zöld átállás – makronom.eu
2025. június 23., hétfő

Mi okozhatta a spanyol megaáramszünetet? 

2025. május 1. | Matus Tibor

A spanyol és portugál sajtóban több elmélet is napvilágot látott a történelmi áramkimaradás okairól. A találgatások elindultak, Pedro Sánchez miniszterelnök nem zárt ki egyetlen feltételezést sem, de időt kért a helyzet szakértői elemzéséhez.

Érdemes elektromosteherautó-flottákban gondolkodni

2025. február 12. | Halaska Gábor

Hogyan takaríthatnak meg pénzt az elektromosteherautó-flották okosabb töltéssel, napelemekkel és akkumulátorokkal? Erre a kérdésre kiváló, számunkra is sok tanulsággal szolgáló választ ad az a kaliforniai modell, amelyet egy szakértői elemzés mutat be részletesen.

Energiapolitikai dilemmák: szemben az uniós Green Deallel?

2025. február 1. | Halaska Gábor

Románia vezetői szerint az ambiciózus zöldcélok súlyosan korlátozzák az ország energiapiacát és gazdaságát, ezért Smart Deal néven egy fokozatosabb, rugalmasabb megközelítést javasolnak az EU egészében a nehezebben átállni képes gazdaságoknak.

Jöhet a zöldacél és a zöldcement kora?

2025. január 31. | Halaska Gábor

A BlackRock, a világ legnagyobb eszközkezelője januárban új alapot indított, amely az acélipar, a cementgyártás és más, kifejezetten nehezen „zöldíthető” alapanyagokat gyártó cégekbe, megoldásokba fektet.

És Kína újból felszólítja a fejlett országokat 

2024. július 26. | Mihálovics Zoltán

Az idei COP 29 klímacsúcs előtt Kína Brazíliával, Dél-Afrikával és Indiával karöltve újból felszólította a fejlett gazdaságokat az éghajlatváltozás elleni küzdelem finanszírozásának növelésére, ezzel biztosítva a fejlődő világ zöldátállásának támogatását. A legnagyobb kibocsátásért felelős fejlett gazdaságok azonban éppen szélesíteni kívánják a hozzájárulók körét, hogy csökkentsék a költségvetési terheiket.

Vissza a jövőbe: tényleg elfordul az elektromos autóktól a világ?

2024. július 7. | Révész Béla Ákos

A napokban kiadott McKinsey-jelentés szerint az Egyesült Államokban az elektromosautó-tulajok 46 százaléka legközelebb újra belső égésűt venne. Árnyalja a képet, hogy alapvetően nem is az elektromos járműveikkel van gondjuk.

Európa merész hidrogénterveihez túl sok csővezeték kellene 

2024. február 19. | Matus Tibor

A zöldenergiára való áttérésben fontos szerepet szánnak a hidrogénnek, egy olyan elemnek, amely képes tárolni a felgyülemlett zöldenergiát, és elégetésekor (azaz amikor visszanyerjük az energiát) víz keletkezik. Az S&P Global Commodity az eddigi aktivitásoknak járt utána. Megállapítja, hogy már vannak vállalatok, amelyek pályázatot írtak ki tiszta hidrogén vásárlására. Amennyiben Európa komolyan gondolja, akkor 31 és fél ezer kilométeres hálózat kell a kereslet és a kínálat összekapcsolásához, mivel a gyártás feltehetően Északnyugat-Európára, valamint az Ibériai-félszigetre összpontosul majd.

Íme a COP28 legbefolyásosabb szereplői: ezek az érdekeik 

2023. december 1. | Páczi Zsolt

A héten közel 200 országból több mint 70 ezer ember érkezett Dubajba, a COP28 klímacsúcsra, hogy a bolygó sorsáról tanácskozzanak. Az esemény a különböző állami klímaprogramok versenyterévé is válik majd.

