munkaerő – makronom.eu
2025. június 23., hétfő

Humántőke 2.0: a versenyképesség új képlete az USA-ban 

2025. május 19. | Santo Martin

Amerika lenyűgöző ütemben pörgött vissza a járvány előtti növekedési pályára, miközben a világ más fejlett gazdaságai még mindig lefelé kullognak a lejtőn. De mi hajtotta ezt a kiugró teljesítményt? A kulisszák mögött az iparágakon belüli termelékenységi robbanás és a mesterséges intelligencia villámgyors térnyerése sejlik fel.

Európai szinten is kiemelkedően teljesít a magyar munkaerőpiac 

2025. március 20. | Makronóm

Tovább erősödött a magyar munkaerőpiac, amely európai szinten is kimagasló eredményeket mutat. A 20–64 évesek szezonálisan kiigazított foglalkoztatási rátája 2010 óta folyamatosan emelkedik, így Magyarország a 6. helyen áll mind a férfiak, mind a nők körében.  

Sikeres kínai iparstratégia: töretlenül fejlődik az automatizáció 

2024. december 5. | Páczi Zsolt

Peking iparautomatizálási stratégiája sikeresnek bizonyul, hiszen a kínai gyárak már Németországnál és Japánnál is több robotot alkalmaznak a gyártásban. Az iparban használt robotok aránya várhatóan tovább fog növekedni, Kína pedig a jelenlegi tendenciákat látva pár éven belül az élre törhet. 

Tovább csökkent a munkabalesetek száma Magyarországon  

2024. szeptember 13. | Makronóm

A nemzetgazdaság 2023. évi munkavédelmi helyzetéről szóló jelentésből kiderült, hogy tavaly tovább csökkent munkabalesetek száma Magyarországon. Mindez mutatja a hazai munkakörülmények, a munkavégzés biztonságának további javulását, a kormány által kialakított munkavédelmi szabályozási környezet hatékonyságát, amelynek köszönhetően a halálos munkabalesetek száma három éve folyamatos csökkenést mutat.  

Munkaerőpiaci program a 30 felettiek elhelyezkedéséért   

2024. augusztus 16. | Makronóm

A fővárosban regisztrált 30 év feletti álláskeresők elhelyezkedését segíti a munkaerő-kínálat bővítése és fejlesztése elnevezésű munkaerőpiaci program, amibe 2027. augusztus végéig 3236 embert vonnának be – derül ki Budapest Főváros Kormányhivatalának az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményéből. 

Hogyan szívja el a globális észak az egyenlőtlen csere segítségével a globális dél gazdagságát? 

2024. augusztus 6. | Santo Martin

A globális gazdaság növekedése mögött gyakran rejtett, de alapvető tényezők húzódnak meg. Egy új tanulmány szerint a gazdag északi országok jelentős mennyiségű munkaórát és erőforrást vonnak el a globális déltől egyenlőtlen munkaerőcsere révén. Az alábbi cikkben részletesen bemutatjuk a kutatás eredményeit, példákkal és adatokkal alátámasztva.

Az EU gazdasága képes lehet tartani a lépést az amerikaival? 

2024. július 12. | Makronóm

Az Európai Unió gazdasága jócskán lemaradt az Egyesült Államokétól. Ennek számos oka van, amelyek közül többet is lehetne orvosolni, például az egyes szektorokba való befektetésekkel vagy a versenyképesség megerősítésével. Akadnak viszont olyan tényezők is, amelyekre már nehezebb megoldást találni. 

Ellustultak a németek? – ezt a kérdést boncolgatja a Bloomberg 

2024. július 1. | Makronóm

Németországban nem félnek a munkától, de túl sok a szabadság, rengeteg a táppénzen töltött nap és nem mindig megoldás a részmunkaidő sem. Úgy tűnik, az ottani dolgozók elvesztették a munkába vetett hitüket. A gyenge gazdasági eredmények miatt kétségbeesett német politikusok és üzleti vezetők mostanában egy egykor tabunak számító témát emlegetnek: honfitársaik nem dolgoznak eleget, és nem úgy állnak a munkához, mint korábban. 

