2024. december 29. | Matus Tibor
Az ukrajnai konfliktusban a Nyugat eddig egyetlen stratégiában látta a megoldást: támogatni Ukrajnát, cél a béke, méghozzá győzelem által. Ez azonban kudarcot vallott. A béke elérése ugyan nem lehetetlen, de ehhez sok nyugati vezetőnek át kellene értékelnie az elvárásait, Donald Trump visszatérése pedig erre lehetőséget ad. Paul Robinson, az Ottawai Egyetem professzora elemzi a háborúk befejezéséről szóló elméleteket, majd ezeket az ukrajnai konfliktusra alkalmazza.
2024. szeptember 19. | Matus Tibor
Az egyik oldalon az amerikai elnökválasztásban Putyin – nem tudni, hogy trollkodásból vagy komolyan gondolva – Kamala Harris mellett tette le a voksát, mondván fertőző a mosolya. Másrészt viszont az oroszoknak egyre inkább tetszik Donald Trump béketerve, amivel záros határidőn belül lezárná az ukrajnai harcokat. Már amennyi a béketervről kikövetkeztethető J. D. Vance legutóbbi megnyilvánulásából.
2024. június 19. | Matus Tibor
Putyin, orosz elnök, még mielőtt a svájci „békecsúcs” előtt belengette a békefeltételeit, valószínűleg már tudta előre, hogy az elfogadhatatlan lesz mind a Nyugat, mind Ukrajna számára. Bár Vlagyimír Vlagyimírovics nem kapott meghívót Svájcba, javaslatával mégis jelen volt. Mindez feltűnt két kínai szakértőnek is, akik a svájci találkozó nyerteseként az orosz elnököt hozták ki.
2024. június 15. | Matus Tibor
Egy orosz közvélemény-kutató havonta méri, miképp vélekedik a lakosság az ukrajnai konfliktusról. A friss adatok szerint az orosz–ukrán háború során a többség stabilan támogatja Putyin elnököt és az orosz fegyveres erők akcióit. A megkérdezettek fele várná a békét elérő tárgyalásokat, viszont 43 százalékuk támogatja az ellenségeskedés folytatását, és az arányuk az elmúlt hónapokban nőtt. A többség nem hajlandó engedményeket tenni Ukrajnának.
2024. március 19. | Matus Tibor
Andrew Korybko elemző szerint Ukrajna Medvegyev-féle szétosztásánál a békére reálisabb a koreai forgatókönyv, ahol a nyugatiak szépen feldarabolják az országot „gazdasági befolyási övezetekre”. Persze Lengyelország sem marad hoppon, ám arra, hogy hivatalosan visszafoglalja az elvesztett területét, egy kicsit várnia kell. Végeredményben Odessza amúgy is egy francia város!
2024. január 6. | Matus Tibor
Nem csak nálunk töprengenek azon, miképp is lehetne befejezni az orosz–ukrán konfliktust, természetesen sokféle megoldás létezik. Egy kínai véleménycikk szerint a végkifejlet egy új status quo kialakítása lehet.
2023. augusztus 7. | Révész Béla Ákos
A Szaúd-Arábiában megrendezett béketervtárgyalás gyakorlati jelentősége elhanyagolható, de a szándékot szimbolikusan sem nagyon lehet pontosan értelmezni.
2023. július 22. | Matus Tibor
Az oroszok által különleges hadműveletként aposztrofált háború folytatódik, de annak befejezése az orosz fél szerint már előre meg van írva. Az orosz politológusok szerint, az Oroszországgal kötött esetleges fegyverszünet egyben Zelenszkij hatalmának a végét is jelenti. Egy orosz portál szemüvegén keresztült mutatjuk be a friss történéseket.
2023. július 21. | Makronóm
Már áprilisban Richard Haass és Charles Kupchan a leghitelesebb bizonyítékokkal próbáltál igazolni: Oroszországnak végül – igaz politikai és területi engedményekkel – hamarosan el kell jutnia egy békeszerződésig. A Rand és a Pentagon szivárogtatása után újabb agrumentum: már az amerikaiaknak is elege van a háborúból. Elemzésükben szó esik arról is arról is – hogyan azt a Makronóm korábban megírta – , hogy az egész háborúskodásnak Ukrajna után Európa a legnagyobb vesztese.
2023. július 20. | Matus Tibor
Logikusan felépített tárgyalási javaslatot tett közzé Ted Snider az ukrajnai béke megteremtése érdekében. Bár nem a prominens lapok hasábjain jelent meg, de a mai változó világunkban tapasztalhattuk, hogy pár hét múlva, ezek sorra megjelennek a Foreign Policy vagy a WSJ oldalain.
2023. július 6. | Mihálovics Zoltán
Újabb békejavaslat látott napvilágot, ezúttal a szerb fővárosban, Belgrádban, mely kitér a Krím és Kelet-Ukrajna helyzetének rendezésére, Ukrajna helyreállítására és a biztonsági garanciákra is.