Biden a csendes-óceáni szigetek vezetőit fogadta vasárnap, a fő téma: Kína 

2023. szeptember 25. | Makronóm

Joe Biden amerikai elnök immár második csúcstalálkozóját tartja a csendes-óceáni szigetek vezetőivel, ami szerves része az Egyesült Államok offenzívájának, hogy megakadályozza a további kínai behatolást egy olyan stratégiai térségbe, amelyet Washington már régóta a saját hátsó udvarának tekint. 

Katasztrofálisra sikeredett Németországban az e-üzemanyagok népszerűsítése 

2023. szeptember 8. | Makronóm

A német közlekedési miniszter, Volker Wissing nem kapott nagy nemzetközi támogatást a zöldüzemanyagokkal kapcsolatos nyilatkozatához. Németország azt remélte, a müncheni autókiállítás pezsgését felhasználva reklámozhatja elképzelését, hogy a belső égésű motorral hajtott autókat újszerű e-üzemanyagokkal kívánja megmenteni. 

India 2075-re a világ második legnagyobb gazdasága is lehet, de sok még a tennivalója

2023. július 28. | Mihálovics Zoltán

Narendra Modi, India miniszterelnöke látogatást tett az Egyesült Arab Emírségekben, amellyel megerősítette az országaik közötti gazdasági és kulturális kapcsolatokat, egyúttal jelzést is küldött Kínának, hogy India beszáll a Közel-Keletért folyó versenybe. Indiát  érdemes lesz komolyan venni, mert demográfiai jellemzőinél fogva jelentős növekedési potenciált hordoz magában. Lehetőségei kiaknázásához viszont elsősorban szolgáltatási szektorának, valamint infrastruktúrájának bővítésére lesz szükség. 

Habeck miniszter nyílt égéstere

2023. június 16. | Révész Béla Ákos

Csúcsról a mélybe: Robert Habeck népszerűségi mutatói hatalmasat estek a botrányba fulladt kazánprogram miatt.

Habeck úr a pácban

2023. május 26. | Révész Béla Ákos

Talán soha nem volt még ilyen látványos veszekedés a német jelzőlámpa-koalíción belül, mint most. Habeck gazdasági miniszter kazáncsere-projektje felszínre hozta az indulatokat.

Állóháború alakult ki a belső égésű motorok miatt

2023. március 24. | Révész Béla Ákos

Bár hivatalosan nem is képezte a március 23-i EU-csúcs programjának részét, Brüsszelben a főszerep az Európai Bizottság és a német kormány közötti háborúé volt, amely a belső égésű motorok 2035-ös betiltása miatt robbant ki.

A németek és a franciák az EU piaci szabályait támadják

2023. január 17. | Révész Béla Ákos

Feszültségek jelentek meg az unión belül az USA-val kirobbant kereskedelmi háború nyitólépésének kidolgozása és elfogadása kapcsán. A németek és a franciák öntik az állami pénzt a saját iparukba, óriási kockázatnak téve ki az egységes EU-s piacot és annak versenyképességét.

2035: a csend éve

2022. november 12. | Révész Béla Ákos

Brüsszel döntött: 2035-től az EU valóban betiltja a belsőégésű motoros autók és kisteherautók értékesítését. Nincs kibúvó, nincs e-üzemanyagos kivétel, csak és kizárólag elektromos járművek. A betonfalba azért beépítettek egy kiskaput is, hátha menekülőre kell fogni.

Kína újragyarmatosítja Afrikát

2022. október 25. | Révész Béla Ákos

Afrika számos országa világhatalom lehetne az elektromos járműiparhoz nélkülözhetetlen ásványok bőséges lelőhelye miatt, mégsem az. A lítiumra, nikkelre és kobaltra éhező országok ugyanis pont azt csinálják, amit a középkor óta mindig: nyersanyagot szállítanak haza, amiből Afrika nem sokat profitál.

Kérdezz bátran!
Chat