Területi egyenlőtlenségek és gazdasági felzárkózás Magyarországon
A vármegyék közötti különbségek csökkentek, a keleti és a déli vármegyék fejlettségi szintje érdemben növekedett.
A vármegyék közötti különbségek csökkentek, a keleti és a déli vármegyék fejlettségi szintje érdemben növekedett.
Zajlik a pusztító háború, viszont az ukrán tudósok már az ökológiai fellendülés jeleit látják. Azon dilemmáznak, hogy vajon mennyire érdemes újraépíteni a szovjet infrastruktúrát, vagy inkább hagyják, hogy azokon a területeken a természet újraéledjen. Az utóbbi mellett azzal érvelnek, hogy Ukrajna rövid távú háborús környezeti katasztrófái hosszú távú ökológiai haszonra fordíthatók.
Az augusztusi adatok alapján az építőipar harmadik negyedéves teljesítménye várhatóan nem lesz olyan erős, mint az első fél évben, de az ágazat kilátásait a gazdasági bizonytalanság mérséklődése javíthatja, ez pedig erősítheti a beruházási kedvet a vállalati szektorban. Jövőre a lakossági kereslet élénkülése, valamint a kormányzati útépítési és vasútfejlesztési projektek jelentős lendületet adhatnak az építőiparnak.
A világszerte növekvő energiaigény és a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárási viszonyok egyre nagyobb nyomást helyeznek az elöregedett energiahálózatokra. Az infrastruktúra korszerűsítése és bővítése elengedhetetlen ahhoz, hogy lépést tartsunk a zöldátállással és biztosítsuk a stabil energiaellátást.
A veszteségek és az infrastrukturális fejlesztések eddigi elmaradása miatt idén máris 1500 munkavállalót bocsát el a gödörben heverő Deutsche Bahn.
Az UEFA 2,4 milliárd eurós bevételt és 1,1 milliárdos nyereséget vár az Európa-bajnokságból, miközben a rendező Németország legalább 625 millió eurós költséggel néz szembe. A rendező városok különböző költségekkel kalkulálnak, például Berlin 55 millió, Dortmund 24 millió, míg Lipcse 15 millió eurót tervez kiadni az esemény megszervezésére és az infrastruktúra fejlesztésére. Mit nyernek a németek a rendezéssel?
Kína nyert meg egy mélytengeri kikötő építésére kiírt pályázatot a grúziai Anakliában, és ez lesz az első általuk épített és üzemeltetett megaprojekt mind Georgiában, mind a Fekete-tenger partján. Ez megerősíti Tbiliszi és Peking kapcsolatait, de mindenképp fura helyzetet teremt, hiszen a kikötő szerves része a tervezett Középső Folyosónak, amelyre az EU-ból egyre nagyobb figyelem irányul.
A feltörekvőben lévő digitálisiker-technológia akár életeket is menthet.
Az elmúlt 25 évben a világgazdaság munkatermelékenysége hatszorosára nőtt, főként 30 feltörekvő gazdaságnak köszönhetően, amelyekben 3,6 milliárd ember él. Ezek az országok kiemelkedő beruházási rátával, urbanizációval, jelentős infrastrukturális fejlesztésekkel és a külföldi tőke vonzásával tudták növelni termelékenységüket. Ha ezt a fejlődési ütemet fenntartják, 25 éven belül elérhetik a fejlett gazdaságok szintjét. Hazánk is hasonló utat jár be, ami példaként szolgálhat más országok számára a munkatermelékenység növelése érdekében.
A gazdasági növekedés hosszabb távú fenntartásáról beszélt Cao Ho-ping (Cao Heping), a Pekingi Egyetem Közgazdaságtudományi Karának professzora, aki szerint ezt újfajta „minőségi termelékenységgel” lehetne elérni, amelyet elsősorban az innováció jellemez. A minőségi termelékenység az új jelszó a kínai gazdaságpolitikában, amit szerinte szolgálhat az utóbbi években kiépült fejlett infrastruktúra, a digitalizáció fejlesztése, ez pedig segítheti az új ipari csoportok, valamint termelőerők megjelenését az ottani gazdaságban.
„A kormány Dél-Magyarországra irányítja a beruházásösztönzés stratégiai fókuszát” – hangzott el a JVSZ Üzleti Szövetség november 6-án megrendezett pécsi Country Ride eseményén.
Az EU Global Gateway programja önmagát a kínai Egy övezet, egy út projekt alternatívájának tekinti. A fejlődő országok egyelőre nem látják az előnyeit, a kínaiak viszont kifejezetten jól szórakoznak.
Globális infrastrukturális kezdeményezésével az Európai Unió vissza akarja szerezni elveszített nemzetközi befolyását, és ezzel ellenajánlatot kíván tenni Kína „Egy Övezet, Egy Út” tervezetére. A szerdai brüsszeli tanácskozáson ennek részleteit vitatják meg.
A Princeton Egyetem energiapolitikai projektje, a Rapid Energy Policy Evaluation and Analysis Toolkit (REPEAT) elektromos autók kapcsán kiadott elemzése szerint a 2022-es egyesült államokbeli villamosenergia-igény 2030-ra várhatóan 18 százalékkal, 2035-re pedig 38 százalékkal nő.
Újabb kritikus infrastruktúra-elem privatizálására kerülhet sor Görögországban: a repülőterek és kikötők után ezúttal a vízellátás az, amelyet a kritikusok szerint a görög kormány a friss tervjavaslatával privát kezekbe tervez ejteni.
Washington és Brüsszel még mindig nem értik az alapokat: kevesebb kioktatást, több befektetést! Kína évtizedes előnyre tett szert, mert tisztában van az afrikai helyzet kezelésének módszerével.
Promóció
Trend
Promóció
Hazai válogatás