a hangsúlyt.
Ráállt a kritikus ásványok feldolgozására Indonézia, kihasználta a kínai befektetéseket, és ezzel a stratégiával legyűrte Ausztráliát, amely így elvesztette versenyképességét a nikkelpiacon. A nikkel kulcsfontosságú fém a rozsdamentes acél, ötvözetek, galvanizálás és az elektromos járművekben használt energiatárolók gyártásában, így nagy változások várhatók a fém világpiacán.
Indonézia február 14-én elnökválasztást rendez, ami meghatározza, hogy ez a hatalmas gazdaság milyen irányt vesz az elkövetkező években. Az ország mérete, demográfiai összetétele miatt sem hagyható figyelmen kívül. Ráadásul a hatodik legnagyobb feltörekvő gazdaságról beszélhetünk, ahová szinte ömlik a külföldi működő tőke. Sőt, az ország kulcsfontosságú nyersanyagok kitermelője is, a zöldátállás nélküle aligha lesz megvalósítható.
Riasztó hiány mutatkozik a rizs- és a búzakészletekben egyaránt. Az elmúlt három évben a világ élelmiszer-gazdaságát megterhelték a koronavírus-járvány okozta ellátási zavarok, a kedvezőtlen időjárás, az ukrán és orosz gabona körüli szállítási problémák, valamint az aszályt okozó El Nino gyors megjelenése.
Az Európai Unió – mindenhonnan és bármi áron – egyre kétségbeesettebben próbál hozzájutni a zöldátálláshoz szükséges kritikus nyersanyagokhoz. Az Indonézia elleni hadjárata a mosoly mögötti vicsorgást a maga teljességében mutatja be.
Indonézia jelenleg a világ összes nikkelkészletének negyedével büszkélkedhet, ezzel pedig igen vonzóvá vált az akkugyártók számára. Indonézia jelenleg meg akarja győzni Muskot arról, hogy érdemes befektetni a szigetországban.
Promóció
Trend
Promóció
Hazai válogatás