2025. február 4. | Santo Martin
Az elmúlt évtizedek során számos szakértő és befektető jósolta meg a kínai „csoda” hirtelen végét, és a szkeptikusok még most is temetik a világ második legnagyobb gazdaságát. A tapasztalat azonban ismét azt mutatja, hogy a lassulás ellenére Kína gazdasága még mindig nem omlott össze, csak épp strukturális átalakuláson megy keresztül.
2024. november 9. | Santo Martin
Kína egy 10 ezermilliárd jüan (1,40 ezermilliárd dollár) értékű adósságmentő csomagot mutatott be a helyi önkormányzatok finanszírozási feszültségeinek enyhítésére és a lanyhuló gazdasági növekedés stabilizálására. Peking fenntartja a költségvetési mozgásterét, hogy reagáljon Trump esetleges kereskedelmi háborújára
2024. október 21. | Makronóm
A budapesti lakhatási válság kezelése érdekében a kormány jelentősen szigorítja a rövid távú lakáskiadás (Airbnb) szabályozását, az erről szóló rendelkezések társadalmi egyeztetése a mai napon kezdődik meg.
2024. október 7. | Santo Martin
Németországban az augusztusi ipari rendelések drámai csökkenése, a szűkülő ingatlanpiac és az ipari recesszió jelei az elmúlt évek strukturális gyengeségeire és a globális gazdasági változásokra világítanak rá, amelyek Európa legnagyobb gazdaságát egyre nehezebb helyzetbe sodorják.
2024. október 7. | Makronóm
A rövid távú lakáskiadás szabályozásának szigorítására csak Budapesten kerül sor, hogy ezzel enyhítsék a kialakult lakhatási problémákat.
2024. szeptember 28. | Santo Martin
Peking átfogó gazdasági mentőcsomagot jelentett be, hogy megállítsa a világgazdaság második legnagyobb motorjának lassulását. A tőzsdei fellendítéstől az ingatlanpiaci válság kezeléséig terjedő intézkedések rövid távon hatásosak lehetnek, de a nyugati elemzők szerint a hosszú távú sikerhez további lépések szükségesek.
2024. augusztus 22. | Makronóm
Az ingatlanberuházások fellendülése ugyan pozitív meglepetést jelentett, ám összességében a beruházások jelentősen visszaestek a második negyedévben – derül ki a KSH friss adataiból. Amíg a gazdasági bizonytalanság és a gyenge külpiaci kilátások fennállnak, a hitelkereslet és a vállalatok beruházási hajlandósága is visszafogott maradhat.
2024. augusztus 3. | Santo Martin
Olaf Scholz kancellár újabb kísérletet tesz az ingatlanválság kezelésére, miközben a német gazdaság épp a stagnálásra, a kormány pedig a megszokottól jóval „kényelmetlenebb” választásra készül.
2024. július 31. | Makronóm
A második negyedévben 3248 lakás épült, ami 13,2 százalékos csökkenés az előző évhez képest, és a kiadott építési engedélyek száma is 24,5 százalékkal zsugorodott. Bár a kamatok mérséklődése serkenti a lakáscélú hitelezést, az új lakások piacán ennek hatása egyelőre kevésbé érzékelhető, igaz, az ingatlanárak is tovább növekedtek.
2024. június 23. | Santo Martin
Amerikában, Ausztráliában és Európa egyes részein a magas kamatlábak ellenére újra berobbantak az ingatlanpiacok. Mégis hogy lehetséges ez?
2024. június 2. | Makronóm
Egy adatszivárgásból kiderült, hogy kábítószer-kereskedők, nagystílű szélhámosok, korrupt politikusok és egyéb bűnözők tucatjai fektették kétes eredetű millióikat ingatlanokba a kis arab emírségben, köszönhetően a helyi hatóságok félrenézésének.
2024. május 8. | Makronóm
Az új, 1990 előtti lakásokat célzó otthonfelújítási program mintegy 130 milliárd forint megrendelésállományt jelent a hazai építőipari alapanyaggyártók és kivitelezők számára. A kamatmentes hitelt és vissza nem térítendő támogatást június 3-tól lehet igényelni az MFB Bank Pont Plusz hálózatban. A program társadalmi egyeztetése május 6-án, hétfőn zárult le.
2024. május 4. | Halaska Gábor
A friss adatok szerint áprilisban 22 százalékkal többen kerestek eladó lakást, mint egy évvel korábban, de a múlt hónapban nőtt a becsült adásvételek száma is: 11 200 tranzakcióval az év eddigi legerősebb hónapját zárta az ingatlanpiac. Ez az előző év áprilisához képest hatalmas, 65 százalékos ugrás.
2024. április 17. | Makronóm
Április elején indult el a régóta várt új otthonfelújítási program, amely mind az építőiparnak, mind a lakáspiacnak erős lökést adhat – hozzájárulva a lefelé tartó trendből való kilábaláshoz. E projekttel kapcsolatban azonban kérdések is felmerülnek: lesz-e elég kapacitása az építőiparnak, ha valóban 20 ezer ingatlant újítanak fel? Emelkednek-e emiatt a lakásárak? Az MBH Bank elemzője többek között ezekre a kérdésekre kereste a választ.
2024. április 10. | Makronóm
A Fitch Ratings hitelminősítő cég a közelmúltban stabilról negatívra változtatta a kínai államadósság kilátásait. Peking növekvő költségvetési hiánya komoly aggodalomra ad okot, az úgynevezett rejtett adósságok, köztük a helyi önkormányzatok finanszírozási eszközei a kilátásokat csak tovább homályosítják. Kína viszont ezt kikérte magának, szerintük ők mindent kézben tartanak.
2024. február 23. | Makronóm
A hongkongi legfelsőbb bíróság a városállamban tőzsdére bejegyzett Evergrande kínai ingatlanóriást felszámolás alá helyezte. A probléma ezzel az, hogy a kínai gazdaság egykori zászlóshajójának a vagyona főként az ország „szárazföldjén” található. A nemzetközi sajtó eltérően ítéli meg a hatást, amelyet az események a távol-keleti ország gazdasági helyzetére gyakorolhatnak.
2024. február 20. | Makronóm
A 2023-as év utolsó negyedévében több mint 7800 új lakást adtak át, amely 13,2 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ebben szerepe lehetett az átadások csúszásának, ám a tavalyi év egészét tekintve így is csökkent a lakásépítések száma. Biztató jel viszont, hogy 2022 szeptembere óta nem látott szintre nőtt az új, forintalapú lakáshitel-szerződések értéke.
2023. november 22. | Makronóm
Egyre több pénzügyi óriásvállalat kezdte növelni a részesedését a fejlett világ ingatlanpiacain az utóbbi időben, hiszen tömegesen vásárolják fel például az amerikai családi házakat. Azon kívül, hogy e fajta spekulatív tevekénység eredményeképpen az árak is az egekbe ugrottak, felmerül az a veszély is, hogy e cégek a jövőben letarolhatják az ingatlanpiacot, ezáltal komolyan mérsékelve a magántulajdon jogát, ahogyan a vagyonteremtés lehetőségét is.
2023. november 10. | Makronóm
A kínai gazdaság olyan kihívásokkal néz szembe, mint a küszködő ingatlanpiac, a fokozódó eladósodás és az alacsony fogyasztói kedv. A döntéshozók által kitűzött 5 százalékos növekedési célok elérése teljesíthető lenne, de sok a negatívan ható tényező. Az IMF szerint az ázsiai nagyhatalom vártnál gyengébb teljesítménye csökkentené a világgazdaság Covid utáni visszapattanásának lendületét.
2023. november 6. | Makronóm
A várakozásoknak megfelelően csökkent a lakásépítések száma, ám a mérséklődés a fővárosban megállt. Az építkezések növekedését jövőre már feltehetően az új CSOK Plusz-szabályok segíthetik.
2023. augusztus 28. | Halaska Gábor
Sajnos évekre elhúzódni látszik a háború a szomszédban, lehet, hogy jön egy újabb energiaválság, és bár csökken a pénzromlás üteme, egyelőre a világon mindenfelé magas az infláció. Ha van félretett pénzünk, akkor manapság hogyan érdemes fialtatni?