Blog Archívum – makronom.eu
2025. március 18., kedd

Az IMF jelentése nem kímélt, fokozza a világméretű recesszió aggodalmait

"A legsúlyosabb időszak még előttünk áll" - állt az IMF 2022 októberében közzétett World Economic Outlook jelentésében. A szervezet a következő év globális gazdasági növekedési előrejelzését 2,7 százalékra módosította, ezzel jelezve, hogy 2020 és 2009 válságos időszakait kivéve, 2001 óta a leggyengébb éves teljesítményre számít.

Módosított rezsirendszer

2022 augusztus elsejétől a rezsicsökkentés csak az átlagos lakossági áram- és gázfogyasztásig érvényesül. Az átlagot meghaladó fogyasztásra továbbra is kedvező árak vonatkoznak, de ez a változás széles körű kritikát váltott ki. Néhányan olyan érzetet keltnek, mintha egy másik valóságban élnének.

2022-ben megtippeltük vajon Oroszország meddig bírja a háborút

Az orosz gazdasági adatok változatos képet festenek a szankciók hatásáról. Ennek ellenére már 2022-ben olyan tendenciáról írt a szerző, amely alapján megbecsülhető, hogy meddig tarthatnak ki az orosz „nagy medve” gazdasági tartalékai. Az eredeti cikk megjelent a Mandiner Makronóm rovatában 2022. augusztus 16-án.  Az írás az akkori események és információk birtokában keletkezett. ...

Az OECD szerint a régióban Magyarország birkózik meg a legjobban a háborús helyzet gazdasági hatásaival

A szomszédban zajló orosz-ukrán háború súlyos negatív hatással van Európa és az egész világ gazdaságára, a régióban pedig különösen erőteljes a gazdasági sokk. Ezen országok között 2022-ben Magyarország mutatta a leginkább sikeres gazdaságpolitikai reakciót.

A kínai bankok hatalmas nyeresége komoly figyelmeztetés

Tekintsünk vissza, 2022 nyarán arra hívta fel a figyelmet a szerző, hogy a kínai pénzügyi ágazat rendkívüli profitot termel. Példának okán az Industrial and Commercial Bank of China 46 milliárd dolláros nyeresége, vagy a China CITIC Bank 27%-os sajáttőke-hozama szinte mesebeli szintű. Éppen ezért volt ok az aggodalomra.

Hogyan lehet elveszíteni több mint 12 000 milliárd forintot mindössze egy nap leforgása alatt?

Néhány évvel ezelőtt egyes vélemények szerint a kriptovaluták és azok piacai potenciálisan kiválthatják a hagyományos financiális szektor szereplőit. Azonban a jelenlegi helyzet azt mutatja, hogy a digitális pénznemek ágazata is képes súlyos veszteségeket okozni, hasonlóan a klasszikus pénzügyi intézményekhez.

Az Európai Unió egy evolúciós zsákutca?

Az evolúciós elvek, amelyek a farkastörvényeket megtestesítik, nem csak a biológiai létezőkre, hanem a gazdasági és transznacionális entitásokra is alkalmazhatóak. Az Európai Unió esetében egyre több jel utal arra, hogy a szervezet nehézkes és nem versenyképes képet mutat. Cikkünkben megvizsgáltuk a brüsszeli válaszadási időket.

2022-ben Kína válsággal szembesül: kettős adósságproblémák fenyegetése

Kína versenyben áll a geopolitikai és gazdasági hatalomért, és egyre inkább megmutatkoznak sérülékenységének jelei, noha korábban stabil és befolyásos szerepet játszott.

Japánban a vállalati hozzáállás meghatározó tényező, ezt mutatja az alacsony infláció

A fejlett országok válságkezelésében elkerülhetetlenek voltak a jegybanki pénznyomtatásból finanszírozott kiadások és az emelkedő adósságszintek, de ezek kockázatokat hordoznak magukban. Bár a támogató monetáris és fiskális politika szükségessége nem vitatható, tapasztalható, hogy az ily módon gazdaságba juttatott ingyenpénznek inflációs hatása van.

Nem akármire lenne elég a kriptopiacon elpárolgott vagyon

Az elmúlt időszakban hatalmas vagyonok tűntek el nyomtalanul. A hétköznapi ember számára felfoghatatlan összegek ráadásul egy olyan piacon vesztek oda, amit szintén nagyon kevesek értenek.

