hét ábrája – makronom.eu
2025. március 20., csütörtök

Sikeres kínai iparstratégia: töretlenül fejlődik az automatizáció 

2024. december 6. | Makronóm

Peking iparautomatizálási stratégiája sikeresnek bizonyul, hiszen a kínai gyárak már Németországnál és Japánnál is több robotot alkalmaznak a gyártásban. Az ipari automatizáció várhatóan tovább fog növekedni, a jelenlegi tendenciákat látva pedig Kína pár éven belül az élre törhet. Az ipari robothasználat globális átlaga 2023-ban rekordot döntött, miután elérte a 162 egység/10 ezer dolgozót. Ez azt […]

Oroszország először csapott le Ukrajnára interkontinentális ballisztikus rakétával

2024. november 29. | Makronóm

Az orosz–ukrán háború az eszkaláció szélére sodródott, miután az USA engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú ATACMS rakéták használatát orosz területen, amihez később brit–francia Storm Shadow rakéták is csatlakoztak. Moszkva válaszul módosította a nukleáris doktrínáját, feljogosítva magát NATO-országok elleni csapásokra, amelyek ilyen fegyvereket biztosítanak, majd először vetett be interkontinentális ballisztikus rakétát (IBCM), növelve a feszültséget. Különösen […]

A fejlődő országok igényeinek összefoglalása…

2024. november 18. | Makronóm

A COP29 deklarált, igen hangzatos célja, hogy a résztvevők egyértelmű, mérhető és ambiciózus kötelezettségvállalásokat fogadjanak el a klímaváltozás elleni intézkedések terén, vagy legalább mozduljanak el azok szélesebb körű betartatása irányába. E feladat része a klímavédelmi finanszírozás emlegetett növelése, így 2025-re a jelenlegi források tízszeresére kívánják emelni a költségkeretet.

Elindult a verseny Európa felfegyverzéséért

2024. április 19. | Makronóm

Az orosz–ukrán háború kitörése a politikai napirend központi témájává tette Európa felfegyverzését, mivel ráébresztette az EU-t arra, hogy fennáll egy kiterjedt európai szárazföldi háború lehetősége.

Napelemből európaikerítés – a kínai napelemdömping eredménye

2024. április 6. | Makronóm

Egyre több európai országban napelemeket telepítenek már a kerítésekre is, olyan olcsók lettek a panelek. A kínai napelemdömping és az ázsiai nagyhatalom termelésének fellendülése telíti a világpiacot. A Nemzetközi Energiaügynökség becslése szerint a napelemek kínálata eléri az 1100 gigawattot év végére, ami a jelenlegi kereslet triplája.

Franciaország az oroszokat megelőzve a második legnagyobb fegyverexportőrré vált 

2024. március 21. | Makronóm

A második helyre jött fel Franciaország a világ legnagyobb fegyverexportőreinek listáján – derül ki a Stockholm International Peace Research Institute jelentéséből. Az Egyesült Államok maradt az éllovas: a nemzetközi fegyvereladások 41,7 százalékáért volt felelős 2019 és 2023 között. Ez az arány a 2017–2021-es 38,6 százalékról növekedett a mostani értékére, az elmúlt időszakban pedig több mint 100 országba küldtek fegyvereket

Az amerikai hitelesség hanyatlásnak indult

2024. február 2. | Makronóm

Bár az Egyesült Államok 2023-ban még mindig a világ vezető hatalma, erősen megkérdőjeleződött, hogy fenn tudja-e tartani a saját maga által kreált globális rendet.

Egyre nagyobb a nyomás a világkereskedelem fojtópontjain

2024. január 26. | Makronóm

Az elmúlt hetek eseményei nyomán egyre nagyobb teret nyernek azok a félelmek, miszerint a végéhez közeleg a globalizáció alapját képező, viszonylag akadálymentesnek mondható tengeri szállítmányozás több évtizedes korszaka, ami strukturális drágulást jelentene a világkereskedelemben. A megkerülhetetlen tengeri kereskedelmi útvonalak számos fojtóponton haladnak át, ahol már egy kisebb zavar is megbéníthatja a forgalmat.

Kína egykor önellátó volt olajból 

2024. január 10. | Makronóm

A 20. század úgy ért véget Ázsiában, hogy Kína az 1990-es években még olaj tekintetében önellátó volt. A 21. század elején viszont a gazdasági aktivitás példátlan mértékű emelkedésbe kezdett, amit akkoriban főként az hajtott, hogy az Egyesült Államok a gyártását Kínába helyezte ki, mivel jóval olcsóbb volt ott gyártani számukra, mint odahaza. Többek között ennek köszönhetően a gazdasága két számjegyű növekedést produkált, amihez az is hozzátartozott, hogy az ország olajigénye drámaian megugrott.

Az autóipar az elektromosság világában

2023. december 28. | Makronóm

A világ autóipara visszafordíthatatlanul az elektromosság útjára lépett. Az EU 2035-től betiltja a hagyományos belső égésű személyautók értékesítését, az előrejelzések szerint pedig 2030-ra az elektromos járművek aránya a globális értékesítések 30-40, 2035-re pedig közel 50 százalékát teszik ki.

