Olcsóbb lett a Széchenyi-hitel, megugrott a kereslet
Nagy segítséget jelent a vállalkozásoknak a 3,5 százalékra csökkentett Széchenyi-kártya
beruházási hitel konstrukció, így ez iránt megugrott a kereslet – derül ki az NGM közleményéből.
Nagy segítséget jelent a vállalkozásoknak a 3,5 százalékra csökkentett Széchenyi-kártya
beruházási hitel konstrukció, így ez iránt megugrott a kereslet – derül ki az NGM közleményéből.
A bakui COP29 klímacsúcs – rekordhosszúságú tárgyalások után – végre új klímafinanszírozási célt tűzött ki, amely évi 300 milliárd dollárt ígér a fejlődő országoknak. Bár ez a korábbi vállalások háromszorosa, a delegáltak többsége elégtelennek tartja, és a globális dél képviselői szerint ennyiből nem lehet hatékonyan szembenézni az éghajlatváltozás kihívásaival. Az eredmény felemás: fontos lépés, de nem a várt áttörés.
A Központi Statisztikai Hivatal és a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ legfrissebb adatai alapján 2024. január és április között mintegy 10 millió vendégéjszakát regisztráltak a hazai szálláshelyek, ez közel 8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának forgalmát – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium friss közleményében, amely az első négyhavi KSH-adatsort kommentálja.
A kedvezőtlen külső gazdasági hatások nagy nyomást gyakorolnak a költségvetésre is. A büdzsé azonban a rendkívüli kiadások mellett is biztosítja a gazdaság újraindításához szükséges forrásokat, miközben a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához szükséges fedezetet is garantálja. A kormány célja, hogy fenntartható növekedési pályára állítsa a gazdaságot, miközben a költségvetési hiányt és az államadósságot tovább mérsékli.
Recseg-ropog az EU mezőgazdasági támogatási rendszere – véli Boros Gergő agrárszakértő. A Stradamus Zrt. tanácsadó testületének tagja szerint a termőföld ma egyre kevésbé jó befektetés, főként mert Ukrajna EU-hoz történő közeledésével a mai uniós közös agrárpolitika immár látványosan terhes a gazdáknak. A minapi gazdatüntetések nyomán Brüsszel most próbálja toldozni-foldozni a szabályokat, de itthon csupán a legnagyobb, sok ezer hektáros agrárgazdaságoknak maradhat esélyük a sikerre.
A német gazdaság nehézségei 2023 végén begyűrűztek a magyar gazdaságba az exportra termelő ágazatokon keresztül, amit nem enyhítettek a januári németországi gazda- és vasutassztrájkok sem. Jó hír viszont, hogy a termék-külkereskedelem januárban ismét többlettel zárt. Az év további részében oldódhat a lakossági és vállalati óvatossági motívum, amit széles körű kormányzati támogató intézkedések is segítenek.
Csütörtökön fogadta hivatalában Virginijus Sinkevičiust, az Európai Bizottság környezetvédelmi, óceánügyi és halászati biztosát Nagy István agrárminiszter, aki kijelentette: „Hazánk kiáll azon alapvetés mellett, hogy az unióba érkező élelmiszereknek is ugyanazon szabályoknak és előírásoknak kelljen megfelelniük, mint amit az EU a saját termelőinek előír”.
Minden lehetséges eszközzel igyekszik segíteni a magyar vidéket a kormány. Az elmúlt napokban a Vidékfejlesztési Program keretében újabb 284 benyújtott kérelemre hozott – 14,75 milliárd forint értékben – támogatói döntést az Agrárminisztérium. A megvalósítandó fejlesztések elsősorban az öntözést és a tanyák infrastrukturális beruházásait érintik, de újabb állattartó telepek és élelmiszeripari beruházások is forrásban részesülnek.
Újabb kínai vállalati beruházás érkezik Szerbiába, a Yusei Machinery. A cég a délkelet-szerbiai – egyébként az ország harmadik legnagyobb városának számító – Nisben autóalkatrészeket gyártó üzemet nyit, amelyről már megállapodás is született.
Promóció
Trend
Promóció
Hazai válogatás