Az euróövezet nagyobb valószínűséggel kerüli el az összeomlást, mint 2008-ban

2022-ben arról írtunk, hogy az euróövezet sebezhetőségei újabb euróválság kockázatát vetítik előre: A történelmi magasságokba emelkedő inflációs ráták világszerte arra ösztönzik a jegybankokat, hogy emeljék a kamatlábakat.

Alacsony a fogyasztói bizalom Európában – Na, és mit mutatnak a magyar állampapír-vásárlások?

A fogyasztói bizalom több európai országban is történelmi mélyponton, vagy annak környékén van. Amennyiben ebben nem történik változás, fejek fognak hullani. Eközben azonban Magyarország nemcsak ezen mutató terén áll jobban, mint a legtöbb európai ország, hanem a lakosság államháztartásba vetett bizalma is stabil. Mindezt igazolják a kötvényvásárlási adatok is.

Hazánk 2035-re leelőzheti Ausztirát

Magyarország 2010 óta jelentős felzárkózást ért el a legfejlettebb ipari nemzetekhez képest, olykor lenyűgöző mértékben. Amennyiben az utóbbi években tapasztalt trendek továbbra is tartanak, Magyarország bruttó hazai terméke 2035-re meghaladhatja Ausztria GDP-jét.

Mégsem teljesít olyan csodásan a hrivnya?

Az elmúlt időszakban bizonyos körökben nagy figyelmet kapott az ukrán fizetőeszköz, a hrivnya jobb teljesítménye a forinthoz képest. Azonban, akik erről beszélnek valójában csak saját tájékozatlanságukat bizonyítják.

Egyensúlyi politika szemben a költségvetési fegyelmezetlenséggel

Cikkünkben felidézzük milyen is volt a magyar gazdaságpolitika 2022-ben, amikor az EU továbbra is megengedő volt a fiskális fegyelmezetlenséget illetően, viszont hazai terepen már akkor prioritássá vált az egyensúly helyreállítása, és ez megfigyelhető volt a 2023-as költségvetésben is.

Hatalmas bajban lenne Európa, ha leállítaná az orosz gázimportot

Az orosz gázszállítás megszűnése nemcsak a lakossági fűtés terén okozna nehézségeket, hanem az egészségügyi intézmények működését is érintené. Kényszerűen csökkenteni kellene a fertőtlenítési eljárásokat, és az orvosoknak a nem sürgős beavatkozásokat is el kellene halasztaniuk a gázfogyasztás csökkentése érdekében. Mindez súlyosan befolyásolná Európa gazdaságát.

Kína hadgyakorlata az orosz-ukrán háború kezdetekor

A kezdetektől fogva, amióta Oroszország invázióba kezdett, egyre több az aggodalmat keltő észrevétel azzal kapcsolatban, hogy Kína esetlegesen követni fogja Oroszország lépéseit és erőszakos intézkedéseket hoz Tajvan ellen.

Visszafordítható az Egyesült Államok hatalomvesztése?

Amennyiben az Egyesült Államok nem változtat jelenlegi irányán, kockára teheti azokat a jellemzőket, melyek az elmúlt hetvenöt év során a világ vezető hatalmává emelték – figyelmeztetett a 2022 őszén Foreign Affairsben megjelent tanulmány. De vajon mi tesz egy nemzetet sikeressé?

Kemény hónapok várhatnak a német gazdaságra: bejelzett a gazdasági barométer

Az elmúlt három évtizedben csak néhány alkalommal regisztrált nagyobb pesszimizmust a német ZEW gazdasági kutatóintézet barométere, mint amekkorát az orosz-ukrán konfliktus kezdete óta. Sajnálatos módon a múltbeli tapasztalatok azt mutatják, hogy a pesszimizmus soha nem volt alaptalan.

Az energiaár-inflációval szemben egyetlen ország állja a sarat – itt még az üzemanyagárak reálértéke sem növekszik

Az energiaárak emelkedésének üteme szerte Európában lenyűgöző sebességgel nő. Egyetlen ország van ahol az inflációs ráta nem két számjegyű, Skandináviában, Belgiumban, Luxemburgban és a Balti államokban pedig az ötven százalékot meghaladó energiaár-növekedést tapasztalhatunk. Ráadásul, miközben az egész kontinensen megugrottak a tüzelőanyag-költségek, Magyarországon valós értéken mérve egyre ...

​​​​​​Ezt jelenti a rekordinfláció: hol szálltak el az árak és miért bukott el a brüsszeli szankciós politika?

Sokan elsősorban csak a belföldi árak változásával szembesülnek. Magyarországon a pénzromlás mértéke valóban emelkedett, de ha a globális kontextusba helyezzük, sokkal magasabb inflációs adatokkal is találkozhatunk. Az utóbbi három hónap során a világ központi bankjai egymást túllicitálva hoztak szigorításokat monetáris politikájukban, hogy kezeljék az inflációs nyomást.

Hat ábra segítségével mutatjuk meg, mennyire nem működnek az embargók

Fontos, hogy egy adott stratégia eredményeit és hatásait felmérjük majd kiértékeljük. Az európai szankciós politika mérőszámai szerint a bevezetett megszorítások nem igazán működnek.

Nem biztos, hogy a bitcoin vagyonunk megötvenszerezésének kulcsa

Az utóbbi időszakban a bitcoin jelentős profitot termelt. A drasztikus árnövekedés hatására sokan választják befektetési célpontként a kriptovalutákat, remélve, hogy hasonló tendenciák ismétlődnek majd a jövőben. Ez a cikk arra keresi a választ, hogy a múltbeli lenyűgöző teljesítmény mit jelenthet a jövőre nézve.

A megújuló energiaforrások részarányának növekedése önmagában nem elegendő a klímaváltozás elleni küzdelemben

Egy híres tanulmány, amely számos elismert szerző munkáját összegzi, arra a következtetésre jut, hogy a megújuló energiaforrások használatának bővítése, bár első pillantásra ideális megoldásnak tűnik a kibocsátás csökkentésére irányuló törekvésekben, végül korlátokba ütközik, és így az atomenergia fontosságát is figyelembe kell venni.

A kriptovaluta-piac Achilles-sarka

Hogyan függ össze a modern kor egyik leginnovatívabb animációs sorozata a Terra ökoszisztéma összeomlásával? Cikkünkből kiderül.
Kriptovalutákból jelentős nyereség realizálható, de a veszteségek gyakran még nagyobbak. Különösen, ha nem megfelelő embereknek szavazunk bizalmat. . Egy online, álnéveket preferáló környezetben ez különösen nehézkes, mivel egy kriptovaluta mögötti ígéret épp ...

Az ábra, ami fagyos rettegést okoz Nyugat-Európában

A földgáz árának természetes ingadozása alapján előrejelzéseket tehetünk az energiaforrás következő hónapokban várható árváltozásaira. 2022-ben ezek az előrejelzések rémisztő kilátásokat festenek azokra az országokra nézve, amelyek nem védettek a piaci árak változásai ellen.

Európa pusztulását a kontinens vezetői hozzák el – interjú Lóránt Károllyal

Idézzük fel a 2022-ben készült interjút Lóránt Károly közgazdásszal, aki már akkor azt javasolta, hogy takaréküzemre van szükség, csak az exportképes beruházásokat szabad támogatni, és amit lehet, meg kell termelni Magyarországon.

Világháborús felismerések napjaink gazdaságában

A történelem mindig tanít. Cikkünk újabb részében arról írt a szerző, hogy mit tanulhatunk a világháborúk tapasztalataiból.

Elemzés 2022-ből: amikor a nagy OECD-aggodalom enyhült, de bőven maradt kihívás

2022 decemberében arról írtunk, hogy kevéssé pesszimisták a német cégek, mint az említett év őszén voltak. A gázhiány réme jelentősen enyhült és a gazdasági visszaesés is enyhébben sikerült a korábban vártnál. Hogy mik voltak a kilátások 2023 tekintetében? Nos, idézzük fel.

A 20. század tanulsága: a globalizáció, bár nem tökéletes, alternatíváihoz képest kevésbé káros

Globális gazdasági mozgások és váratlanul kitörő világháború: ez nem a mai időkről, hanem 1914-ről szól. A közgazdászok számára a történelmi események és analógiák kutatása mindig is fontos eszköz volt az aktuális gazdasági jelenségek értelmezéséhez; még ha a teljes egyezés gyakran nem is lehetséges. Idézzük fel cikkünket, amely a gazdasági erőviszonyok és hatalmi struktúrák átalakulásának ...

Kérdezz bátran!
Chat