MNB – makronom.eu
2025. június 24., kedd

Kommentár: az MNB később lazíthat a kamatkondíciókon

2025. február 25. | Makronóm

Amíg az USA-ban a piacok januárban még legfeljebb 1 vagy 2 kamatvágást áraztak be, a mostani várakozások már inkább a 2-3 lépés irányába mutatnak. Itthon nyáron vagy ősszel jöhet szóba kamatvágás, és várhatóan az év végéig 50 bázisponttal csökkenhet az alapkamat.

Döntött a jegybank a magyar alapkamatról

2025. január 28. | Makronóm

Nem okozott meglepetést a jegybank döntése: változatlanul hagyta a kamatkondíciókat, noha az infláció alakulása lehetővé tette volna a csökkentést. A Trump-kormány vámpolitikája miatt a pénzpiacok magasabb amerikai inflációt és szigorúbb Fed-kamatpolitikát várnak, ami erős dollárt és szűkülő mozgásteret eredményez a feltörekvő piacok, így Magyarország számára is.

Újabb sikerek a Makronóm Intézetnél: magyar innováció a globális színtéren 

2024. december 17. | Makronóm

Jelentős mérföldkő: megjelent a Makronóm Intézet első angol nyelvű tudományos publikációja a Regional Statistics folyóiratban, ezzel az Intézet csapata jelentős lépést tett a fenntartható fejlődés és a gazdasági jóllét mérésének új korszakában. Az index kidolgozása egy magyar kezdeményezés részét képezi, amely már az ENSZ nemzetközi vitáiban is előtérbe került. 

Varga Mihály rögzítette a legfontosabb jegybankelnöki céljait

2024. december 17. | Makronóm

Az árstabilitás, a függetlenség és az átláthatóság lesz a prioritása az új jegybankelnöknek. Az MNB leendő vezetője a parlamenti meghallgatásán kifejtette gondolatait a nemzeti bank jövőbeli működéséről és szerepéről a nemzetgazdaságban.

Új mutatók a fenntarthatóság mérésére: magyar kezdeményezés az ENSZ fókuszában

2024. december 3. | Makronóm

A GDP önmagában nem elég az emberi jóllét és fenntarthatóság méréséhez – állítja Kőrösi Csaba, az ENSZ Közgyűlés volt elnöke, a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója az Index.hu-nak adott interjújában. Az általa bemutatott új mérőrendszer három pillére közé tartozik a Makronóm Intézet „GDP-n túli jólléti mutatója”, amely a társadalmi jóllét összetevőit vizsgálja. Ez a magyar fejlesztés már az ENSZ nemzetközi vitáiban is előtérbe került.

Akár 5 százalékra is csökkenhet jövő év végére az alapkamat 

2024. október 22. | Makronóm

Szeptemberben az infláció elérte a jegybanki célt, azonban a külső gazdasági környezet romlása, továbbá a forint gyengülése és a Fed-del kapcsolatos kamatcsökkentési várakozások felfelé tolódása következtében a kamatcsökkentés október 22-én elmaradt. Legközelebb decemberben lehetséges 25 bázispontos vágás, míg jövő év végére az alapkamat 5 százalék körülire csökkenhet. 

Nincs meglepetés: nem csökkentette az alapkamatot az MNB 

2024. augusztus 27. | Makronóm

A Monetáris Tanács nem változtatott az alapkamaton keddi ülésén, amely így továbbra is 6,75 százalék. Nem módosult a kamatfolyosó két széle sem – írta meg az MTI. A Makronóm Intézet elemzője értékelt. 

Nagy Márton: nincsenek finanszírozási nehézségek 

2024. augusztus 27. | Makronóm

A nemzetgazdasági miniszter az ATV-nek adott interjújában tisztázta, hogy a kormány nem küzd finanszírozási nehézségekkel. Elmondta, hogy természetes a lakossági óvatosság, hiszen a válságos nemzetközi környezetben mindenki spórol, aki teheti. A beszélgetésben szó esett arról is, felmerült-e a neve mint következő jegybankelnök, és hogy mennyiben hoz változást a Nemzetgazdasági Minisztérium hatáskörének bővítése. 

Újra csökkent a jegybanki alapkamat

2024. július 23. | Makronóm

Az elemzői várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 6,75 százalékra mérsékelte mai ülésén a jegybank Monetáris Tanácsa az irányadó rátáját. Ha a kedvező nemzetközi trendek folytatódnak, akkor az év végéig itthon további 2-3 kamatcsökkentés is lehet, így 6 százalékra is mérséklődhet az alapkamat.

Negyedik hónapja jól alakulnak az inflációs adatok

2024. május 10. | Makronóm

Áprilisban az árak 3,7 százalékkal nőttek, ezzel pedig sorban a negyedik hónapja alakult a pénzromlási ütem a jegybanki toleranciasávon belül. A maginflációs mutató tovább csökkent áprilisban, 4,1 százalékra, és a termelői árak alapján sem látható árnyomás a gazdaságban. Éves átlagban idén 5 százalék alatt alakulhat az infláció.