HNI index alapján: Magyarország 2012 óta jelentős növekedést ért

2023. november 29. | Makronóm

Egy éve, hogy Harmonikus Növekedési Index (HNI) néven új gazdasági mérőszámot hozott létre a Makronóm Intézet, mely a nemzetközileg leggyakrabban használt mutató, az egy főre jutó GDP és más mutatók ismert hiányosságait hivatott kezelni.

Európában és Ázsiában szezonálisan növekszik a földgáz kereslete a közelgő tél miatt

2023. november 8. | Makronóm

Habár jelenleg a gázárak messze elmaradnak a tavalyi csúcsoktól, fennáll annak a veszélye, hogy a kedvezőtlen időjárás, az ellátási akadályok vagy a geopolitikai feszültségek miatt az árak ismét elszállnak. 📈Az európai árak így is magasabbak az egyéb piacokon fellelhetőknél (amerikai gázár 4-5-szöröse), miközben Európa egyre kiélezettebb versenyt fut Ázsiával a korlátozott gázkészletekért.

A zöldátállás újra elhozza a nyersanyag-nacionalizmust

2023. szeptember 13. | Makronóm

A globális zöldtörekvések megsokszorozzák a keresletet a kritikus nyersanyagok iránt, amelyeket többnyire fejlődő, politikailag instabil országokban termelnek ki. Mivel a kínálat nem tud majd lépést tartani a kereslettel, az egész világnak tartósan magas árakkal kell számolnia.

Íme 𝗢𝗿𝗼𝘀𝘇𝗼𝗿𝘀𝘇𝗮́𝗴𝗿𝗮 𝗸𝗶𝘃𝗲𝘁𝗲𝘁𝘁 𝘀𝘇𝗮𝗻𝗸𝗰𝗶𝗼́𝗸 legnagyobb nyertesei

2023. szeptember 7. | Makronóm

𝗔 𝗺𝗼𝘀𝗼𝗱𝗮𝗼𝗿𝘀𝘇𝗮́𝗴𝗼𝗸 𝗲́𝘀 𝗮 𝘀𝘇𝗮𝗻𝗸𝗰𝗶𝗼́𝗸𝗮𝘁 𝘀𝘇𝗼𝗿𝗴𝗮𝗹𝗺𝗮𝘇𝗼́ 𝗯𝗮𝗹𝘁𝗶 𝗮́𝗹𝗹𝗮𝗺𝗼𝗸 𝗮 𝗹𝗲𝗴𝗻𝗮𝗴𝘆𝗼𝗯𝗯 𝗻𝘆𝗲𝗿𝘁𝗲𝘀𝗲𝗶 𝗮𝘇 𝗢𝗿𝗼𝘀𝘇𝗼𝗿𝘀𝘇𝗮́𝗴𝗿𝗮 𝗸𝗶𝘃𝗲𝘁𝗲𝘁𝘁 𝘀𝘇𝗮𝗻𝗸𝗰𝗶𝗼́𝗸𝗻𝗮𝗸!

Íme a kereskedelem jövőjének 2031-es előrejelzése

2023. augusztus 30. | Makronóm

A gazdasági reglobalizáció, illetve regionalizáció három fő folyamaton keresztül érhető tetten, ezek a reshoring, a nearshoring és a friendshoring, amelyek során a gazdasági tevékenységek politikai vagy ellátásilánc-biztonsági megfontolások mentén átkerülnek egy kedvezőtlenné vált országból egy kedvezőbbe. Az alábbi ábra 2031-re vetíti előre a globális értéklánc átalakulását.

E𝗴𝘆𝗿𝗲 𝗵𝗮𝗻𝗴𝘀𝘂́𝗹𝘆𝗼𝘀𝗮𝗯𝗯 𝗮𝘇 𝗘𝗦𝗚 𝗮𝘇 𝘂̈𝘇𝗹𝗲𝘁𝗶 𝗳𝗼𝗹𝘆𝗮𝗺𝗮𝘁𝗼𝗸𝗯𝗮𝗻

2023. augusztus 23. | Makronóm

A Makronóm Intézet kutatásában részt vevő vállalkozások közel háromnegyede hallott már az ESG-ről és van is valamilyen tudása erről a fogalomkörről. 𝗘𝗴𝘆𝗿𝗲 𝗵𝗮𝗻𝗴𝘀𝘂́𝗹𝘆𝗼𝘀𝗮𝗯𝗯 𝗮𝘇 𝗘𝗦𝗚 𝗮𝘇 𝘂̈𝘇𝗹𝗲𝘁𝗶 𝗳𝗼𝗹𝘆𝗮𝗺𝗮𝘁𝗼𝗸𝗯𝗮𝗻: a vevők közel fele már figyelembe veszi az ESG szempontokat a beszállítók ki-választásánál és több mint egyharmaduk már most is igényel erre vonatkozó adatszolgáltatást. A vevők legtöbbször […]

Kérdezz bátran!
Chat