Júliusban már nőni tudott az építőipar
Júliusban az építőipar teljesítménye havi alapon 1 százalékkal nőtt, köszönhetően annak, hogy az épületek építése főcsoport 4,7 százalékos emelkedést mutatott, jelezve a háztartások és vállalatok aktivitását.
Júliusban az építőipar teljesítménye havi alapon 1 százalékkal nőtt, köszönhetően annak, hogy az épületek építése főcsoport 4,7 százalékos emelkedést mutatott, jelezve a háztartások és vállalatok aktivitását.
Az építőipart támogatják kormányzati intézkedések, köztük a júliusban elindult Otthonfelújítási program vagy a CSOK Plusz, ám az ágazat szerződésállománya egyelőre nem ebben a körben bővült. A negyedéves ágazati teljesítmény javult, éves és havi szinten azonban júniusban némileg csökkentek az ágazat mutatói.
Az építőipar globálisan az egyik legnagyobb iparág, de a termelékenysége már évtizedek óta stagnál. A fenntartható jövő megteremtése érdekében azonban elengedhetetlen, hogy az ipar kilábaljon ebből a gödörből. A szektor előtt álló kihívások már nemcsak gazdasági és társadalmi szempontból jelentősek, de kritikus fontosságúak a környezeti célok eléréséhez is.
Kedvezőtlenül alakult a gazdaság teljesítménye a második negyedévben. A szezonálisan kiigazított adatok szerint negyedéves alapon 0,2 százalékkal csökkent a GDP, és az éves növekedési ütem is lassulást mutatott, és 1,3 százalékra mérséklődött.
Éves bázison számottevő mértékben, 7,2 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene, miközben a havi alapú 3,8 százalékos csökkenés leginkább az áprilisi kiemelkedő bővülés korrekciójának tekinthető.
Az építőipar erősen kezdte a második negyedévet, áprilisban 11 százalékkal nőtt a termelés márciushoz képest. Az új szerződések volumene is nagyot nőtt, így az ágazat kilátásai javulnak, az Otthonfelújítási program további lendületet adhat a szektornak.
A felhívástervezet társadalmi egyeztetése során beérkezett kiemelkedő mennyiségű javaslatra tekintettel a következő ülésén véglegesíti a kormány az otthonfelújítási program kiírását. A várható érdemi változások még szélesebb kör számára teremthetnek lehetőséget a támogatás igénybevételére. A későbbi indulás több időt biztosít a 108 milliárd forintos keretösszegű program iránt érdeklődők számára a kölcsönigényléshez szükséges dokumentumok előkészítéséhez.
Továbbra is hullámzó az építőipar teljesítménye, de a beruházásoknak és a januári növekedésnek köszönhetően az elemzői várakozásoknál kedvezőbben alakultak a GDP-mutatók az első negyedévben. Az ágazat kilátásai fokozatosan javulnak, az ipari termelői árak növekedése azonban visszafoghatja a gyors kilábalást.
Április elején indult el a régóta várt új otthonfelújítási program, amely mind az építőiparnak, mind a lakáspiacnak erős lökést adhat – hozzájárulva a lefelé tartó trendből való kilábaláshoz. E projekttel kapcsolatban azonban kérdések is felmerülnek: lesz-e elég kapacitása az építőiparnak, ha valóban 20 ezer ingatlant újítanak fel? Emelkednek-e emiatt a lakásárak? Az MBH Bank elemzője többek között ezekre a kérdésekre kereste a választ.
Vegyes képet mutatnak a havi adatok, ám összességében az őszi mélypontot követően már a kilábalás jeleit mutatják az építőipari termelés frissen közzétett adatai. Az ágazat teljesítménye februárban – éves alapon – már 3,2 százalékkal nőtt.
Éves alapon 17, havi alapon több mint 10 százalékkal bővült idén januárban az építőipar. A friss KSH-adatok szerint ráadásul januárban a megkötött új rendelések volumene 21,5 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Várhatóan a kamatok további csökkenése, az érkező uniós források, továbbá a CSOK Plusz is támogatják majd az ágazat idei mutatóit.
A novemberi visszaesés után decemberben kedvezőbb képet mutatott az építőipar helyzete. A friss KSH-adatok szerint havi alapon 5,1 százalékkal nőtt a volumen, éves bázison azonban ez is 4,3 százalékos mérséklődést jelent.
Már érezni a német gazdasági problémák hatásait az utolsó negyedéves GDP-adatokon. Ugyanakkor a mezőgazdaság, a humánegészségügyi és szociális ellátás, illetve az információ, kommunikáció ágazat képes volt javítani. Az idén a növekedés mértéke már 3 és 4 százalék között lehet, kedvező esetben az utóbbihoz közelebb. Ráadásul a bővülés szerkezete is sokkal kiegyensúlyozottabb lehet.
A Nemzetgazdasági Minisztérium háttérintézményénél, az ÉMI Nonprofit Kft.-nél a kormány fenntartható gazdaság- és iparfejlesztési céljaival összhangban elindult az építőipar terén az építési termékek egyszerűsített környezeti értékelése és az ehhez kapcsolódó információs rendszer.
A fokozódó hitelezési aktivitás és a felszabadított uniós források nyomán az idei évben már az építőipari teljesítmény felfutására számít a Makronóm Intézet elemzője. A friss KSH-adatok azt mutatják, hogy a magas kamatkörnyezet és a gazdasági lassulás miatt visszaestek a beruházások a versenyszférában, de negatívan hatott az építőipari keresletre az uniós források visszatartása is.
A mai friss KSH- adatok szerint havi alapon már egy százalékkal emelkedett az építőipar teljesítménye. Bár a rendelésállomány egyelőre nem nőtt, de fontos, hogy az ágazat a meglévő keresleti problémák ellenére sem húzza majd vissza éves alapon a GDP-t.
Az osztrák Signa óriáscég több egysége is fizetésképtelenné válhat, lehet, hogy a héten elfogy az ingatlanbirodalom készpénze. Németország, Európa legnagyobb gazdasága ingatlanválság közepén van.
Az építőipar teljesítménye negyedéves alapon 3,5 százalékkal bővült ugyan, de a korábban túlfűtött ágazat havi, illetve éves teljesítménye némiképp csökkent. A növekedés újraindulásához szükséges lesz az uniós források megérkezése, a költségvetési helyzet javulása, a kamatok mérséklődése, továbbá az ágazat termelési árainak csökkenése.
A várakozásoknak megfelelően csökkent a lakásépítések száma, ám a mérséklődés a fővárosban megállt. Az építkezések növekedését jövőre már feltehetően az új CSOK Plusz-szabályok segíthetik.
Az építőipari termelés volumene ugyan csökkent augusztusban, ám az elért eredmény nem tekinthető rossznak: az éves mérséklődés mindössze 0,5 százalékos volt.
Óvatos optimizmusra adnak okot a KSH szeptember 15-én közzétett, ez év júliusának teljesítményét mutató építőipari adatai. Havi alapon az épületek és az egyéb építmények építése is erőteljesen nőtt: 5,8, illetve 14 százalékkal. Ugyanakkor a hosszabb távú kilátások egyelőre bizonytalanok, az építőipari árak továbbra is magasak, ahogyan a kamatszint is, ezért a beruházók óvatosak.
Az építőipari termelés volumene 2023 júniusában a nyers adatok szerint 3,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 7,5 százalékkal emelkedett, az egyéb építményeké 20,5 százalékkal visszaesett.
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 12,0, az áprilishoz képest pedig 1,7 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene – derül ki a KSH friss adataiból.
Promóció
Trend
Promóció
Hazai válogatás