2025. június 17. | Révész Béla Ákos
Minden a tervek szerint indult – majd Donald Trump hazament. A kanadai G7-csúcstalálkozót a világkereskedelmi ellentétek, az Ukrajnával és Izraellel kapcsolatos megosztottság, valamint az amerikai elnök kiszámíthatatlan diplomáciája fémjelezték. A várt áttörések helyett nyílt törésvonalakat és elszalasztott lehetőségeket tárt fel az esemény, amelynek második napja politikai értelemben már nem is létezik.
2025. június 14. | Révész Béla Ákos
A G7-csúcstalálkozó Kanadában nem a nyugati egység ünnepe lesz, hanem a geopolitikai feszültségek próbája. Donald Trump visszatérése a Fehér Házba újra megosztotta a szövetségeseket: az USA vámháborús politikája és az Ukrajnával kapcsolatos amerikai visszafogottság mély árkokat húz a tagállamok közé.
2025. június 10. | Makronóm
Az Egyesült Királyságban a héten felülvizsgálják a költségvetést, amelynek a végén hatalmas összegeket szabadíthatnak fel a tudomány és a technológia területére. A támogatások megszerzése azonban küzdelmes lehet az egyes minisztériumok számára, a pénz mellé pedig hosszú távú stratégia is kell, ami segíti az innovációt.
2024. december 31. | Révész Béla Ákos
Úgy tűnik, a G7 immár nem egy egyenrangú érdekkoalíció, inkább az Egyesült Államok irányította feszes gazdasági tömb, ahol a nyomasztó amerikai dominancia visz mindent. Ábrán mutatjuk, hogyan.
2024. november 9. | Makronóm
A G20 komoly kihívások előtt áll: a globális dél egyre inkább a BRICS+ felé fordul, miközben recseg-ropog a Bretton Woods-i intézményrendszer. A csoport viszont még időben van a reformokhoz, hogy megmentse a globális pénzügyi rendszert. Mi kell a sikerhez?
2024. október 27. | Révész Béla Ákos
Mintha a BRICS-csúcstalálkozóhoz igazította volna a Nemzetközi Valutaalap a gazdasági előrejelzés új verziójának közzétételét. A prognózis szerint a következő öt évben a BRICS-országok fognak igazán robbantani – ellentétben a G7-ekkel.
2024. július 31. | Révész Béla Ákos
Meloni olasz miniszterelnök szót fogadott Brüsszelnek és a G7-nek, kilépett a kínai Belt and Road projektből, majd pár hónapra rá elutazott Kínába, hogy resetelje a gazdasági kapcsolatokat. Hibátlan húzás.
2024. június 19. | Matus Tibor
Az oroszok is figyelték a legutóbbi G7-csúcsot, hiszen a befagyasztott orosz vagyonról is döntöttek volna. Még a Politico is a „béna kacsák találkozójának” nevezte a találkozót, rámutatva a legtöbb részt vevő állam belső problémáira. Oroszországot mindez nem rendítette meg, felkészült, lajstromba vette, mekkora vagyona is van a G7-eknek nála, amit válaszlépésként elkobozhatna.
2024. június 13. | Révész Béla Ákos
Az Olaszországban rendezett G7-es csúcs elsődleges célja a zárolt orosz jegybanki vagyon Ukrajnának átjátszása volt. Az Egyesült Államok szemtelenül próbált trükközni, amit az EU gyomra nem vett be. A nagy bejelentés mögött így még mindig nem állnak ott a konkrétumok.
2024. június 10. | Révész Béla Ákos
Mintegy 300 milliárd dollárnyi orosz vagyont fagyasztottak be szerte a világon a háború kitörése óta. A nyugati segélyek apadásával a G7 egyre sürgetőbbnek érzi, hogy ezt a pénzt használja fel Ukrajna további felfegyverzésére. Abban azonban, hogy hogyan, eddig nem tudtak megállapodni.
2024. június 6. | Révész Béla Ákos
Zelenszkijben a jelek szerint végleg megpattant valami, amikor Biden elnök lemondta részvételét az ukrán békecsúcson. Az ellentéteket a Fehér Ház és az ukrán elnöki stáb is igyekszik tompítani, de az elhidegülés folyamata egyre nyilvánvalóbb.
2024. május 15. | Révész Béla Ákos
Hosszas viták után az EU úgy döntött, az orosz zárolt vagyonok nyereségéből évi 3 milliárd dollárért vásárol fegyvereket Ukrajnának. A válasz? „Ez semmi, nekünk százmilliárdok kellenek.” Pedig egy köszönöm azért jólesne.
