Miért hívják a mai kor válságát gördülő recessziónak

Szerző: | 2023. május. 3. | Geopolitika, Infláció, Világgazdaság

Érdekes a jelenlegi válság, egyes iparágak zsugorodnak, miközben mások képesek növekedni.

Már magának a recessziónak a megállapítása is sok vitát kelt, emellett a visszaesés nem vonatkozik az összes ágazatra.

Amikor az egyik terület nagyon mélyen van, a másik pedig hasít, használják a rolling recession kifejezést, amit fordíthatunk gördülő vagy akár malomkerék-recessziónak.

Hivatalosan akkor állapítják meg a recessziót, amikor a gazdaság teljes kibocsátása legalább két egymást követő negyedévben csökken. Egyes recesszióknál egyetlen nagy pénzügyi hatást látunk, míg máshol fokozatos lassulást, a gördülő recesszió pedig egy nagyon vegyes forgatókönyv alapján bonyolódik, előfordulhat, hogy az egyes szektorok mindegyike hanyatlik, csak nem pontosan ugyanabban a pillanatban.

Egy tipikus, keményen landoló (hard landing) recesszióban munkahelyek ezrei szűnnek meg, a fogyasztók visszafogják a költekezést és a gazdaság zsugorodik. A puha landolású (soft landing) recesszióban a gazdaság egyenletes ütemre lassul, korlátozott munkaerőpiaci megszorításokkal, miközben megvárja az infláció csökkenését.

A 2022-es és 2023-as recesszióról ellentmondó statisztikai adatok jelentek meg. Bár a hírekben a tömeges elbocsátásokról szólnak a technológiai vállalatoknál, ennek ellenére az amerikai Munkaügyi Hivatal (BLS) szerint a 2023. januári 3,4 százalékos amerikai munkanélküliségi ráta 1969 májusa óta a legalacsonyabb. És továbbra is erősek maradtak más foglalkoztatási ágazatok.

A közgazdászok a gördülő vagy malomkerék-recesszió kifejezést használják a 2023-as gazdasági körülmények leírására.A gördülő recesszió olyan gazdasági visszaesést ír le, amely egyszerre csak néhány ágazatot érint. A kemény recesszió esetében a legtöbb ágazatot egyszerre sújtják az elbocsátások és a pénzügyi nehézségek. A gördülő recesszió során a különböző ágazatok eltérő időpontokban szenvednek pénzügyi visszaesést.

A gördülő recesszióban a munkaerőpiac általában viszonylag erős marad. Ez a fajta recesszió folyamatos mozgásban van, így megakadályozza a nagyarányú piaci összeomlást.

A 2023-as recesszió jellemzői

Amerikában a lakásszektor volt az első ágazat, amely 2022-ben visszaesett. Az ingatlanárak a Covid-járvány idején emelkedtek. A Federal Reserve 2022 márciusában kamatemelésbe kezdett, ami szintén tovább növelte a lakásárakat. A fogyasztók egy része a magasabb költségek mellett már nem engedheti meg magának a drága lakhatást. A jelentések szerint 2022-ben a meglévő ingatlanok eladásai 11 egymást követő hónapon keresztül visszaszorultak, és 34 százalékkal csökkentek 2021-hez képest, ami 2009 óta az első éves csökkenés.

Az újlakás-építések száma 2022 decemberében is 26,6 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2021 decemberében.

Miután az ingatlanpiac zuhanni kezdett, a feldolgozóipar is csökkenésnek indult a fogyasztói kiadások csökkenése és az amerikai export iránti alacsonyabb kereslet miatt.

A technológiai ágazat 2022 végén és 2023 elején több ezer munkavállalót bocsátott el. Az iparágban a világjárvány miatt lassul a forgalom, és visszatér a pandémia előtti szintre. A nagy technológiai vállalatok, rengeteg munkavállalót vettek fel a járvány idején, amikor nagy volt a kereslet. Miután a tech iránti kereslet csökkent, a vállalatok leépítenek.

A technológiain kívül viszont más munkaerőpiacok erősek maradtak, és a januári foglalkoztatási jelentése szerint közel 517 ezer új munkahely jött létre a várt 185 ezerhez képest. A munkaerőpiac erős, minden munkanélkülire 1,9 nyitott állás jut.

A nagymértékű foglalkoztatásnövekedést mutató iparágak közé tartozik a vendéglátás, a szabadidő és az egészségügy, ami mutatja a gazdaság erejét.

