2025. április 21. | Páczi Zsolt
Más nagy amerikai egyetemek mellett a híres Harvard is jelentős szövetségi forrásokat veszíthet el, mivel nem tett eleget a sokszínűségre, az egyenlőségre és a befogadásra épülő „diszkriminatív” programok leépítésével kapcsolatos követeléseknek. Az ehhez hasonló döntések, habár a meritokratikus munkaerő-alkalmazást építik vissza, de veszélybe sodorhatják az amerikai dominanciát a kutatások terén.
2025. január 6. | Fekete Kíra
Európai tudósok egy ambiciózus projektbe kezdtek, amelynek célja az élet legegyszerűbb formáinak laboratóriumi létrehozása.
2024. október 28. | Makronóm
A technológiai verseny új irányba mutat: Kína dominanciája számos területen egyre erősebb, míg a Nyugat próbál lépést tartani. A fejlett technikák terén az ázsiai nagyhatalom előretörése mellett a világ többi része igyekszik alkalmazkodni és új stratégiákat kidolgozni a felzárkózáshoz.
2024. október 24. | Mihálovics Zoltán
A tudósokhoz, az orvosokhoz és egymáshoz fordultunk válaszokért a koronavírus-járvány idején, azonban senki sem kezelte tökéletesen a helyzetet, és ez a tudományba vetett bizalom drasztikus romlását eredményezte.
2024. augusztus 5. | Makronóm
A DiTing nevet viselő kínai mesterségesintelligencia-modell óriási adathalmazból gyűjt információkat, amelyek alapján sokkal pontosabban és alaposabban képes előre jelezni a földrengéseket. A modell betanítása mérföldkövet jelent az MI fejlesztésében.
2024. július 4. | Makronóm
Dr. Roska Botond neurobiológus és egyetemi tanár nyerte el az orvosi Wolf-díjat, amiért a kutatótársával közösen kifejlesztett technológia segítségével sikeresen adták vissza a látás részleges képességét kezelt pácienseiknek. Az elismerés jó ómen: elképzelhető, hogy Roska egy újabb magyar Nobel-díj várományosa lehet.
2024. május 16. | Makronóm
Kína a napokban újabb űrküldetést kezdett, amelynek a célja mintával hazatérni a Hold sötétebb oldaláról, ahol eddig csak kínai űrszonda járt. A Csang’e 6 fedélzetén számos európai műszer található, példázva azt a szándékot, hogy Peking nem tekinti csak a saját missziójának az expedíciót. Az viszont biztos, hogy a Holdon is egyre élesebbé válik az amerikai–kínai rivalizálás, az első kínai ember megjelenését a Holdon 2029–30 körülre tervezik.
2024. május 5. | Matus Tibor
Egy dél-koreai 2022-es tudományos és technológiai értékelés eredményeként azt találták, hogy bár Korea technológiai szintje 1,4 százalékkal javult a két évvel ezelőttihez képest, először fordult elő, hogy tizenegy kiemelt tudományos és technológiai területen lemaradt Kína mögött.
2024. április 23. | Matus Tibor
Kína sajátos eszközökkel igyekszik javítani egyetemeinek népszerűségét. Nemrég az egyik tudományos rangsorban a kínai felsőoktatási intézmények az első 10 hely közül nyolcat szereztek meg – anélkül, hogy bármin változtattak volna. Az egyes adatbázisokban szereplő tudományos cikkek mennyisége jelentősen befolyásolja az egyetemek pozícióját, ezért az ázsiai ország egyre nagyobb hangsúlyt fektet a publikációk okos elhelyezésére.
2024. április 15. | Halaska Gábor
Nyolcvanhárom középiskolás fiatal innovátor jelentkezett kiemelkedő természettudományos és műszaki projektekkel a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia (OTIO) második fordulójára.
2024. január 2. | Makronóm
Az elmúlt esztendőben rengeteg új felfedezést tett az emberiség. Új gyógymódoktól kezdve a tiszta energia termelésének fejlődésén át egészen az élőlények intelligenciájának új szintje felfedezéséig rendkívül sokat tanultunk. Ezek az új tudások sok lehetőséget rejtenek az emberiség jövőjére nézve. Nézzük, mi volt a tíz legérdekesebb!