2025. március 5. | Mihálovics Zoltán
A szomáliai kalózok ismét felbátorodtak, és tevékenységeiket a húszikkal összehangolva szabotálják a tengeri kereskedelmet. Szövetkeztek az as-Sabab dzsihadista csoporttal is, amely rajtuk keresztül bonyolítja fegyverkereskedelmét a húszikkal, miközben az ISIS teret nyer Afrikában.
2024. december 20. | Makronóm
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. A Klímaváltozás rovat „nyertese” arról szól, hogy a közel-keleti konfliktusok mekkora környezeti lábnyomot hagynak maguk után.
2024. december 3. | Mihálovics Zoltán
Oroszország jemeni férfiakat toboroz az ukrán frontra, ami Moszkva és a Teherán által támogatott húszik közötti kapcsolatok erősödését mutatja. A lépés rávilágít a Kreml külföldi katonai erőforrásokra való támaszkodására és a közel-keleti szövetségek kiépítésére az USA-val való szembenállás érdekében. A konfliktus nemzetközi dimenziói ezzel tovább mélyülnek.
2024. november 25. | Matus Tibor
Az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának jemeni szakértői kutatással bizonyítják, hogy a jemeni gerillacsoportok a hajótársaságoktól védelmi „útdíjat” szednek. E szerint a húszi lázadók évente 2 milliárd dollárt zsarolnak ki a flottatulajdonosoktól, hogy ne támadják meg hajóikat a Vörös-tengeren és az Ádeni-öbölben.
2024. július 19. | Mihálovics Zoltán
Péntek hajnalban dróntámadás érte Tel-Avivot, az amerikai diplomáciai kirendeltségtől 100 méterre. A jemeni húszik magukra vállalták az akciót, amit egy új típusú iráni drónnal hajtottak végre ezért nem érzékelték azt a légvédelmi szirénák. Gyanús, hogy pár órával az után került sor rá, miután az izraeli hadsereg elismerte, hogy likvidálták a Hezbollah egy magas rangú tisztviselőjét.
2024. június 26. | Santo Martin
Bárki, aki próbált már Ubert foglalni egy forgalmas napszakban, biztosan tapasztalta a fuvarmegosztó alkalmazás legkevésbé vonzó tulajdonságát: a túljelentkezéses árképzést. A túl sok utas és a túl kevés szabad autó miatt az A-ból B-be jutás ára megugrik. Valami hasonló sújtja jelenleg a globális hajózási ágazatot.
2024. június 24. | Matus Tibor
Ron Paul annak járt utána, hogy a Pentagon miért képes sokkal jobban költeni a pénzt, mint egy sikeres műveletet összehozni. A sikertelen Prosperity Guardian hadművelet és a katasztrofálisan szétesett gázai móló csak két példája a közelmúltbeli rendkívül költséges kezdeményezéseknek, amelyek nem voltak képesek elérni kitűzött céljaikat, bár kétségtelenül gazdagították a katonai vállalkozókat.
2024. június 2. | Mihálovics Zoltán
A jemeni bukott állam történelme amennyire vérrel és háborúkkal átitatott, legalább annyi tanulsággal szolgál. A geopolitikai helyzete miatt ugyanakkor a stabilitás kulcsfontosságú az országban az ellátási láncok biztonsága szempontjából. A régió problémáinak megoldása azonban elsősorban belső erőforrások és politikai akarat függvénye, mivel a helyi hatalmi rivalizálás szerepe jelentős. Mit tanít nekünk hat évtizednyi háború?
2024. május 30. | Mihálovics Zoltán
Lángol a Közel-Kelet a Biden-ciklus után: Izrael Gázában, Irán és az ellenállási tengelyének a tagjai szerte a régióban akcióba lendültek. A legnagyobb fennakadásokat a húszik okozzák a vörös-tengeri fojtóponton. Washington és a Nyugat egyelőre tehetetlen, a sikertörténetet jelentő trumpi Ábrahám-egyezmény már csupán nosztalgia. Mit hibázott Joe Biden a négy év alatt, és van-e visszaút novemberig?