Normál recesszió vs. gördülő-malomkerék recesszió

A tipikus recessziónak konkrét okai vannak, és egy jelentős esemény indítja el. Gazdasági visszaesést okozhatnak, például magas kamatlábak, alacsony fogyasztói bizalom, egy eszközbuborék kipukkanása vagy tőzsdei összeomlás. A 2008-as recessziót a másodlagos jelzáloghiteleknél keletkező eszközbuborék kipukkadása váltotta ki. Egy másik példa szerint az 1929-es tőzsdei összeomlás volt az 1930-as évek nagy gazdasági világválságának az egyik fő oka. A korábban túlárazott részvények és a túlzott magabiztosság volt, amely félelembe és banki rohamokba torkollott.

A gördülő-malomkerék recesszió okai bonyolultabbak lehetnek. A kisebb események dominóhatáshoz vezethetnek, és csak bizonyos iparágakat károsíthatnak. A Covid-járvány lelassította a szolgáltatási igényeket, de az áruk iránt nagy volt a kereslet, mivel sokan otthon ragadtak és távmunkában dolgoztak. Most, hogy egyre több ember kezd kilépni a járványos életmódból, a szolgáltatások iránti kereslet bővül, már a feldolgozott termékeket nem vásárolják olyan gyakran.

Amikor a fogyasztói bizalom alacsony, a kiadások csökkennek, és ez a gazdasági növekedés lassulását okozza. Eközben 2022 júniusában az USA-ban a mindennapi alapvető cikkek, például a benzin, a tojás és az élelmiszerek ára minden idők legmagasabb, 9,2 százalékos emelkedését érték el, szemben az átlagos 2 százalékos drágulással.

A magasabb árak mellett a magas kamatlábak megnehezítik a hitelfelvételt. A költségek emelkedése miatt a fogyasztók és a vállalkozások kevésbé hajlandók nagyobb vásárlásokra. Ez megmutatkozik a lakáspiac visszaesésében, nemcsak a magasabb kamatlábak miatt, hanem például az irodapiac esetében azért is, mert egyre többen maradtak távmunkában.

A kiadások csökkenése a szolgáltatások és az áruk iránti kereslet visszaeséséhez vezet, ami kihat az üzleti bevételekre. Az alacsonyabb kereslet aztán a termelés visszafogását okozza, így a vállalkozások kevesebb embert vesznek fel, és csökkenthetik az alkalmazottak számát is.

Amikor a kiadások mérséklődnek, az infláció csökkenni kezd. Ha a kamatlábak túl magasak és a gazdaság túlságosan lelassul, recesszió kezdődik.

Az adatok szerint februárban hét ágazatból háromban nőtt az üzleti aktivitás. Bár ez 2022 októbere óta a legmagasabb érték volt, a kép vegyes: a fogyasztói szolgáltatások és az ipari szektor visszatért a növekedéshez, míg az egészségügyi kategóriában ismét visszaesés volt tapasztalható.

A legerősebb szektor a technológia volt, míg a legrosszabbul a pénzügyi szegmens teljesített.

A gördülő recessziók története

Nem ez az első alkalom, hogy az Egyesült Államokban olyan lehetséges recesszió következik be, mint 2022-ben és 2023-ban. Az 1960-as években az autóipar globalizálódott, ami ártott a hazai gépjárműeladásoknak és -gyártásnak. A recesszió 10 hónapig tartott, a GDP csökkent, a munkanélküliség pedig 7 százalék körül mozgott. A kumulatív GDP azonban majdnem megduplázódott e rövid lassulás után.

Egy másik példa a gördülő recesszióra 2016-ban volt, amikor a dollár árfolyama magasra szökött, és ez ártott az amerikai exportnak. A feldolgozóiparban visszaesés következett be, és a nyersanyagárak is csökkentették a mezőgazdasági bevételeket, valamint az olajárakat. Más ágazatokat, például a lakásépítést és a technológiát azonban nem érintette.

Mit jelent a gördülő-malomkerék recesszió a fogyasztók számára?

A recesszió fogalma 2022 és 2023 nagy részében inkább a hírekben szerepelt. Egyes iparágak elbocsátják a munkavállalókat, míg mások az infláció folytatódása miatt küzdenek a számlák kifizetésével.

Az amerikai GDP követi a gazdaságot, és 2022 negyedik negyedévében a vártnál magasabb volt. A gazdaság egyes részei azonban lassulni kezdenek, így a vegyes jelek egy esetleges gördülő recesszió jeleire utalnak. A fogyasztók 2022-ben magasabb árakkal szembesültek, de továbbra is költekeztek.

Persze a közgazdászok még mindig nem tudják, hogy az USA 2023-ban lágy vagy kemény recesszióba kerül-e, a jelek azonban egy lehetséges gördülő recesszióra utalnak.

(Forrás: Weforum.org/ Techtarget.com/ Forbes)

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn