Microsoft – makronom.eu
2025. március 28., péntek

A 300 milliárd dolláros MI-verseny: mit tervez a Big Tech 2025-re? 

2025. február 11. | Santo Martin

A világ vezető techvállalatai soha nem látott mértékben vetik bele magukat a mesterségesintelligencia-fejlesztésekbe: az idén akár 300–320 milliárd dollárt is költhetnek csupán erre a területre. Úgy tűnik azonban, hogy a kínai DeepSeek jelenti a „rést a pajzson”, amely töredékáron hozott létre hasonló képességű MI-modelleket, mint a nyugati óriások.

A Microsoft elmélyíthette a kapcsolatát az izraeli hadsereggel 

2025. január 28. | Fekete Kíra

A The Guardian szerint kiszivárgott dokumentumok arra engednek következtetni, hogy Izrael a háborús tevékenységeibe is integrálhatta az amerikai technológiai óriást, hogy kielégítse a felhőalapú és mesterséges intelligenciát alkalmazó eszközök iránti növekvő igényt. Az OpenAI tagadja, hogy köze lenne hozzá

Beköszöntött a technofeudalizmus korszaka? 

2024. november 4. | Makronóm

A technológiai óriások nemcsak termékeket, hanem piacokat is uralnak, befolyásolva a versenyt és a fogyasztói szokásokat. Milyen hatással van mindez a kisebb vállalatokra és a globális gazdaságra? A technofeudalizmus korában a digitális földesurak új kihívások elé állítják a világot – de lesz-e ellensúly? 

Negyvenöt év után újra megnyitják az USA legsúlyosabb nukleáris balesetének helyszínét 

2024. szeptember 30. | Mihálovics Zoltán

A Three Mile Island-i atomerőmű 45 évvel az USA legsúlyosabb nukleáris balesete után újranyitás előtt áll, hogy a Microsoft a mesterségesintelligencia-műveleteit támogassa energiával. Az 1-es blokkot, amelyet 2019-ben gazdasági okokból állítottak le, jelentős beruházások után 2028-ra indítanák újra, 3400 munkahelyet teremtve és 800 megawatt szén-dioxid-mentes energiát biztosítva Pennsylvaniának.

Hibázott a CrowdStrike, megállt az élet 

2024. július 24. | Fekete Kíra

A biztonsági szoftvereket gyártó CrowdStrike elrontott frissítése miatt repülőgépek kényszerültek leszállni, kórházi rendeléseket kellett elhalasztani, sőt a műsorszolgáltatókat is leállította. A cégek a helyreállítással küszködnek, amely hetekig is eltarthat. 

Az MI-forradalom biztosan a nyakunkon van, de nem holnap lesz

2024. július 11. | Makronóm

Küszöbön a mesterséges intelligencia forradalma, de az lassan jön el, még akkor is, ha jelenleg több nagyvállalat mintegy 400 milliárd dollárt költött ilyen fejlesztésekre. Ugyan az alkalmazottak 75 százaléka használja a mesterséges intelligenciát a gépén, ez az üzleti folyamatokra számos aggály miatt nem jellemző.

Microsoft: Túl fogjuk szárnyalni az Apple eladásait! 

2024. május 24. | Fekete Kíra

A Microsoft idén elsősorban hardveres termékeire összpontosít, és nem kis fába vágták a fejszéjüket: több Microsoft Surface gépet szeretnének eladni, mint amennyit az Apple elad a Mac-ből. 

Nagy Márton a Microsoft képviselőivel találkozott 

2024. május 8. | Makronóm

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Microsoft képviselőivel folytatott megbeszélést, amelyen szóba került a magyar uniós elnökség, a mesterséges intelligencia (MI) állami szférában való felhasználásának lehetőségei és egyéb gazdasági kitörési pontok. 