2024. május 29. | Makronóm
Vajon melyik lehet a legbiztosabb kereskedelmi útvonal Moszkva számára, amióta Ázsia felé fordult, a Szuezi-csatornán való kereskedelem pedig egyre több kockázatot rejt? A klímaváltozás és az azeri tervek biztosan segítenek, de lássuk, hogyan!
2024. április 14. | Makronóm
Irán egyre magasabb színvonalra fejleszti dróntechnológiáját, miközben megtalálta a kiskapukat a szankciók kijátszásához is a pilóta nélküli eszközei gyártása és az azokkal való kereskedés érdekében. Ezzel jelentős ütőképességre és egyre nagyobb befolyásra tesz szert a Közel-Keleten, ami komoly fejtörést okoz Washingtonnak és szövetségeseinek.
2024. április 12. | Mihálovics Zoltán
Újabb háború a láthatáron, amihez Kínának is lesz pár szava. A vörös-tengeri kereskedelmi anomáliákat okozó húszik azzal fenyegetőznek, hogy megtámadják Szaúd-Arábiát, ha engedélyezi, hogy a területét az USA az ellenük irányuló csapásokhoz használja. Orosz részről viszont nem venné ki rosszul magát, ha egy Rijád elleni támadás következtében megugranának az olajárak, plusz bevételi forrást remélve.
2024. március 30. | Makronóm
A világkereskedelem teljes átrendeződését tapasztalhatjuk az elmúlt években. A geopolitikai távolság egyre inkább meghatározza az országok kereskedelmi kapcsolatait, ennek köszönhetően az egymástól távoli államok egyre kevésbé kereskednek egymással. A többnyire a fejlődő országok közé tartozó közvetítő államok lehetnek a folyamat fő nyertesei, amelyek ennek köszönhetően a beáramló külföldi tőkebefektetésekből a korábbinál jóval nagyobb szeletet hasíthatnak ki.
2024. március 17. | Mihálovics Zoltán
Először fordul elő, hogy a világ egyszerre két jelentős tengeri kereskedelmi útvonalat érintő zavarral néz szembe. A Vörös-tengeren a húszi támadások lehetetlenítik el, míg a Panama-csatornán a soha nem látott aszály nehezíti a tengeri kereskedelmi forgalmat. Nem csoda, hogy a Sanghaj–Európa-útvonalon a tarifák 256 százalékkal emelkedtek.
2024. március 7. | Matus Tibor
Megnőtt a tenger alatti infrastruktúrát fenyegető támadások veszélye. A húszik február második felében bejelentették, hogy támadni fogják ezeket a hálózatokat is, és rá öt napra a Báb el-Mandeb-szorosban egy ilyen vezeték „el is vágódott”. Egy brit tengerésztiszt szerint egy ilyen típusú műveletre nem minden nemzetnek van meg a képessége.
2024. március 2. | Mihálovics Zoltán
India korábban 13-szorosára növelte az orosz nyersolajvásárlásait, amit feldolgozva exportált nyugatra, lényegében megkerülve ezzel az oroszok elleni szankciókat. A húszik támadásai, az ázsiai finomítók nem tervezett karbantartási munkálatai, a magas fuvarköltségek arra ösztönzik Újdelhit, hogy az exportját átirányítsa Ázsiába. Így februárban az európai dízelüzemanyag-behozatal 90 százalékkal esett vissza januárhoz képest. A mezőgazdasági főszezon közeledtével Európában a gazdák újra bajba kerülhetnek.
2024. február 21. | Mihálovics Zoltán
A gázai konfliktus súlyosbítja Egyiptom, Libanon és Jordánia egyébként sem rózsás gazdasági helyzetét. Ezek az országok közel állnak az összeomláshoz, így a nyugati hatalmaknak és különösen az Európai Uniónak lehet, hogy egy újabb menekültválságra kell felkészülnie.
