bérek – makronom.eu
2025. április 28., hétfő

A vártnál jobban nőttek a bérek az év elején

2025. március 31. | Makronóm

A januári bérnövekedés meghaladta az előzetes várakozásokat, hiszen a KSH adatai szerint 10,4 százalékkal nőttek az átlagkeresetek a hónapban. A vártnál magasabb emelkedés dacára a reálbérek növekedésének üteme – a kissé növekvő infláció hatására – idén némileg várhatóan lassulhat.

Idén élénkülhet a fogyasztás

2025. február 6. | Makronóm

A frissen megjelent tavaly decemberi kiskereskedelmi adatok enyhe, 1,2 százalékos visszaesést mutatnak havi alapon. A kiskereskedelmi forgalom már januártól élénkülhet, amit a reálbérek dinamikus növekedése, a lakossági pénzügyi ösztönzők, a lakossági állampapírok érdemi kamatfizetései és az otthonfelújítások is támogatnak. 

Fizetések és fluktuáció: bérhelyzet a régióban és Magyarországon

2024. október 31. | Makronóm

Idén közel 10 százalékos bérnövekedés valósult meg, amely a mérséklődő infláció mellett reálbér-emelkedést eredményezett – emelte ki Ebergényi Zsolt, a Korn Ferry tanácsadó cég ügyfélkapcsolati igazgatója. Dr. Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár pedig a munkaerőpiac fellendítésében az állami támogatások fontosságát hangsúlyozta, különösen a fiatal és idős munkavállalók mozgósítása terén. Az október 29-én megtartott Economy Brunch rendezvényen a JVSZ főként a munkaerőpiaci kihívásokra és a bérnövekedési kilátásokra helyezte a fókuszt.

Folytatódott a reálbérek látványos emelkedése

2024. október 22. | Makronóm

Augusztusban a bruttó átlagkereset 13,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ennek köszönhetően a reálbérek augusztusban is 9 százalék feletti ütemben emelkedtek.

Minimálbér tekintetében nincs okunk szégyenkezni 

2024. augusztus 31. | Makronóm

A minimálbért, illetve a garantált bérminimummal megegyező összeget mintegy 700 ezren kapják kézhez minden hónapban Magyarországon – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium számításaiból. A legkisebb bérek meghatározása tehát nagy felelősség, ami a társadalom nagy részére van közvetlen hatással, ezért az emeléssel kapcsolatos döntéseket csak konszenzusos módon lehet meghozni – írta meg a Világgazdaság. 

Egyszerűbb IT-s munkával is egymillió feletti fizetés

2024. augusztus 14. | Makronóm

A szoftvertesztelői szakmában 2-3 éves tapasztalattal bruttó 848 ezer, míg 4–7 éves gyakorlattal a szeniorok bruttó 1,14 millió forintot keresnek átlagosan. Sőt, egy 5 hónapos tanfolyam után már a kezdők is 530 ezret vihetnek haza – derül ki a PROGmasters nyári felméréséből.

Valóban olyan gyengék a magyar bérek? 

2024. augusztus 8. | Makronóm

Egyes orgánumok előszeretettel tálalják úgy az Eurostat statisztikáit, miszerint a minimálbérek tekintetében Magyarország uniós összehasonlításban az utolsó előtti helyen áll. Az adatok megfelelő értelmezésének és a teljes kép bemutatásának hiányában szakmaiatlan, nagymértékben eltorzított összevetések születnek. 

Hogyan szívja el a globális észak az egyenlőtlen csere segítségével a globális dél gazdagságát? 

2024. augusztus 6. | Santo Martin

A globális gazdaság növekedése mögött gyakran rejtett, de alapvető tényezők húzódnak meg. Egy új tanulmány szerint a gazdag északi országok jelentős mennyiségű munkaórát és erőforrást vonnak el a globális déltől egyenlőtlen munkaerőcsere révén. Az alábbi cikkben részletesen bemutatjuk a kutatás eredményeit, példákkal és adatokkal alátámasztva.

A két számjegyű béremelkedés jövőre is fennmaradhat

2024. június 21. | Makronóm

Idén a bruttó átlagkereset 13,6, jövőre pedig további 10,5 százalékkal emelkedhet. Ez erős reálbér-dinamikát eredményezhet, ami érdemben javítja a háztartások jövedelmi helyzetét, ezáltal jelentős támaszt jelent a fogyasztásnak és a gazdasági növekedésnek.

