Megindulhat az amerikai ritkaföldfém-kitermelés Grönlandon
Az USA és Kína Európát megelőzve döbbent rá a Grönland alatt lapuló értékes nyersanyagforrások jelentőségére, és már meg is kezdheti a ritkaföldfémek kitermelését.
Az USA és Kína Európát megelőzve döbbent rá a Grönland alatt lapuló értékes nyersanyagforrások jelentőségére, és már meg is kezdheti a ritkaföldfémek kitermelését.
Az erőművek hulladékaként keletkező szénhamu jelentős mennyiségű ritkaföldfémet tartalmazhat, így értékes erőforrássá válhat. Az USA-ban akár 11 millió tonna is rejtőzhet a hamuban, Magyarországon pedig a mecseki szén kiemelkedő ritkaföldfém-tartalma kínál stratégiai lehetőségeket.
Egy újabb geopolitikai játszma indult el a kritikus ásványokért a napokban, miután Kongó az M23 lázadók elleni amerikai támogatásért cserébe ritkaföldfémeket kínál. Az USA vezetése nyitott is erre, mivel csökkentené Kína afrikai bányászati dominanciáját és diverzifikálná az amerikai ritkaföldfémforrásokat, hasonlóan az Ukrajnában javasolt, de egyelőre jegelt dealhez.
Donald Trump elnök a héten kijelentette, hogy egy olyan megállapodást szeretne elérni, amely lehetővé tenné az Egyesült Államok számára, hogy hozzáférjen Ukrajna ritkaföldfémforrásaihoz, cserébe a Kijevnek folyósított katonai és gazdasági segélyért.
A ritkaföldfémekhez való hozzáférés a Kínával való növekvő feszültségek miatt az USA-ban is a jövő nagy kérdése. Az Egyesült Államok jelenleg a ritkaföldfémek 80 százalékát importálja Kínából. Új szabadkereskedelmi megállapodások a láthatáron?
A ritkaföldfémek nélkülözhetetlenek a technológiai fejlődéshez és a zöldátálláshoz. Ezt a piacot viszont Kína uralja, az EU a ritkaföldfémek 98 százalékát az ázsiai országból importálja. A függőség csökkentésére az EU ritkaföldfém-stratégiát mutatott be.
A ritkaföldfémek szövetségen belüli és szabadkereskedelmi partnerektől való beszerzése egyre problémásabb az USA-ban.
Nehézkesen, de beindul idén a több mint egy éve bejelentett EU-s Global Gateway infrastruktúra-befektetési gigaprojekt, amely a kínai Övezet és Út programra adna csattanós választ.
A szigetország óriásit álmodik: két éven belül mélytengeri bányászatba kezd, hogy ritkaföldfémekhez jusson. Technológia még nincs, de az ambíciók nagyok.