2024. január 29. | Révész Béla Ákos
Kínának elfogyott a türelme a Vörös-tengeren uralkodó káosz miatt. Az Irán által támogatott húszik egyre bizonytalanabbá teszik a kereskedelmet, Peking pedig úgy döntött, ideje rácsapni az asztalra.
2024. január 29. | Makronóm
A jemeni húszik a Vörös-tengeren továbbra is támadják az olajkereskedelmi hajókat, Irán pedig elítélte a nyugati ellenakciót. Azaz a geopolitikai kockázatok miatt az elkövetkező hónapokban magasabb üzemanyagárakra számíthatunk. A brent olaj hordónkénti ára akár tartósan 80 dollár fölé is emelkedhet – nyilatkozta az Index hírportálnak Santo Martin, a Makronóm Intézet vezető elemzője.
2024. január 22. | Makronóm
Az elmúlt hetekben rendszeressé váltak a húszi milíciák támadásai a Vörös-tengeren közlekedő kereskedelmi hajók ellen. A térségben már az amerikai és brit légierő is beavatkozott, de a fegyveresek továbbra is komoly fenyegetést jelentenek a világkereskedelemre. Sokszor felmerült már, hogy Teherán közvetlenül érintett lehet a rajtaütések kidolgozásában. Vajon mennyiben valósak ezek a vádak?
2024. január 20. | Matus Tibor
Egyre több szereplő lép be a közel-keleti katonai konfliktusba. A húszik elleni amerikai és brit bombázás után négy lehetséges forgatókönyvről beszélnek a szakértők, amelyek mindegyikének megvannak a maga következményei a globális olajpiacra. Egyik kimenet sem optimista.
2024. január 12. | Matus Tibor
Az Egyesült Államok bejelentette a Prosperity Guardians szövetség megalakulását, és felszólította Kínát, hogy ők is játsszanak benne konstruktív szerepet. Egy kínai biztonságpolitikai kutató elmagyarázza, hogy az ázsiai nagyhatalom miért nem csatlakozik a szövetséghez, és bemutatja haditengerészetük stratégiáját a kereskedelmi útvonalak biztosításában.
2024. január 11. | Makronóm
A Vörös-tengeren történt húszi támadások miatt több nagy szállítmányozó vállalat is óvintézkedéseket vezetett be, vagy úgy döntött, hogy nem a Szuezi-csatornán fog átkelni a Földközi-tengerre. Mivel ez a legrövidebb, legolcsóbb út, ezek a döntések rendkívüli hatást gyakorolhatnak az ellátási láncokra és az árakra.
2024. január 7. | Mihálovics Zoltán
A Közel-Keletet joggal nevezhetjük a világ puskaporos hordójának, amire ráerősítenek az október 7-e óta zajló események. A Hamász támadása óta Izrael támadja a Gázai-övezetet. Ez egyfelől megosztja a kezdetben Izraelt támogató országokat, másfelől Egyiptomot mint szomszédos országot is feszélyezi. A nemzetközi szereplők egyelőre kivárnak: az USA természetesen egyoldalúan Izrael mögött van, de Kína és Oroszország gyanúsan hallgat, miközben Európát ebben a kérdésben is szétfeszíti a belső megosztottság.
2023. december 21. | Matus Tibor
A jemeni húszi lázadók támadásokat indítanak a Vörös-tengeren különböző zászlók alatt áthaladó hajók ellen. Egyre növekednek a szállítmányozó cégek kockázatai , és ezzel a szállítás költségei is emelkednek.
2023. december 10. | Mihálovics Zoltán
Az eszkaláció közelébe került a Közel-Kelet konfliktusa! Az amerikai hadsereg közleménye szerint a jemeni húszi lázadók által kilőtt ballisztikus rakéták három kereskedelmi hajót találtak el vasárnap a Vörös-tengeren, miközben egy amerikai hadihajó önvédelemből három drónt lőtt le. Az iráni támogatott húszik két támadást magukra vállaltak. Honnan a húszik motivációja és erős Izrael-ellenessége?