2024. május 8. | Halaska Gábor
Többéves vita után, április végén fogadták el Torinóban a G7-országok a karbonszűrő nélküli szénerőművek 2035 végéig történő kivezetéséről szóló megállapodást. Ám az aláírás házigazdái, az olaszok máris jelentősen megnehezítenék a vállalások teljesítését azzal, hogy megtiltanák a nagy napelemparkok talajra telepítését a mezőgazdasági területeken.
2024. május 1. | Páczi Zsolt
A G7 szakminiszterei Torinóban gyűltek össze, hogy a zöldátállás megvalósításáról tárgyaljanak. Újdonság nem igazán volt: a COP28-on is elpuffogtatott sallangokat ismételték meg, amelyek lényege, hogy továbbra is mindenki elszántan halad az energiaátállás rögös útján.
2024. április 30. | Révész Béla Ákos
A G7- és a BRICS-államok növekedési előrejelzései zavarba ejtő különbségeket mutatnak. Bár a bővülés lassul, az adatok a BRICS durva berobbanását vetítik előre.
2024. március 28. | Makronóm
2024. március 26. | Matus Tibor
Számtalanszor hallhatunk a közepes jövedelmek csapdájáról, annak veszélyéről, hogy a fejlődő országok egy ponton megrekednek, üvegplafonba ütköznek, amit nem képesek átugrani. Viszont már a fejlett államoknál is felfedezhető hasonló jelenség, nem csoda, hogy a nyugati világnak növekedési problémája van.
2023. október 28. | Révész Béla Ákos
Jelenleg az Egyesült Államok vezette G7 jobban áll GDP tekintetében. A feltörekvő BRICS azonban elkezdte begyűjteni új tagjait, az erőviszonyok így hamarosan megváltoznak.
2023. október 24. | Makronóm
A G7 kereskedelmi miniszterei október 28–29-én Oszakában találkoznak, ahol a kínai „gazdasági kényszerítés” a kiemelt témák közt szerepel. Az ázsiai ország piactorzító iparpolitikájának az ellenzése azonban akaratlanul is arra ösztönözhet más államokat, hogy saját kereskedelmi korlátokat állítsanak fel, ami fokozná a bizonytalanságot és akadályozná a globális kereskedelmet.
2023. augusztus 12. | Révész Béla Ákos
A BRICS-országok szervezetének bővítésével kapcsolatban eddig mindenki azt hitte, hogy az a nyugati gazdasági dominancia és hegemónia ellensúlyozására jön létre. Most kiderült, hogy dehogy.
2023. július 13. | Révész Béla Ákos
Hosszú távú kötelezettségvállalásról van szó és egy olyan hadsereg létrehozásáról, amely bárkit elriaszt egy jövőbeli támadástól.
2023. június 20. | Makronóm
A szankciók nem hatottak számottevően Moszkva kőolajból származó bevételeire, a jelenlegi politikai környezet azonban nem engedi meg a Nyugatnak sem a lazítást, sem a szigorítást. A helyzet igazi nyertesei a mosodaországok lettek, a legnagyobb vesztese pedig Európa versenyképessége.
2023. május 28. | Makronóm
Mint ahogy ez benne volt a levegőben, az F–16-os vadászrepülőgépek Ukrajnába szállításának Joe Biden amerikai elnök a napokban zöld utat adott. Megnézzük, hogy hány ilyen gép érhető el Nyugat-Európában, mely országok lehetnek a legaktívabbak az ajándékozásban.
2023. május 22. | Révész Béla Ákos
Egyszerre támadó és óvatos stratégiát fogalmaztak meg a G7-ek Kínával szemben. Az egység látszata kétségtelen, a hangsúly a finomhangolásokon lesz.
2023. május 19. | Révész Béla Ákos
Mind az USA, mind Európa kezdi belátni, hogy a végtelenségig nem lehet az ukrajnai háborút finanszírozni. A donorországok most a százszor beígért ukrán győzelmekre várnak.
2023. május 18. | Révész Béla Ákos
A hirosimai G7-csúcstalálkozón már nem Ukrajna a főszereplő. A Nyugat Kína ellen fordul, de ehhez szüksége van a globális délre. Az viszont nem adja könnyen magát.
2023. március 29. | Révész Béla Ákos
Tavaly nyár óta rágja, forgatja szájában, se kiköpni, se lenyelni nem tudja Brüsszel a szankciós politika részeként zárolt orosz vagyon felhasználásának ötletét. Most éppen orosz rulettet játszana Moszkva pénzével.
2023. március 17. | Révész Béla Ákos
Az AP a napokban terjedelmes riportot közölt a szankciók eddigi hatástalanságáról, halvány reménysugárként mindössze a február eleje óta életbe lépett olajársapkát villantva fel, amely talán még okozhat nehézségeket a Kremlnek.
2023. január 25. | Révész Béla Ákos
Valakinek közvetítenie kellene a háborús felek között. Az amerikai közgazdász listáján Magyarország neve is felbukkant.