Évente akár 160 milliárd forinttal is bővülhet az agrárium jövedelme
Erősödő beruházási kedv és finanszírozási igény látható az ágazatban.
Erősödő beruházási kedv és finanszírozási igény látható az ágazatban.
Csehországban jórészt a lakosság nyomására, 2020-ben elfogadták a baromfiak ketreces tartását tiltó törvényt. A rendelet 2027-ig hagyott időt a tenyésztőknek az átállásra, és a felmérések szerint már a 45 százalék fel is hagyott a ketreces neveléssel. Csehország az Európai Unió azon kevés országai közé tartozik, amelyek elfogadták a tilalmat, Lengyelország például nem is fontolgatja ennek bevezetését.
Csökkenő terméshozamokhoz és a növények erősödő sérülékenységéhez vezet az emelkedő globális átlaghőmérséklet, a csapadék változékonysága és a hasonló időjárási anomáliák – derül ki a Capgemini tanácsadó cég minap közzétett tanulmányából. Az agrárszektor digitalizációja enyhítheti ezeket a veszélyeket, ám 2050-re a növények termesztésére alkalmas területek 10 százaléka válik alkalmatlanná a termelésre, ha nem változtatunk.
Európában a nagygazdaságoké a piac oroszlánrésze. Az elmúlt tíz évben Európában sok kisbirtok eltűnt, helyüket a 100 hektár feletti gazdaságok vették át. Az európai támogatások zömét is ők teszik zsebre.
Recseg-ropog az EU mezőgazdasági támogatási rendszere – véli Boros Gergő agrárszakértő. A Stradamus Zrt. tanácsadó testületének tagja szerint a termőföld ma egyre kevésbé jó befektetés, főként mert Ukrajna EU-hoz történő közeledésével a mai uniós közös agrárpolitika immár látványosan terhes a gazdáknak. A minapi gazdatüntetések nyomán Brüsszel most próbálja toldozni-foldozni a szabályokat, de itthon csupán a legnagyobb, sok ezer hektáros agrárgazdaságoknak maradhat esélyük a sikerre.
A korábbinál jövedelmezőbb állattenyésztés húzza a mezőgazdasági ágazatot az MBH AgrárTrend Indexének friss, február 13-án közzétett adatai szerint. Elemzésükben az ágazat számos szegmensének kilátásait vizsgálják az MBH Bank szakértői.
A garanciadíjak csökkentésével már az agrárium vállalkozásai is olcsóbban juthatnak hozzá a program hiteleihez.
Az agrárium helyzetét tavaly a történelmi, 1,4 millió hektáron több mint 50 ezer termelőt érintő aszály, az idén pedig az ezerszeresére emelkedett ukrán gabonaimport sújtja. A kormány a Széchenyi Kártya Programon keresztül rendkívül kedvező kamattámogatott hiteleket biztosít a gazdák számára.
Brüsszel nem cselekszik, így az olcsó, rossz minőségű ukrán gabonától fulladozó EU-s tagállamok a saját kezükbe vették az irányítást.
Henryk Kowalczyk lengyel mezőgazdasági miniszter feladta a küzdelmet Brüsszel ellen, és éppen a Zelenszkij-látogatás napján jelentette be lemondását.
Ismét sikerült belerúgni Magyarországba: egy centet sem kapunk az ukrán gabona okozta károk enyhítésére.
A brüsszeli álcselekvéseket megunva Magyarország maga kezdi el ellenőrizni az uniós minőségi és biztonsági szabályok betartását az ukrán gabona piacromboló hatásai miatt.
Így változik a szolidaritás teljes rémálommá: Ukrajna legyalulja az EU-s gabonapiacot, Brüsszel pedig nem tesz ez ellen semmit.
Promóció
Trend
Promóció
Hazai válogatás