valuta – makronom.eu
2025. március 28., péntek

Az euró- és dollárárfolyamok kilátásai 

2024. október 1. | Makronóm

Az idei esztendő utolsó negyedévébe lépve az iBanFirst, a tíz európai országban működő vezető globális deviza- és nemzetközi fizetési szolgáltató bemutatja a forintra és az euró–dollár devizapárra vonatkozó prognózisait. Célja, hogy a nemzetközi kereskedelemben tevékenykedő magyar vállalkozások betekintést nyerjenek a legfrissebb devizapiaci trendekbe, így segítve őket az esetleges ingadozások és kockázatok hatékony előrejelzésében és kezelésében.

Dedollarizációs és multipolaritási tervek az októberi BRICS-csúcstalálkozó előtt 

2024. szeptember 2. | Matus Tibor

A kazanyi BRICS-csúcson várhatóan a helyi pénznemben való elszámolásról és a szervezet közös valutára vonatkozó javaslatokról is tárgyalnak. A Brazília, Oroszország, India és Kína által alapított csoport, amely tavaly jócskán kibővült, október 21–22-én tartandó találkozóján vélhetően javaslatot tesznek a dedollarizáció további folytatására.

A dollár- és euróbankjegyek még mindig szállingóznak Oroszországba 

2024. augusztus 13. | Makronóm

Továbbra is milliárdos értékben áramlanak a dollár- és euróbankjegyek Oroszországba, annak ellenére, hogy a háborús szankciós csomagok keretében az USA és az EU is felfüggesztette a készpénzexportját. Az elmúlt időszakban tapasztalt forgalom leginkább nemesfémekhez, illetve Moszkva keleti szövetségeseihez köthető. 

Így látják az oroszok az új közös pénzrendszer kialakítását 

2024. július 10. | Matus Tibor

A Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) július 4-én tartott asztanai csúcstalálkozóján Irán azt javasolta, hogy vitassák meg a közös valuta létrehozását az ebbe a struktúrába tartozó országok számára. Emellett Brazília elnökének kezdeményezésére már hónapok óta napirenden van a közös BRICS-valuta létrehozásának ötlete. Mindkét szervezet jelenleg is tárgyal a saját fizetőeszköz létrehozásának lehetőségeiről – a haszon nyilvánvaló: az új valuta segíthetne elkerülni az amerikai szankciókat.

Íme a magyar EU-elnökség igazi kérdései 

2024. június 29. | Makronóm

A rövidesen hivatalba lépő magyar EU-elnökség egyik fő célja az unió versenyképességének növelése, amit Letta és Draghi jelentései támogatnak. Letta szerint a gyenge versenyképesség oka az ágazatok integrációjának hiánya, de ez vitatható. Az euró bevezetése pedig gazdasági és politikai kihívásokat okozott, különösen a kevésbé fejlett tagállamokban. 

A tartósan erős dollár egyre nagyobb nyomás alá helyezi a világgazdaságot 

2024. május 18. | Santo Martin

Ahogy a dollár árfolyama egyre emelkedik, a világ különböző részein a gazdaságok próbálnak alkalmazkodni és védekezni az ebből adódó kihívásokkal szemben. Vajon a múlt tanulságai segítenek megelőzni egy újabb gazdasági válságot, vagy az erősödő dollár újabb próbatételeket gördít a nyersanyagimportól és a külső eladósodottságtól függő országok elé?

Továbbra is befektetésre ajánlja hazánkat a Standard and Poor’s 

2024. április 27. | Makronóm

Megerősítette a devizában és a helyi valutában fennálló hosszú és rövid futamidejű magyar államadósság-kötelezettségeknek a befektetési ajánlású, BBB mínusz/A-3 besorolását pénteken az S&P Global Ratings nemzetközi hitelminősítő. A Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője, Molnár Dániel értékelte a lépést.

Mégsem teljesít olyan csodásan a hrivnya?

2024. március 17. | Makronóm

Az elmúlt időszakban bizonyos körökben nagy figyelmet kapott az ukrán fizetőeszköz, a hrivnya jobb teljesítménye a forinthoz képest. Azonban, akik erről beszélnek valójában csak saját tájékozatlanságukat bizonyítják.

A kriptovaluta-piac Achilles-sarka

2024. március 8. | Makronóm

Hogyan függ össze a modern kor egyik leginnovatívabb animációs sorozata a Terra ökoszisztéma összeomlásával? Cikkünkből kiderül.
Kriptovalutákból jelentős nyereség realizálható, de a veszteségek gyakran még nagyobbak. Különösen, ha nem megfelelő embereknek szavazunk bizalmat. . Egy online, álnéveket preferáló környezetben ez különösen nehézkes, mivel egy kriptovaluta mögötti ígéret épp olyan képlékeny és elérhetetlen, mint maguk a kriptopénzek.

A dollártól való függetlenedés útján: az oroszok új elszámolási rendszert javasolnak a BRICS-nek 

2024. március 6. | Matus Tibor

A BRICS-országok vizsgálják a saját, blokkláncon alapuló külkereskedelmi elszámolási rendszer létrehozásának lehetőségét. Egy új, dollármentes struktúra nemcsak gazdasági szempontból lenne érdekes, hanem politikai szempontból is nagyobb biztonságot teremtene. Az Oroszország elleni szankciók és a SWIFT-ről való leválasztása sok országban bekapcsolta a vészcsengőt. Ráadásul idén az oroszok viszik a BRICS-elnökséget.

A 2024-es év szava a dedollarizáció lesz a BRICS-ben 

2024. február 3. | Makronóm

A dedollarizáció lesz az orosz BRICS-elnökség prioritása 2024-ben. Az orosz küldött a BRICS moszkvai gyűlésén kiemelte, a cél a nemzeti, valamint helyi valuták és fizetőeszközök használatának népszerűsítése a dolláralapú nemzetközi gazdaság mellékhatásainak csökkentése érdekében. A terv azt követően kapott szárnyra, hogy a Nyugat szankciókat vezetett be Moszkva ellen az ukrajnai invázió miatt.

Valóban eljött a korlátlanul nyomtatott pénz ideje?

2023. december 15. | Makronóm

A koronavírus válság új életet lehelt abba az elméletbe, amely szerint egy ország soha nem kerülhet fizetésképtelenségbe a saját valutájával kapcsolatban, mivel az rendelkezik a pénzteremtés jogával. Ez azt jelenti, hogy elméletileg egy ország képes finanszírozni kiadásait bármilyen szinten, anélkül, hogy kamatot kellene fizetnie az államadósságért. Bár ez elsőre megoldásnak tűnhet, fontos megjegyezni, hogy ennek az eljárásnak is vannak határai és lehetséges negatív következményei.

Kérdezz bátran!
Chat