Mikor, ha nem most? Csináljuk meg az európai Globális Átjárót! – makronom.eu
2025. április 30., szerda

Mikor, ha nem most? Csináljuk meg az európai Globális Átjárót!

David Mcallister részt vesz az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodásról szóló sajtótájékoztatón Brüsszelben, 2021-ben - fotó: Shutterstock

Globális infrastrukturális kezdeményezésével az Európai Unió vissza akarja szerezni elveszített nemzetközi befolyását, és ezzel ellenajánlatot kíván tenni Kína „Egy Övezet, Egy Út” tervezetére. A szerdai brüsszeli tanácskozáson ennek részleteit vitatják meg.

Szerdán sokan gyűlnek össze Brüsszelben az első Global Gateway, azaz „Globális Átjáró” Fórumra, amely az érdekeltek – kormányok, pénzügyi intézmények, a magánszektor, a civil társadalom és nemzetközi szervezetek – platformja. Ez a tanácskozás az Európai Unió tervezetének felgyorsítására is szolgál – erről írt véleménycikkében a Politico amerikai hírportálon David McAllister, az Európai Parlament külügyi bizottságának vezetője. (Nyitóképünkön: David Mcallister részt vesz az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodásról szóló sajtótájékoztatón Brüsszelben, 2021-ben – fotó: Shutterstock.)

Kína kihasználta a világméretű rést

A mai globalizált világban a térségek közötti infrastrukturális projektek a nemzetközi kapcsolatok szerves részévé váltak. Az ENSZ 2024-re kitűzött fejlesztési céljainak teljesítéséhez 13 milliárd euróra becsült hiány áll előttünk, Kína pedig célzott ajánlatokkal hatolt be ebbe a világméretű finanszírozási résbe, és olyan függőségi kapcsolatot hozott létre, amely egészen Európáig ér.

2022 márciusáig már 147 ország – köztük 18 EU-tagállam – írt alá egyetértési nyilatkozatot Kínával, hogy részesei legyenek az Egy Övezet, Egy Út kezdeményezésnek (BRI). A páratlan pénzügyi erővel támogatott stratégia azóta is növeli Peking jelenlétét és befolyását a világ színpadán – szögezte le McAllister. Az ázsiai ország növekvő befolyásával szemben pedig már nem elég szóbeli érveket felsorakoztatni a demokratikus modellünk mellett.

Pontosan ez a célja a Global Gateway kezdeményezésnek, amelyet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke indított el 2021-ben. Ez nem egy jogszabály, eszköz vagy szakpolitika önmagában – ez egy stratégiai keret, amelynek célja az EU külső beruházási és fejlesztési együttműködési projektjeinek észszerűsítése a partnerországokkal, biztosítva, hogy az erőfeszítések ne szóródjanak szét és ne híguljanak fel.

Az Európa Csapat egyesíti erőit

Az ilyen partnerségekkel az EU nemzetközi befolyásra kíván szert tenni – írta az EP-képviselő. Az elképzelés szerint a bizottság, a tagállamok és a magánszektor Team Europe (Európa Csapat) néven egyesíti erőit, és 300 milliárd eurónyi forrást mozgósít az intelligens, tiszta és biztonságos kapcsolatok fellendítésére a világ digitális, energia- és közlekedési rendszereinek köszönhetően. A fejlesztésnek ez a megközelítése azt is jelenti, hogy az egyes infrastrukturális projekteket egy szélesebb körű csomag fogja kísérni – beleértve a szabályozási és adminisztratív támogatást, a jobb szabványokat, valamint a hosszú távú karbantartást.

Kína gátak, autópályák vagy vasútvonalak kivitelezésének formájában az „Egy Övezet, Egy Út” programjában eddig gyors és látszólag vonzó módon hozott létre célzott ajánlatokat. A kínai államfő, Hszi Csin-ping rendeletileg milliárdos beruházásokat irányozhat elő. A gyors megvalósítás ellenére – vagy talán éppen azért – ezek a Peking által támogatott projektek gyakran járnak környezeti károkkal és drága hitelfelvétellel – állapította meg David McAllister.

A legújabb tanulmányok szerint ugyanis a kínai külföldi kölcsönök 60 százalékát nemfizetési kockázat fenyegeti. Peking mentőakcióként drámaian kiterjesztette a sürgősségi hitelezést, miközben mentőalapokat irányított az alacsony devizatartalékokkal és gyenge szuverén hitelminősítéssel rendelkező országokba. Emellett a vészhelyzeti mentőhiteleket átlagosan 5 százalékos kamatlábbal párosítja. Összehasonlításképpen, a Nemzetközi Valutaalap átlagos kamatlába a mentőhitelek esetén 2 százalék – szögezte le a véleménycikk.

