A friss adatok szerint kedvezően alakul a munkaerőpiac

Szerző: | 2023. május. 26. | Hazai

A KSH ma közzétett adatai alapján a foglalkoztatási szint a járvány előttinél is magasabb szinten áll, míg a munkanélküliségi ráta ismét 4 százalék alá csökkent. A jövő a gazdasági helyzet alakulásától függ.

Elemző: Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza

Áprilisban a munkaerőpiac továbbra is a kedvező folyamatokról szól: a foglalkoztatás 4,7 millió fő fölött maradt, azaz a koronavírus-járvány előttinél is magasabb szinten áll. A munkanélküliségi ráta pedig végre ismét 4 százalék alá csökkent. Éves alapon a foglalkoztatás 14 ezer fővel nőtt, azaz az is látszik, hogy a mostani szintről már nehezen tud tovább emelkedni. Ezt egyrészt a kínálati oldal határozza meg: a rendelkezésre álló munkaerő létszáma. A keresleti oldalon pedig egy nehezebb gazdasági környezetben alacsonyabb lehet a munkaerő iránti kereslet.

Regős Gábor szerint ugyanakkor az is megállapítható, hogy 

a vállalatok a nehezebb gazdasági helyzetben is megtartják a munkaerőt, mert tudják, hogy később nem biztos, hogy találnának újat helyette. Ez azt is jelenti, hogy a gazdasági növekedés újraindulásával és a nagyberuházások termőre fordulásával a munkaerőhiány ismét élesen fokozódni fog. 

Az éves alapú foglalkoztatásbővülésből az elsődleges munkaerőpiachoz köthető 17 ezer fő, miközben a külföldön munkát vállalók száma 6 ezerrel bővült, a közfoglalkoztatottaké pedig 9 ezerrelcsökkent. A külföldi telephelyen dolgozók száma tehát a koronavírus-járvány lecsengését követően ismét növekedni kezdett, bár szerencsére itt az előző hónapokban az emelkedés megállt, már stagnálás látszik, és az érték a koronavírus előttitől is elmarad.

Várakozások a jövőre nézve

Látva, hogy a foglalkoztatás az eddigiekben is magas maradt és a munkanélküliség is csak kismértékben növekedett tavalyi mélypontjához képest, amennyiben a gazdasági bővülés a következő időszakban ténylegesen beindul, nem kell a munkaerőpiaci helyzet romlására számítani. Ugyanakkor lehetnek olyan ágazatok (például építőipar), ahol a kereslet visszaesése a foglalkoztatáson is meglátszik majd.

KSH-adatok: a kihívások ellenére jól alakult a foglalkoztatottság

Az idén áprilisban a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4,710 millió fő volt, 29 ezerrel több, mint egy éve.

2023. február–április az egy évvel korábbihoz képest:

A 2023. február–áprilisi időszakban a foglalkoztatottak létszáma 14 ezer fővel több, 4,698 millió fő volt. Míg a hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 17 ezerrel, a külföldön munkát vállalóké pedig 6 ezerrel nőtt, addig a közfoglalkoztatottaké 9 ezerrel csökkent.

A 15–64 évesek közül 4,581 millióan minősültek foglalkoztatottnak, a korcsoportra jellemző foglalkoztatási ráta 74,3 százalék volt. A férfiaknál a foglalkoztatottak létszáma lényegében nem változott, 2,425 milliót tett ki, foglalkoztatási rátájuk 78,7 százalék volt. A nők esetében a foglalkoztatottak létszáma 2,156 millió volt, a foglalkoztatási ráta 0,3 százalékponttal, 70,0 százalékra emelkedett.

A fiatalok (15–24 éves) korcsoportjában a foglalkoztatottak száma 272 ezer fő volt, a foglalkoztatási rátájuk 0,4 százalékponttal, 27,7 százalékra nőtt. Az úgynevezett legjobb munkavállalási korú (25–54 éves) népesség körében a foglalkoztatási ráta 0,7 százalékponttal, 87,4 százalékra csökkent, míg az idősebb (55–64 éves) korosztályban 3,5 százalékponttal, 68,3 százalékra emelkedett.

A fiatalabbak körében magasabb a munkanélküliségi ráta

A munkanélküliek száma 2023 áprilisában 190 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 3,9 százalék volt.

A 2023. február–áprilisi időszakban a 15–74 éves munkanélküliek száma 27 ezer fővel, 197 ezerre, a munkanélküliségi ráta 0,5 százalékponttal, 4,0 százalékra nőtt. A férfiak körében a munkanélküliek száma 106 ezer fő volt, a munkanélküliségi rátájuk 0,4 százalékponttal, 4,1 százalékra emelkedett. A nőknél a munkanélküliek száma 91 ezer fő volt, a munkanélküliségi rátájuk 0,7 százalékponttal, 4,0 százalékra emelkedett.

A 15–24 éves munkanélküliek száma 34 ezer fő, a munkanélküliségi rátájuk 11,1 százalék volt. Az összes munkanélküli 17,2 százaléka ebből a korcsoportból került ki. A 25–54 éves korosztály munkanélküliségi rátája 0,7 százalékponttal, 3,7 százalékra emelkedett, míg az 55–74 éveseké 0,2 százalékponttal, 2,9 százalékra csökkent.

A munkakeresés átlagos időtartama 9,4 hónap volt, a munkanélküliek 33,8 százaléka legalább egy éve keresett állást.

Nyitókép: 123rf.hu

Foglalkoztatottsági adatok KSH

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn