beruházás – makronom.eu
2025. április 28., hétfő

Az építőipari kereslet az idei évben stabilizálódhat

2025. február 14. | Makronóm

Az építőipar teljesítménye az utolsó negyedévet tekintve 0,5 százalékkal bővült, ezzel hozzájárult a gazdasági növekedéshez és a technikai recesszió végéhez. A szegmens az idei év elejétől stabilizálódhat: az otthonfelújítások és a lakásépítések felélénkülhetnek, de vállalati oldalról is arra lehet számítani, hogy a Demján Sándor Programnak köszönhetően javul a beruházási kedv. 

A legfontosabb a jó ütemérzék a globális változások viharában  

2024. november 21. | Páczi Zsolt

“A politika lényege az ütemérzék, kis országként pedig nem mulaszthatunk el egyetlen fontos ütemet sem” – mondta Orbán Viktor az Eurázsia Fórum nyitóünnepségén. A miniszterelnök rávilágított, hogy Európa elbizonytalanodott és a változások vesztesévé vált. Az eurázsiai együttműködés azonban új lehetőségeket kínál, amelyek kiaknázása által újra meglovagolhatjuk az átrendeződés hullámait. 

Indonézia fokozza a kereskedelmi protekcionizmust 

2024. november 12. | Fekete Kíra

Délkelet-Ázsia legnagyobb gazdasága arra próbálja ösztönözni a külföldi techóriásokat, hogy helyben fektessenek be, különben elveszítik a piacukhoz való hozzáférést. 

A versenyképesség megerősítéséhez több ráfordításra van szükség 

2024. október 8. | Makronóm

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az OECD nagyköveteinek informális találkozóján tartott előadásában felhívta a figyelmet, hogy az Európai Uniónak fel kell vennie a küzdelmet az USA-val és Ázsiával szemben, ezért új versenyképességi paktumra van szükség, amely a soros magyar uniós elnökség napirendjének középpontjában áll.  

A német gazdaságról – Az Intel elhalasztja a magdeburgi chipgyár építését 

2024. szeptember 20. | Matus Tibor

Az Intel úgy döntött, hogy egyelőre két évvel elhalasztja a Magdeburgba tervezett chipgyár építését. Ez egyrészt kellemetlen a német gazdaságpolitikának, amely szeretne újra részt venni a fejlett technológiák fejlesztésében, másrészt viszont egyelőre nem kell felhasználni azt a tízmilliárd eurót, amit az amerikai cég bevonzására szántak. Persze hogy a hirtelen talált pénzt miképp lehetne elkölteni, az azonnal vitát robbantott ki a szövetségi kormányban.

Júliusban már nőni tudott az építőipar

2024. szeptember 13. | Makronóm

Júliusban az építőipar teljesítménye havi alapon 1 százalékkal nőtt, köszönhetően annak, hogy az épületek építése főcsoport 4,7 százalékos emelkedést mutatott, jelezve a háztartások és vállalatok aktivitását.

Ez az ország lehet az új bányászóriás 

2024. május 26. | Makronóm

Nagy beruházások érkezhetnek az argentin rézlelőhelyek kiaknázására. Emellett egy másik, a zöldátállás szempontjából kulcsfontosságú nyersanyag, a lítiumbányászat is fellendülhet. A kormány természetesen nem bánja, sőt segíti, hogy az ország bányászóriássá váljon.  

Ki a kicsi Hszi Csin-ping-pincsi?

2024. május 19. | Révész Béla Ákos

A magyar kormány a legnyíltabb lapokkal játszott az elejétől kezdve. Nem maszatolt, nem ködösített, és végképp nem játszotta el azt a botrányosan gyenge darabot, amelyben egyes nyugati vezetők habzó szájjal uszítanak Kína ellen, majd a hátsó kapun beosonnak Pekingbe egy „Éhes vagyok, kérek még!” feliratú szakadt pólóban.

Tiszaújváros: 500 milliárd forintos Mol-beruházás  

2024. május 14. | Mihálovics Zoltán

Átadták a Mol eddigi legnagyobb organikus beruházását. Az 500 milliárd forintból megvalósított új tiszaújvárosi poliol komplexum évente mintegy 200 ezer tonna poliolt állít majd elő. A német ThyssenKrupp Uhde és az Evonik innovatív technológiájának köszönhetően a gyár az elérhető legmodernebb technológiával üzemel.

Lelassul a futurisztikus sivatagi megaváros építése 

2024. április 19. | Matus Tibor

A szaúdiak azt remélték, hogy 2030-ra már 1,5 millió lakos él majd a hipermodern jövőváros egyik fontos részében, a The Line-ban, amelyet a látványtervek szerint egy 170 kilométeres tükörborítású sávként fognak megépíteni. A a szaúdiak most arra számítanak, hogy a fejlesztés csúszik, így 2030-ra még csak kevesebb mint 300 ezren fognak itt lakni.

Valóban fenyeget a fiskális alkoholizmus? – tények és tévhitek az állami támogatásokról 

2024. január 22. | Makronóm

A nemzetközi gazdasági verseny kiéleződésével elterjedt az a tévhit, miszerint a globális helytállás, a támogatási versenyben való részvétel úgynevezett fiskális alkoholizmushoz, a költségvetési deficit elszállásához vezet. A következő írás az átalakuló globális gazdaság példáin keresztül elemzi a beruházásokat ösztönző állami támogatások létjogosultságával kapcsolatban felmerülő kérdéseket és tévhiteket.

Jó hír: Szegedre érkezik a kínai BYD óriásberuházása 

2023. december 22. | Matus Tibor

Szegeden építi meg első európai üzemét a világ legnagyobb elektromosautó-gyártójának számító kínai BYD. ez a magyar gazdaságtörténet egyik legjelentősebb beruházása lesz, amelynek nyomán több ezer új munkahely jön létre – jelentette be a tárca közlése szerint pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Óriási támogatások ezeknek az új kínai beruházásoknak 

2023. szeptember 11. | Makronóm

Újabb kínai vállalati beruházás érkezik  Szerbiába,  a Yusei Machinery. A cég a délkelet-szerbiai – egyébként az ország harmadik legnagyobb városának számító – Nisben autóalkatrészeket gyártó üzemet nyit, amelyről már megállapodás is született.

Idén elkerülhető a recesszió, jövőre visszatérhetünk a növekedési pályára 

2023. június 14. | Makronóm

A Makronóm Intézet legfrissebb prognózisa szerint a magyar gazdaság teljesítménye az idei évben 0,7, míg jövőre 3,6 százalékkal növekedhet. Ez 2023-ra az előző negyedéves előrejelzésnél 0,1 százalékponttal rosszabb, míg 2024-re 0,4 százalékponttal kedvezőbb előrejelzést jelent. A háború és a szankciók, az uniós források csúszása, az energiapiaci folyamatok és az ipar teljesítménye lefelé mutató kockázatot jelentenek, különösen az idei év vonatkozásában. 

Mérsékelten csökkent a beruházási aktivitás

2023. május 30. | Makronóm

A friss, ma közzétett KSH-adatok alapján a várakozásoknál kisebb ütemben mérséklődött a beruházási aktivitás. A beruházási teljesítmény éves alapon 2,8 százalékkal csökkent. A volument az állami beruházások elhalasztása, a magas kamatkörnyezet és az uniós források hiánya csökkentették, míg a vállalati beruházások ellensúlyozták ezt.