Szürke kolosszus Ecuadorban

Az infrastrukturális beruházásoknak és a szigorú érdekpolitikának ez a kombinációja mostanra kezdett növekvő bizalmatlanságot okozni a globális délen, és ennek ragyogó példája az ecuadori Coca Codo Sinclair-gát. A kínai mérnöki munka diadalának tartott szürke kolosszusnak az a feladata, hogy Ecuadort a zöldáram exportőrévé tegye. De a 2016-os átadása óta csak baj van. Repedések futnak végig a betonon, folyamatosan javításra van szükség, és az ecuadori igazságszolgáltatás az építés során kifizetett kenőpénzekügyével foglalkozik. Eközben a Rio Coca eliszaposodik, a San Rafael vízesés pedig elapad.

Ez jól példázza a BRI sötét oldalát, ám fontos megjegyezni, hogy a kínai Sinohydro vállalat építette a gátat egy átláthatatlan pályázati eljárást követően – az ecuadori civil társadalom nagy csalódására. Kína válogatás nélkül az Egy Övezet, Egy Út nevet ragasztja számos külföldi állami beruházásra, és ez kezdi „meghozni a gyümölcsét”.

Az EU-nak most lépni kell

Az Európai Unió nem engedheti meg magának, hogy elszalassza ezt a pillanatot. A Global Gateway túl sokáig rekedt a bizottság bürokratikus hurkában. Most végre kezdenek körvonalazódni a stratégiai megközelítés körvonalai, mivel az EU az idén először 87 kiemelt projekt esetében sorolta fel a konkrét lépéseket – vette számba McAllister.

Itt különös figyelmet érdemel a Medúza adatkábel. A projekt munkálatai az idén júliusban kezdődtek meg, és az Európai Beruházási Bank, valamint a bizottság pénzügyi hozzájárulást nyújt hozzá. A lényeg, hogy egy 7100 kilométeres üvegszálas kábelen keresztül 500 marokkói, algériai, tunéziai és egyiptomi egyetemet és kutatóintézetet köt össze a portugál, spanyol, francia, olasz és ciprusi egyetemekkel, kutatóintézetekkel. A világ digitális kommunikációjának akár 99 százaléka ilyen tenger alatti kábeleken fut; ezek nélkül nem lenne videokonferencia, kutatási együttműködés, Netflix. Ezért ezeknek nemcsak nagy gazdasági, hanem stratégiai érte is van.

Idő, türelem, kitartó politikai akarat

E politikai elkötelezettség és geopolitikai ambíciók összehangolásához azonban kulcsfontosságú a magánszektor jól meghatározott szerepvállalása – írta cikkében az EP külügyi bizottságának elnöke. A Global Gateway Forum szerinte értékes lehetőség arra, hogy tisztázzák a kezdeményezés irányítási struktúráját, valamint azt, hogy hogyan lehet mozgósítani és kihasználni a magánszektor együttműködését. E nélkül a partnereknek nem lesz világos elképzelésük arról, hogyan működik a Global Gateway, és miként vehetnek részt benne. A közpénzek önmagukban nem lesznek képesek a szükséges beruházások megvalósítására.

A következő néhány napban tehát három kérdésnek kell vezérelnie az EU-párbeszédet akár állami, akár magánpartnereivel: Mitől lesz egy ajánlat kiváló minőségű a partnerországaink számára? Segít-e a projekt megelőzni az autoriter országok befolyását az EU tagállamaiban és partnerországaiban? Mennyi időbe telik egy adott projekt megvalósítása?

Időre, türelemre és kitartó politikai akaratra lesz szükség ahhoz, hogy a Global Gateway sikeres legyen – állapította meg McAllister. Ez még inkább indokolja, hogy az EU-nak ki kell használnia a jelenlegi lendületet arra, hogy teljesítse a partnereinek nyújtott fenntartható és méltányos ajánlatát. „Ahogy a kínai Egy Övezet, Egy Út szedi az áldozatait, az európai blokknak fel kell ismernie az idő jeleit, és bizonyítania szükséges az elkötelezettségét a méltányos, fenntartható és átlátható infrastrukturális alternatívák iránt – szögezte az EP külügyi bizottságának vezetője, aki cikke végén feltette a kérdést: Ha nem most, akkor mikor?”

Címlapkép: Shutterstock

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.