Euró – makronom.eu
2025. április 21., hétfő

Mi történik a forinttal, és merre tovább?

2024. október 31. | Makronóm

A forint az utóbbi időszakban ismét jelentősen gyengült, és ennek kapcsán sokakban ismét felderenghetnek 2022 őszének emlékei. Ugyanakkor a fundamentális helyzet most alapvetően eltérő, mivel a gyengülésben elsősorban a nemzetközi tényezők, a Fed-kamatvárakozások felfelé tolódása, a közel-keleti konfliktus, valamint az amerikai választások okozta bizonytalanság játssza a legnagyobb szerepet. 2022 őszén ezzel szemben az energiaárak elszabadulása miatt ikerdeficit alakult ki, az váltott ki érdemi gyengülést a hazai devizában. Tehát ha ezen tényezők idővel enyhülnek, az a forint árfolyamában is korrekciót, erősödést eredményezhet.

Nincs meglepetés, tovább lazított az EKB

2024. október 17. | Makronóm

Az októberi ülésen ismét 25 bázispontos kamatvágást hajtott végre az Európai Központi Bank. Habár szeptemberben a jegybank még igyekezett hűteni az ülésről ülésre történő kamatvágásokkal kapcsolatos piaci várakozásokat, a gyengébb gazdasági teljesítmény lépéskényszerbe hozta az EKB-t. Ezzel pedig tovább nőtt a szakadék a Fed és az EKB között, tekintve, hogy az előbbi esetében most már a piac is úgy látja a gazdaságot, mint a jegybank egy hónappal ezelőtt.

A dollár- és euróbankjegyek még mindig szállingóznak Oroszországba 

2024. augusztus 13. | Makronóm

Továbbra is milliárdos értékben áramlanak a dollár- és euróbankjegyek Oroszországba, annak ellenére, hogy a háborús szankciós csomagok keretében az USA és az EU is felfüggesztette a készpénzexportját. Az elmúlt időszakban tapasztalt forgalom leginkább nemesfémekhez, illetve Moszkva keleti szövetségeseihez köthető. 

Az Európai Unió egy evolúciós zsákutca?

2024. március 20. | Makronóm

Az evolúciós elvek, amelyek a farkastörvényeket megtestesítik, nem csak a biológiai létezőkre, hanem a gazdasági és transznacionális entitásokra is alkalmazhatóak. Az Európai Unió esetében egyre több jel utal arra, hogy a szervezet nehézkes és nem versenyképes képet mutat. Cikkünkben megvizsgáltuk a brüsszeli válaszadási időket.

A nyugdíjasok érezték leginkább az inflációt Európában 

2024. március 18. | Makronóm

A kormányzati beavatkozások akár 25 százalékkal is mérsékelhették azokat a jóléti veszteségeket, amelyeket a járvány és a háború kiváltotta inflációs és energiaársokk okozott Európa-szerte – állapítja meg az Európai Központi Bank.

Varufákisz: Európa 15 éves hanyatlása 

2024. január 1. | Matus Tibor

Az Európai Unió támogatói az euró fennmaradását ünneplik, azt, hogy az államadósságok már nem jelentenek akkora veszélyt, mint korábban, és ami lényeges, a merkantilista üzleti modelljük sértetlen marad. Ennek azonban nagy ára van: Európa állandó stagnálása és folyamatos széttöredezettsége – írja Jánisz Varufákisz (Yanis Varoufakis) korábbi görög pénzügyminiszter.

Erősödött a forint, miután jó hírek érkeztek az EU-csúcsról 

2023. december 13. | Makronóm

December 13-án, szerdán este jelentette be az Európai Bizottság, hogy a horizontális feljogosító feltételek teljesítésének köszönhetően feloldja 10,2 milliárd euró, nagyságrendileg 3900 milliárd forint kohéziós forrás blokkolását. A Makronóm Intézet makrogazdasági elemzőjének kommentárja következik.

Magyarország a nemzetközi tőkepiacon is elismert pénzügyi partner 

2023. november 9. | Makronóm

Töretlen a hazai gazdaságba vetett bizalom: több mint háromszoros túljegyzés mellett 1 milliárd euró értékben hajtott végre nemzetközi kötvénykibocsátást az Eximbank – erről adott ki sajtóközleményt a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.

MNB-ülés: a vártnál jobban csökkent az alapkamat

2023. október 24. | Halaska Gábor

A jegybank Monetáris Tanácsa a mai kamatdöntő ülésén jelentős lazításról döntött, 75 bázisponttal csökkentette az alapkamatot. Ez a lépés meghaladja a 25-50 bázispontos elemzői és piaci várakozásokat, azaz a jegybank a vártnál nagyobbat lazított. 

Itt az újabb kamatcsökkentés, mégis erősödik a forint

2023. szeptember 26. | Halaska Gábor

Pozitívan reagált a forint piaca arra, hogy a jegybank Monetáris Tanácsa ma az egynapos betéti eszköz kamatának 100 bázispontos csökkentéséről döntött, összhangban a korábbi kommunikációval és az elemzői várakozásokkal. Ugyanakkor akadt egy váratlan elem is a friss döntésben.

Fenyegetve van az euró léte

2023. július 7. | Makronóm

Elisabeth Krecké közgazdász véleménye szerint az Európai Unió által többször is kikiáltott közös valután alapuló integráció és kohézió kudarcot vallott. Továbbá, a folyamat inkább még nagyobb megosztottsághoz vezetett a tagállamok között. A korábbi luxemburgi pénzügyminiszter tanácsadója figyelmeztet, hogy az elhúzódó viták az euróövezeten belül magát az euró túlélését veszélyeztetik.

Kérdezz bátran!
Chat