A csökkenő infláció növekvő reálbéreket jelent
A mérséklődő infláció kedvező hatást gyakorolt a reálbérekre: éves alapon a szeptemberi 1,4 százalék után újra növekedést mért a KSH, mégpedig 3,7 százalékosat.
A mérséklődő infláció kedvező hatást gyakorolt a reálbérekre: éves alapon a szeptemberi 1,4 százalék után újra növekedést mért a KSH, mégpedig 3,7 százalékosat.
A harmadik negyedévben 0,9 százalékkal bővült a magyar gazdaság, így a technikai recesszióból sikerült kikerülni, az EU-átlagnál magasabb növekedést értünk el. A negyedéves bővülés ellenére éves alapon a gazdaság teljesítménye még némileg mérséklődött, a KSH friss, ma közzétett adatai szerint 0,4 százalékkal.
A KSH friss adatai szerint a turisztikai szálláshelyek forgalma szeptemberben kedvezően alakult: a vendégéjszakák száma 5,8, a vendégeké 9,4 százalékkal növekedett éves bázison. Érdemben több vendég érkezett tehát, mint egy évvel korábban, bár ők átlagosan rövidebb ideig tartózkodtak a szálláshelyeken.
Szeptemberben – bár a reálkeresetek már növekedtek – a kiskereskedelmi forgalom 7,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A várakozásoknak megfelelően csökkent a lakásépítések száma, ám a mérséklődés a fővárosban megállt. Az építkezések növekedését jövőre már feltehetően az új CSOK Plusz-szabályok segíthetik.
A KSH friss adatai szerint szeptemberben az ipari termelői árak havi alapon 1,7 százalékkal növekedtek, míg éves alapon 2,5 százalékkal csökkentek.
Az építőipari termelés volumene ugyan csökkent augusztusban, ám az elért eredmény nem tekinthető rossznak: az éves mérséklődés mindössze 0,5 százalékos volt.
A friss KSH-adatok szerint a termékexport egyenlege 708 millió eurót tett ki, amely kiugróan magas, 2,3 milliárdos egyenlegjavulás az egy évvel ezelőtti magas deficithez képest.
Csak fokozatosan indulhat meg az ipari teljesítmény javulása, ehhez a belső kereslet helyreállása szükséges. A KSH friss adatai szerint augusztusban az ipar teljesítménye a vártnál gyengébben alakult.
A kormányzati szektor hiánya a második negyedévben a GDP 3,1 százalékát tette ki, ami jelentős javulást mutat az előző negyedévi 9,7 százalékhoz képest. Az energiakiadások csökkenése és a takarékos költségvetési politika is hozzájárult ehhez az örvendetes trendhez, ám az államháztartásban további kihívásokkal kell szembenézni, különösen a kamatkiadások és az áfabevételek terén.
A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint 2023 augusztusában az ipari termelői árak átlagosan 2,3 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest, havi alapon ugyanakkor 07, százalékkal nőttek.
A friss KSH-adatok szerint augusztusban folytatódott az inflációs ütem hóról hóra történő mérséklődése. Ám a világpiaci olajár emelkedése és a forint némi gyengülése miatt az üzemanyagok drágultak, így – döntően a külső körülmények miatt – az infláció csökkenési üteme augusztusban kissé elmaradt a várttól.
Kezd életjeleket mutatni az ipar – derül ki a friss KSH ipari adatok szakértői értékeléséből. Éves alapon a teljesítmény ugyan 2,6 százalékkal csökkent, ám az előző hónaphoz képest már 2,8 százalékkal nőni tudott az ipari termelés 2023 júliusában.
Több mint valószínű, hogy a magyar gazdaság hamarosan kilábal a technikai recesszióból, az egész éves gazdasági várakozásokat tekintve azonban vannak még kérdések.
A 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 2023 májusában 4 millió 713 ezer fő volt, 26 ezerrel több, mint egy éve. A munkanélküliek száma pedig 186 ezer fő, így a munkanélküliségi ráta 3,8 százalék volt.
A KSH ma közzétett adatai alapján a foglalkoztatási szint a járvány előttinél is magasabb szinten áll, míg a munkanélküliségi ráta ismét 4 százalék alá csökkent. A jövő a gazdasági helyzet alakulásától függ.
Promóció
Trend
Promóció
Hazai válogatás