Hazai
trendek a munkaerőpiacon fotó: Pixabay
Kedvező trendek a hazai munkaerőpiacon

Kedvező trendek a hazai munkaerőpiacon

Éves összevetésben 41 ezer fős növekedést jelent, hogy február és április között a 15–74 éves korosztály foglalkoztatotti létszáma közel 4,74 millió fő volt. E növekedés szinte kizárólag a hazai elsődleges munkaerőpiacra vezethető vissza, ami nagyon jó hír. Hosszabb távon, 2015 óta pedig igen jelentősen csökkent a közfoglalkoztatás keretében dolgozók száma.

HazaiInfláció
KSH átlagkeresetek - illusztráció fotó: Pexels.com
Közel 14 százalékkal nőtt a bruttó átlagkereset

Közel 14 százalékkal nőtt a bruttó átlagkereset

A friss adatok szerint az év elején a vártnál nagyobb mértékben nőhettek a bérek, elsősorban a minimálbér és a garantált bérminimum emelése, valamint a munkavállalói bérigények növekedése miatt. A költségvetési szférában év/év alapon 17,4 százalékos bővülést regisztrált a KSH, amely a pedagógusok, illetve az egészségügyi szakdolgozók béremelésének tudható be.

HazaiInflációKiemelt
KSH Keresetek reálbérek reálkereset fotó: Shutterstock
Kiemelkedő mértékben nőttek a keresetek

Kiemelkedő mértékben nőttek a keresetek

A bruttó átlagkereset februárban is kiemelkedő mértékben, 14 százalékkal emelkedett. A kereseteket januárhoz hasonlóan a költségvetési szféra húzta felfelé, itt 17,2 százalékos bérnövekedést mért a KSH. Emögött elsősorban az oktatás ágazat áll: itt az átlagos kereset a pedagógusbér-emelés nyomán 27,4 százalékkal nőtt egy év alatt.

Hazai
Nálunk jól alakul a munkanélküliség - fotó: Unsplash
Jelentősen kisebb a magyar munkanélküliség, mint az EU-s átlag

Jelentősen kisebb a magyar munkanélküliség, mint az EU-s átlag

A friss KSH-adatok szerint tavaly novembertől az idén január végéig a járvány idején tapasztaltnál magasabb szintre, 4,6 százalékra emelkedett ugyan a munkanélküliség, ám az uniós átlag ennél 1,3 százalékponttal magasabb. A foglalkoztatottak száma éves átlagban idén tovább nőhet, dacára a magyarral szoros kapcsolatban lévő német gazdaság gyengélkedésének.

Hazai
Idén már felfuthat az építőipar

Idén már felfuthat az építőipar

A fokozódó hitelezési aktivitás és a felszabadított uniós források nyomán az idei évben már az építőipari teljesítmény felfutására számít a Makronóm Intézet elemzője. A friss KSH-adatok azt mutatják, hogy a magas kamatkörnyezet és a gazdasági lassulás miatt visszaestek a beruházások a versenyszférában, de negatívan hatott az építőipari keresletre az uniós források visszatartása is.

Promóció

Trend

Promóció

Hazai válogatás