Itt az MNB kamatdöntése

2024. március 26. | Makronóm

A jegybank 75 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, lassítva az előző kamatdöntés csökkentési tempóján.

Nem kell örülnünk a német gazdaság gondjainak, mert azok hatását a saját bőrünkön tapasztalhatjuk 

2024. február 24. | Makronóm

Ha a német gazdaságban problémák vannak, annak a hatásai alól mi sem húzhatjuk ki magunkat. A hangulatindexek alapján a német gazdasági szereplők sem lehetnek derűlátók. Hazánk pedig külső húzóerőre nem számíthat, így maradnak a belső források – írta Molnár Dániel, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője a Világgazdaság internetes portálon megjelent véleménycikkében. 

Eurázsia Fórum: a keleti nyitás és a magyar siker kapcsolata

2023. november 24. | Makronóm

A Magyar Nemzeti Bank rendezte meg a Budapest Eurázsia Fórumot a két, szorosan összekapcsolódó kontinens jövőjét illető legfrissebb aggályok megvitatására. Az esemény idei témája – az elmúlt évek történéseiből és válságaiból merítve – az adaptáció, az alkalmazkodás volt. A kétnapos konferencia célja a perspektíva keresése, majd annak integrálása a globális diskurzusokba a fenntartható jövő érdekében.

Jelentősen, 11,5 százalékra csökkent az alapkamat

2023. november 21. | Makronóm

 
A jegybank Monetáris Tanácsa ma a várakozásoknak és a korábbi kommunikációjának megfelelő döntést hozott: 75 bázisponttal, 11,5 százalékra mérsékelte az irányadó kamatot.  

A vállalati szegmensben csökkent, ám a fogyasztási és lakáscélú hitelek terén nőtt a hitelkereslet 

2023. november 11. | Makronóm

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közzétette negyedéves hitelezési felmérésnek eredményeit. E szerint a lakáscélú és a fogyasztási hitelek iránt élénkülő kereslet mutatható ki, miközben a lakáscélú kölcsönök feltételei nem változtak. Mindeközben a vállalati kölcsönfeltételek jellemzően változatlanok maradtak 2023 harmadik negyedévében, ilyen téren a következő fél évben sem lehet változásra számítani. A vállalati szegmensben a hitelkereslet folytatódó csökkenése volt jellemző.  

Kamatdöntés után: így látja az MBH Bank elemzője

2023. október 24. | Halaska Gábor

Az MBH Bank elemzése szerint Magyarország kockázati megítélése kedvező maradt, az infláció meredek csökkenése és várható további érdemi enyhülése pedig lehetővé tette az alapkamat 75 bázispontos csökkentését.

MNB-ülés: a vártnál jobban csökkent az alapkamat

2023. október 24. | Halaska Gábor

A jegybank Monetáris Tanácsa a mai kamatdöntő ülésén jelentős lazításról döntött, 75 bázisponttal csökkentette az alapkamatot. Ez a lépés meghaladja a 25-50 bázispontos elemzői és piaci várakozásokat, azaz a jegybank a vártnál nagyobbat lazított. 

Erősödik a hazai fintechszektor 

2023. október 1. | Fekete Kíra

Erősödik a hazai bankok digitális fejlettsége, és már több mint 170 fintechcég van Magyarországon – fintechjelentést adott ki a Magyar Nemzeti Bank. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Suppan Márton, a Peak alapítója és Érczfalvi András műsorvezető Szombati Anikót, az MNB digitalizációs ügyvezető igazgatóját látta vendégül.

Itt az újabb kamatcsökkentés, mégis erősödik a forint

2023. szeptember 26. | Halaska Gábor

Pozitívan reagált a forint piaca arra, hogy a jegybank Monetáris Tanácsa ma az egynapos betéti eszköz kamatának 100 bázispontos csökkentéséről döntött, összhangban a korábbi kommunikációval és az elemzői várakozásokkal. Ugyanakkor akadt egy váratlan elem is a friss döntésben.

Miért van infláció Magyarországon?

2023. július 24. | Makronóm

A magyar infláció kiemelkedő mértékét főként külső tényezők, mint az élelmiszerárak, energia- és szállítási költségek emelkedése okozta, melyek a Magyar Nemzeti Bank döntéseitől függetlenek.

Az IMF is Matolcsyt másolja

2020. november 9. | Mihálovics Zoltán

A privátbankáron is olvasható, hogy Matolcsy György írása szerint át kell lendíteni a fiskális és monetáris ösztönzőkkel a gazdaságot a krízishelyzeten.

Kérdezz bátran!
Chat