Kedvező adatok: 41 ezerrel többen dolgoznak  

2024. június 28. | Makronóm

A foglalkoztatottak száma éves alapon 41 ezer fővel nőtt, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalékra csökkent. A növekedés egészséges szerkezetű, mert az elsődleges munkaerőpiacon történt, míg a közfoglalkoztatottak száma mérséklődött. Az év egészében további foglalkoztatás-bővülés, illetve 4 százalékos munkanélküliségi ráta várható. 

A hidegháború óta nem volt ekkora létszámbővítés a hadiiparban 

2024. június 18. | Makronóm

Az ukrajnai háború és a szélesedő geopolitikai konfliktusok soha nem látott mértékben megnövelték a munkaerő-keresletet a hadiiparban. A vállalatok egyre többet fordítanak arra is, hogy a megfelelő készségekkel megáldott szakemberek kerüljenek ki az akadémiákról. 

Huszonhétezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma 

2024. április 26. | Makronóm

A foglalkoztatottak száma mellett nőtt az aktivitás is: az egy évvel korábbihoz képest közel 60 ezerrel többen jelennek meg most a munkaerőpiacon. A munkaerő-kereslet élénkülése nyomán idén és jövőre is tovább növekedhet a foglalkoztatás.  

A téli hónapokban tovább javultak a magyar foglalkoztatási mutatók 

2024. március 27. | Makronóm

A foglalkoztatás továbbra is magas szinten áll, februárban 4,723 millió főt tett ki, míg a magasabb megbízhatóságú háromhavi mozgóátlag a téli hónapokban 4,721 millió fő volt – írta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdai jelentését kommentálva Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior elemzője. 

Az MI vajon megeszi a HR-t reggelire? 

2024. március 22. | Makronóm

Kedden zajlott le a JVSZ idei első, Economy Forum nevű interaktív szakmai műhelye. Az eseményen a mesterséges intelligencia (MI) működését mutatták be a HR-folyamatokon keresztül, amelyet Szabó Csaba, a JVSZ Fenntartható Munkaerőpiac Szakmai Fórumának elnöke, a Develor vezérigazgatója moderált. 

A Nyugat a folyamatosan növekvő bevándorlással erősíti gazdaságát    

2024. március 10. | Makronóm

A koronavírus-járvány vége után az Atlanti-óceán mindkét partján megnőtt a külföldi munkaerő beáramlása, ami az infláció idején hozzájárult a bérnyomás csökkentéséhez. A migránsok minden eddiginél jobban hajtják a nyugati gazdaság gépezetét, és így egyre nagyobb a külföldről érkező munkaerő jelentősége.

Továbbra is kedvező a hazai munkaerőpiac helyzete 

2024. március 1. | Makronóm

Az energiakrízis és a globális inflációs nyomás miatt lassan, de folyamatosan emelkedik a munkanélküliség, ám a mutató így is közel 2 százalékponttal kedvezőbb, mint az európai uniós átlag. A munkavállalók erősebb alkupozícióba kerülnek. A bruttó átlagkeresetek vármegyék szerinti alakulása 2019 és 2023 között vegyes képet mutat. 

Miért riasztja el Németország a szakképzett munkavállalókat? 

2024. február 9. | Makronóm

A súlyos német munkaerőhiány ellenére a jelen lévő külföldiek azt mondják, hogy nem találják a helyüket az országban, jó páran közülük idő előtt veszik kalapjukat és máshol keresnek állást. Az okok közt a drága megélhetést, a gyermekelhelyezési gondokat, az ellenséges munkakörnyezetet, sőt nem egy esetben a rasszizmust hozzák fel. Így igencsak nehéz lesz olyan munkaerőt az országba csábítani, aki dolgozni is akar. 

Elsősorban magyar munkaerővel kell betölteni az állásokat 

2024. január 18. | Makronóm

Közel harminc minősített munkaerő-kölcsönző cég képviselőjét fogadta hivatalában Czomba Sándor. A megbeszélésen a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy elsősorban magyar munkaerővel kell feltölteni a betöltetlen álláshelyeket, csak és kizárólag akkor érkezhetnek külföldi dolgozók, ha magyar már végképp nem áll rendelkezésre.

Kérdezz bátran!
Chat