Közel 14 százalékkal nőtt a bruttó átlagkereset

2024. május 23. | Makronóm

A friss adatok szerint az év elején a vártnál nagyobb mértékben nőhettek a bérek, elsősorban a minimálbér és a garantált bérminimum emelése, valamint a munkavállalói bérigények növekedése miatt. A költségvetési szférában év/év alapon 17,4 százalékos bővülést regisztrált a KSH, amely a pedagógusok, illetve az egészségügyi szakdolgozók béremelésének tudható be.

Az eurózóna gazdasága hanyatlik, Amerika kenterbe veri az uniót 

2024. május 5. | Makronóm

A korábban mítosznak tartott feltételezés a szemünk előtt válik valósággá: az eurózóna viszonylagosan elszegényedik, összevetve az Egyesült Államok gazdasági teljesítményével. Több más elemzés mellett két francia közgazdászkutató is erre a következtetésre jutott a Le Monde-ban megjelent cikkében. Minden mutató ezt támasztja alá. 

Miért magasabbak a fizetések az Egyesült Államokban, mint Európában? 

2024. február 26. | Makronóm

A világhálón keringő hírek között eszméletlen különbségeket tapasztalunk, ha összevetjük az amerikai és a nyugat-európai fizetéseket. Miért van az, hogy még a brithez viszonyítva is kétszer-háromszor annyi, de ha a legjobban kereső rétegeket vizsgáljuk, például az informatikusokat, akkor pedig hatszoros ez a különbség? Ennek van magyarázata, de azért ne dőljünk be a különböző mesés történeteknek. 

Kellemes meglepetés a keresetnövekedés mértéke 

2024. február 22. | Makronóm

A múlt év utolsó hónapjában éves alapon 16,4 százalékkal nőtt az átlagkereset értéke, ami érdemi gyorsulást jelent a megelőző hónapokban tapasztalt 14 százalékos bővülési ütemhez képest. Mindebben jelentős szerepet játszott a minimálbér és a garantált bérminimum decemberre előrehozott emelése.

Kedvezően alakultak az ipari termelői árak, tovább csökkenhet az infláció

2024. január 31. | Halaska Gábor

Havi alapon 0,7 százalékkal csökkentek az ipari termelői árak. Főként azért, mert az energiaárak mérséklődése fokozatosan begyűrűzik a több ágazatba, így a múlt év utolsó hónapjában már a feldolgozóipari termelői árak is érdemi, 3,2 százalékos csökkenést mutattak éves alapon.

A friss adatok szerint újra nőnek a reálkeresetek

2024. január 23. | Makronóm

A friss KSH-adatok szerint ütemesen emelkednek a bérek: tavaly novemberben a bruttó átlagkeresetek 14,1 százalékkal nőttek. Így a múlt év tizenegyedik hónapjában már 7,9 százalékra lassuló inflációt alapul véve a reálbérek érdemben, 5,7 százalékkal emelkedtek.

Így kétszerezték meg a magyar reáljövedelmünket

2024. január 13. | Makronóm

Az elmúlt tizenkét év során Európában is figyelemre méltó foglalkoztatásnövekedés és adóterhek csökkenése, valamint a bérek dinamikus növekedése kombinációja rendkívüli módon emelte a magyar családok jövedelmének vásárlóerejét.

Jelentősen nőttek decembertől a legkisebb bérek  

2023. december 27. | Makronóm

Az idei évben a bérmegállapodásnak köszönhetően példa nélküli módon már december elsejétől emelkedtek hazánkban a kötelező legkisebb bérek. Ez közel 1 millió munkavállalót érint: a minimálbér 15 százalékkal, 266.800 forintra, a garantált bérminimum pedig 10 százalékkal, 326.000 forintra növekedett.

A csökkenő infláció növekvő reálbéreket jelent

2023. december 21. | Makronóm

A mérséklődő infláció kedvező hatást gyakorolt a reálbérekre: éves alapon a szeptemberi 1,4 százalék után újra növekedést mért a KSH, mégpedig 3,7 százalékosat. 

Több mint 15 százalékkal nőttek a keresetek  

2023. október 24. | Makronóm

A KSH frissen közzétett adatai szerint 2023 augusztusában a keresetek átlagos növekedése 15,2 százalékos volt. A versenyszféra mellett a költségvetési szervek béremelkedése is fokozatosan felzárkózik, a két ágazat közötti olló fokozatosan záródik. 

Júliusban 15,2 százalékkal nőttek a keresetek 

2023. szeptember 25. | Makronóm

Többéves összevetésben jelentősen emelkedtek a reálkeresetek, igaz, az idén az infláció miatt némi korrekció történt e trendekben. Ugyanakkor rövidesen újra növekedésnek indulhatnak a reálkeresetek is, azaz a pénzromlás üteménél ismét jobban emelkedhetnek a bérek.