Mexikó – makronom.eu
2025. június 25., szerda

Trump: vámháború elnapolva 

2025. február 4. | Révész Béla Ákos

Az elnök káoszhatalmi stratégiája ezúttal is fordulatot hozott: bevezetése előtt néhány órával Trump egy hónappal eltolta a vámok életbelépését két szövetségese ellen. A Kínára kirótt tarifa még él, de egy telefonhívás azt is megváltoztathatja. 

Trump atombombával indította el a kereskedelmi háborút

2025. február 3. | Révész Béla Ákos

Első körben Mexikónak és Kanadának ment Washingtonból a 25 százalékos vámról szóló levél, majd Kína következett 10 százalékkal. Az első kettő megtorló vámokkal felel, így beleáll a kereskedelmi háborúba – utóbbi azonban feltűnően óvatos, és csak a „szokásos” feljelentést tette meg a Kereskedelmi Világszövetségnél. Azt sem gondolta komolyan.

Hogyan lehet túlélni, ha egy ország két nagyhatalom közé szorul?

2025. január 10. | Révész Béla Ákos

Egyik félnek sem tenne jót, ha Donald Trump Kína miatt felrúgná a Mexikóval kötött szabadkereskedelmi egyezményt. Márpedig az elnök úgy véli, hogy a kínai vállalatok Mexikót olyan kapunak használják, ahol besétálhatnak az Egyesült Államokba. Akkor is, ha kint lóg a „Ne zavarj!” tábla.

Új főszereplők fokozhatják a versenyt az LNG-piacon 

2024. szeptember 26. | Páczi Zsolt

Kanada és Mexikó átvenné az USA helyét a legnagyobb LNG-exportőrök versenyében. Január óta Washington nem ad ki új exportengedélyeket, ezért északi és déli szomszédja gőzerővel bővíti LNG-szállítási kapacitásait, hogy minél gyorsabban és olcsóbban férhessen hozzá a rendkívül éhes ázsiai piacokhoz. De nem ők az egyedüliek. 

Washington újabb vámokat vet ki Kínára  

2024. július 11. | Mihálovics Zoltán

Biden az acélra 25, az alumíniumra 10 százalékos vámot vet ki, ami a külföldről Mexikón keresztül érkező szállítmányokra vonatkozik. 

Tudós nő, aki az észak-amerikai országot, Mexikót vezeti  

2024. június 15. | Makronóm

Az egy hete Mexikó elnökévé választott Claudia Sheinbaum lesz az első nő ebben a tisztségben, és a legelső tudós, aki megkapta a felhatalmazást, hogy egy latin-amerikai országot irányíthasson. Egyesek attól tartanak, hogy elődje, az idén 70 esztendős Andrés Manuel López Obrador nyomdokaiba lép, és bábként kiszolgálja majd politikai környezetét. Sheinbaum azonban okosabb ennél.  

Az USA már Mexikó kapuit is bezáratja a kínaiak előtt 

2024. április 29. | Makronóm

Mexikó nehéz döntés meghozatalára kényszerül. Hogyan tovább? Washingtonnal vagy Washington ellen? A latin-amerikai állam sokat profitálhat a hozzá érkező kínai beruházásokból, de északi szomszédja ezt nem nézi jó szemmel. Az Egyesült Államok ugyanis egyre jobban félti piacát a kínai áradattól, és Mexikóra nyomást helyezve is érvényesíti az akaratát.  

Mexikó enged az amerikai nyomásnak: mégsem kapnak kedvezményeket a kínai autógyárak

2024. április 22. | Makronóm

Sokak szerint a kínai elektromosautó-gyártók Mexikón keresztül szeretnének betörni az amerikai piacra, megkerülve ezzel a magas importvámokat. A járműgyártók korábban szövetségi szinten számos kedvezményt élvezhettek a beruházásaikhoz a latin-amerikai államban, ám az amerikai nyomás megtörte Mexikóvárost.

Mexikó nyert: beperelheti az amerikai fegyverek gyártóit, ha azok halált okoznak 

2024. április 21. | Makronóm

Mexikó az amerikai bírósághoz fordult, hogy bebizonyítsa a tengerentúli fegyveripar felelősségét a kartellek által a területén elkövetett erőszakos cselekményekért. És láss csodát, igaza lett! Ha egy mexikói állampolgár amerikai fegyver által hal meg, akkor a hozzátartozói vagy a sebesültek kártérítési pert akaszthatnak a fegyvergyártó nyakába. Ez egy olyan jogtörténeti döntés, amellyel feltehetően más országok is élnek majd. 

Óriási kínai összefogás a sokkal hatékonyabb autós energiatárolásért

2024. február 21. | Makronóm

Három-négy év, és az elektromos autók (EV-k) hatótávja a mai két-háromszorosára nőhet, a celláik melegedése nem lesz gond és a súlyuk is csökkenhet. Most ugyanis Kína is rálépett a gázra az úgynevezett szilárdtest-energiatárolók terén. Ezek fejlesztésére, kínai kormányzati hátszéllel, hatalmas ottani cégek (még a konkurensek is) fogtak össze, többek közt az olyan nagy nevek, mint a CATL és a BYD.

Ázsiai szeretőjét mexikóira cserélte az USA 

2023. október 9. | Mihálovics Zoltán

Mexikó lepipálta Kínát, legalábbis úgy, mint az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnere. Az USA déli szomszédja emellett a világ kilencedik legnagyobb közvetlen külföldi működőtőke-befektetések kedvezményezettje, a Tesla is rövidesen gyárat épít Mexikóban. A mexikói peso dollárral szembeni árfolyamán is érdemes rajta tartani a szemünket.

Kína és Mexikó nem kér az amerikai kukoricából

2023. május 27. | Matus Tibor

Mexikó és Kína is máshonnan vásárolná a kukoricát. Az ukrajnai háború felbolygatta a piacot, Kína új beszállítókat keres, Mexikó pedig kitiltaná az amerikai GMO-kukoricát.

Kérdezz bátran!
Chat