államháztartás – makronom.eu
2025. április 18., péntek

Reális az államadósság idei csökkentése, de a hiánycél nehezebb ügy 

2024. október 8. | Makronóm

Elemzők reálisnak tartják az idei évre kitűzött GDP-arányos államadósságcél elérését. Szerintük a kormány már időben lépéseket tett, a jegybanknál vezetett számláján felhalmozott tartalékok jelentős pénzügyi mozgásteret biztosítanak. Ugyanakkor a költségvetési hiánycél teljesítése komolyabb kihívás elé állíthatja a gazdasági döntéshozókat. A Világgazdaság minapi cikkében Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza és Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője értékelték a helyzetet. 

Tartható az idei hiánycél 

2024. október 1. | Makronóm

Amennyiben a gazdasági növekedés 1,8 százalék közelében alakul, a 4,5 százalékos költségvetési hiány is tartható, ha a kormány folytatja a fegyelmezett fiskális politikát. A friss KSH-adatok szerint ugyanis a második negyedévben a költségvetés hiánya 2,3 százalékra mérséklődött, míg az első féléves 3,7 százalékos lett.

Nagy Márton: nincsenek finanszírozási nehézségek 

2024. augusztus 27. | Makronóm

A nemzetgazdasági miniszter az ATV-nek adott interjújában tisztázta, hogy a kormány nem küzd finanszírozási nehézségekkel. Elmondta, hogy természetes a lakossági óvatosság, hiszen a válságos nemzetközi környezetben mindenki spórol, aki teheti. A beszélgetésben szó esett arról is, felmerült-e a neve mint következő jegybankelnök, és hogy mennyiben hoz változást a Nemzetgazdasági Minisztérium hatáskörének bővítése. 

Többlettel zárt a költségvetés júliusban 

2024. augusztus 9. | Makronóm

A kedvezőtlen külső hatások ellenére a kormány erősíti az államháztartás egyensúlyát. Az idei évben meghozott intézkedésekkel mintegy 1000 milliárd forinttal javította a költségvetés mozgásterét. Ezeknek is köszönhetően a büdzsé július végén 213 milliárdos többlettel zárt, ami minden idők második legkedvezőbb július havi mutatója.

Csökken a költségvetés hiánya  

2024. július 2. | Makronóm

A költségvetési hiány az első negyedévben a várakozásoknak megfelelően alakult, a tavalyi első negyedévhez viszonyított 4 százalékpontos csökkenés kedvező kilátást jelent az éves hiánycél teljesülése kapcsán. 

Fokozatosan csökken a hiány, a magyar gazdaság pedig növekedési pályára állt 

2024. május 9. | Makronóm

A magyar gazdaság az első negyedévben visszatért a növekedési pályára. A kormány az egyensúly erősítésével is a gazdaság bővülését építi újra, ezért fokozatosan csökkenti a költségvetési hiányt és az államadósságot. A büdzsé biztosítja a gazdaság újraindításához szükséges forrásokat, miközben a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához szükséges fedezetet is garantálja.  

Mi a valóság a „bezzeg Románia” mögött? 

2024. május 4. | Makronóm

Az utóbbi időben egyre több cikk jelenik meg arról, hogy „Románia megelőzte Magyarországot” – ezek azonban gyakran csak egyetlen gazdasági mutató alapján vonnak le elhamarkodott következtetéseket. De vajon valóban felülmúlja a gyakran lenézett szomszédunk Magyarországot, vagy a helyzet nem is olyan egyértelmű, mint ahogy azt sugallják? Ebben a cikkben két szemszögből mutatjuk be a román „csodát”: egyrészt a gazdasági növekedés ellentmondásait és árnyoldalait vizsgálva, másrészt a romániai hétköznapok realitásait elemezve – a GDP-n és a puszta számokon túlmutatva. 

Viharos időkben is állja a sarat magyar állami költségvetés 

2024. április 9. | Makronóm

A kedvezőtlen külső gazdasági hatások nagy nyomást gyakorolnak a költségvetésre is. A büdzsé azonban a rendkívüli kiadások mellett is biztosítja a gazdaság újraindításához szükséges forrásokat, miközben a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához szükséges fedezetet is garantálja. A kormány célja, hogy fenntartható növekedési pályára állítsa a gazdaságot, miközben a költségvetési hiányt és az államadósságot tovább mérsékli. 

Alacsony a fogyasztói bizalom Európában – Na, és mit mutatnak a magyar állampapír-vásárlások?

2024. március 18. | Makronóm

A fogyasztói bizalom több európai országban is történelmi mélyponton, vagy annak környékén van. Amennyiben ebben nem történik változás, fejek fognak hullani. Eközben azonban Magyarország nemcsak ezen mutató terén áll jobban, mint a legtöbb európai ország, hanem a lakosság államháztartásba vetett bizalma is stabil. Mindezt igazolják a kötvényvásárlási adatok is.

Előre hozott választás, jobboldali győzelem

2024. március 13. | Makronóm

Portugáliában vasárnap előre hozott parlamenti választásokat tartottak, amelyen – igaz, csekély mértékben, de – a jobboldali erők kerültek ki győztesen. Luzitánia tengerpartjai továbbra is vonzzák az üdülővendégeket, de jönnek ide külföldi befektetők is, Lisszabon pedig a jó államháztartási helyzetéből profitál. Sok portugál számára azonban túl drágává és élhetetlenné vált az ország. 

A rendkívüli kiadások ellenére is csökkenti a kormány a hiányt és az államadósságot 

2023. december 9. | Makronóm

A háború, a szankciós energiaválság és a veszélyes világgazdasági környezet jelentős nyomás alá helyezte a magyar költségvetést is. A pénzügyminiszter tudatta, hogy a kormány a kedvezőtlen körülmények ellenére biztosítja a költségvetésben a nyugdíjak értékének megőrzését, a családtámogatások és a rezsivédelem fenntartását.

Mesterterv a gazdaságunk függetlenségéről és vállságállóságáról

2023. november 6. | Makronóm

A 2022-es cikkünkben egy régi közgazdaságtani vita fontosságára mutat rá a szerző, hogy az államháztartás hiánya milyen viszonyban van a folyó fizetési mérleg hiányával. A két jelenséget ikerdeficitként szokták emlegetni, mert van egy összefüggés, amely szerint a folyó fizetési mérleg egyenlege egyenlő az államháztartási egyenleggel plusz a megtakarításokkal mínusz a felhalmozással. Ez a felvetés nem elméleti, hanem fontos, sőt alapvető gazdaságunk és gazdaságpolitikánk cselekvési irányok meghatározója lehet.

Kérdezz bátran!
Chat