A mesterséges intelligencia (MI) növekvő népszerűsége megemelte a keresletet a fejlett chipek iránt, ezért a tajvani chipgyártó TSMC újabb beruházásokkal igyekszik bővíteni a kínálatot. A fogyasztóknak szánt elektronikai eszközök azonban továbbra sem olyan népszerűek, mint korábban.
Egyre nagyobb a kereslet a mesterséges intelligenciához használatos nagy teljesítményű chipek iránt. A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (röviden:TSMC) – amely a világ legfejlettebb fogyasztói processzorainak, többek között a legújabb iPhone-okban, iPadekben és Macekben található chipek vezető gyártója – közel 2,87 milliárd dollárt tervez befektetni egy tajvani chipüzembe – közölte a vállalat a CNBC-vel.
Az új létesítmény az észak-tajvani Tongluo Science Parkban lesz – árulta el a TSMC, hozzátéve, hogy a beruházás várhatóan mintegy 1500 helyi munkahelyet teremt.
A vállalat vezérigazgatója, C.C. Wei elmondta, hogy a gyártó tokozási (csomagolási) kapacitása igen szűkös, ezért a beruházás leginkább ezt a fázist érinti majd. A tokozási eljárás magában foglalja a chipek védőburkolatba helyezését és az összeköttetések kialakítását ahhoz, hogy a lapka használható legyen, azaz elektronikai eszközbe kerülhessen be.
Így is csökken a vállalat bevétele
Bár a mesterséges intelligenciához használatos nagy teljesítményű chipek iránti kereslet – C.C. Wei elmondása szerint – számottevő, az alapvető elektronikai cikkek iránti azonban továbbra sem biztató.
A világ legnagyobb chipgyártója nemrégiben megosztotta, hogy a második negyedévre vonatkozó nyeresége tovább csökken, mivel továbbra sem túl nagy a kereslet a fogyasztói elektronika iránt.
A jelenség azzal magyarázható, hogy a laptopok és okostelefonok iránti globális kereslet a Covid-19 leállása alatt megugrott, ami arra ösztönözte az okostelefon- és PC-gyártókat, hogy chipeket halmozzanak fel.
A mostani inflációs környezetben azonban a fogyasztók kevesebb elektronikai terméket vásárolnak, így a gyártók és értékesítők nyakán maradt a rengeteg áru.
Emiatt nincs szükségük nagy mennyiségű új termék előállítására, és nem rendelnek például annyi chipet sem.
A TSMC jelentése szerint a vállalat árbevétele 10 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi időszakhoz képest, míg a nettó nyereség 23,3 százalékkal – ez a vállalat első negyedéves nettó eredménycsökkenése 2019 második negyedéve óta.
Az óriáscég azonban bizakodó a jövőt tekintve. Az Apple következő iPhone processzora elvileg a modern, 3 nanométeres feldolgozási technológián alapul majd. Az Apple jellemzően szeptemberben adja ki legújabb iPhone-ját, így valószínűleg a harmadik negyedévben rendel nagyobb mennyiségben chipeket a TSMC-től.