Folytatódik a chipháború: Kína rendelettel mért csapást a nyugati gyártókra 

2024. március 27. | Makronóm

Az amerikai korlátozásokra válaszul és a teljes önellátás célját kitűző stratégia részeként Kína a teljes számítógép- és szerverparkjának azon elemeit lecserélné, amelyek külföldi technológiával készültek. Erről már rendelet is született. Bár a megvalósítás nem lesz zökkenőmentes, már meg is kezdődött, ez pedig súlyos csapás a nyugati chipgyártóknak, például az Intelnek és az AMD-nek. 

ChatGPT vs. Bard: ami népszerűbb, az jobb is? 

2024. január 27. | Fekete Kíra

A Google Bard nevezetű generatív mesterséges intelligenciája kicsit később indult, azonban ma már érdemi vetélytársa az OpenAI által létrehozott, piacvezető ChatGPT-nek. Bár az utóbbi igencsak nagy népszerűségnek örvend, valóban ennyivel jobb is, mint a Bard? 

Így előzte meg az Apple-t a Microsoft 

2024. január 18. | Fekete Kíra

A Microsoftnak múlt pénteken 2021 óta először lett magasabb a tőzsdei értéke, mint az Apple-nek, és ezzel a világ legértékesebb vállalatává vált. Míg a mostani listavezető az OpenAI segítségével elindította a mesterségesintelligencia-hullámot és emelkedik, addig az Apple eladásai csökkennek. Azonban az almás vállalat új, februárban megjelenő terméke visszalendítheti a céget az előző pozíciójába. 

A New York Times beperelte az OpenAI-t

2023. december 30. | Révész Béla Ákos

Megindul az első nagy médiaper: az amerikai lap szerint az OpenAI és a Microsoft cikkek millióit lopta el, hogy azokkal fejlesszék a chatbotokat, vagyis más szellemi tulajdonával élnek vissza a profit érdekében.

Halálunk után mi történik az adatainkkal? 

2023. október 30. | Fekete Kíra

Az elhunytak digitális adatainak felhasználása egyre több etikai és jogi kérdést vet fel a modern világban. Vállalatok és magánszemélyek egyaránt használják ezeket az információkat. A digital afterlife industry, azaz a digitális élet utáni ipar (DAI) piaca rohamosan nő, és egyre több cég próbál pénzt keresni az elhunytak adatainak felhasználásával. A digitális öröklés komplex kérdéskör, amely számos jogi, etikai és technikai kérdést vet fel.

Megszűnhetnek a jelszavak a Windows 11-ben 

2023. szeptember 30. | Fekete Kíra

A Microsoft nemrég új vállalati biztonsági funkciókat jelentett be, amelyek mesterséges intelligenciával (MI) segítik a Windows 11 védelmét az egyre kifinomultabb kibertámadások ellen. A technológiai óriáscég állítása szerint az új MI-funkciók a biztonsági problémák 60 százalékát megoldják, és 300 százalékkal csökkentik a firmware-támadásokat azok számára, akik a szoftver legújabb verzióját használják.

Indiai ChatGPT-t alkotott a Microsoft

2023. május 31. | Fekete Kíra

A hét elején a Microsoft az OpenAI-jal és az AI4Bharat AI-szervezettel közösen elindította a Jugalbandi nevű, mobileszközökre tervezett AI-chatbotot, amely a Microsoft szerint minden indiainak – különösen a szegényebb közösségekben élőknek – segíthet hozzáférni akár 171-féle kormányzati programmal kapcsolatos információkhoz.

Pánikol a Google: vörös kódot adott ki, amikor megjelent a ChatGPT

2023. március 13. | Fekete Kíra

Az OpenAI-nak pénz kellett, a Microsoftnak siker: így jöhetett létre a ChatGPT, amelyet a Bing keresőmotor „felturbózására” szánnak. A Google kétségbe van esve, hiszen az új program veszélyezteti a legnagyobb bevételi forrását.

Kérdezz bátran!
Chat