KiberbiztonságMesterséges IntelligenciaTársadalomTechnológia
Láthatatlan háborút vív Kína, célpontja a fél világ 

Láthatatlan háborút vív Kína, célpontja a fél világ 

A kibertér lett a 21. századi hadviselés egyik legveszélyesebb frontvonala, ahol – mindenekelőtt – Kína állami támogatású hackercsoportjai egyre kifinomultabb támadásokat hajtanak végre világszerte. Az amerikai távközlési hálózatoktól Tajvan kormányzati rendszerein át Európa kritikus infrastruktúrájáig számos célpontot érintettek az elmúlt évben végrehajtott akciók.  

ZöldenergiaZöldgazdaság
Az energiatárolás mnéhaz rázós üzlet, ezt mutatja a Northvolt sztorija is - a kép illusztráció, fotó: Unsplash
Bajban az európai energiatárolás nagy reménycsillaga

Bajban az európai energiatárolás nagy reménycsillaga

A Northvolt svéd energiatárolókat gyártó nagyvállalat bajba került, pedig a svéd gigagyár az EU válasza lenne a kínai és amerikai gyártás dominanciájára. A cég az elektromos autók iránti csökkenő kereslet és (az üzemben résztulajdonos) VW problémái miatt nemrég bejelentette 1600 munkahely megszüntetését. Sőt, az épülő kanadai gyáruk indulása tovább csúszhat, és kérdésessé vált egy tervezett északnémet óriásüzem sorsa is.

GeopolitikaKiemeltTársadalom
Így ne lépj ki az EU-ból! 

Így ne lépj ki az EU-ból! 

A legfrissebb adatok szerint a britek már megbánták a brexitet. A közvélemény szerint bár az új munkáspárti kormánynak nincs felhatalmazása arra, hogy visszavezesse Nagy-Britanniát az EU-ba, a legtöbben mégis támogatnák azt. Ezzel csak az a probléma, hogy nem lehet ki- és belépkedni egy szervezetbe a pillanatnyi hangulat függvényében.

Geopolitika HazaiTörténelemVilággazdaság
Brüsszel nem messiás: évforduló tanulságokkal 

Brüsszel nem messiás: évforduló tanulságokkal 

Kijózanításként hatott idehaza, amikor  az EU-s csatlakozásunkat követően kiderült, hogy a nyugati integráció részeseként nem jár a nyugati jólét automatikusan. Igaz, 2004. május 1-je örömünnepként vonult be a történelemkönyvekbe, hiszen hazánk oly sok év után elérte a kitűzött célt, és csatlakozott az Európai Unióhoz. Az elmúlt két évtized ugyanakkor jelentős tanulsággal szolgált. Molnár Dániel vezető elemzőnk a Világgazdaságnak nyilatkozott.

InnovációKlímaváltozásTársadalomTechnológiaVilággazdaságZöldenergiaZöldgazdaság
Mi az? Egyre népszerűbb, segíti a zöldátállást, de lehetne sokkal olcsóbb is  

Mi az? Egyre népszerűbb, segíti a zöldátállást, de lehetne sokkal olcsóbb is  

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentése szerint egyre növekszik a kereslet az elektromos járművek iránt, de sokat lehetne még tenni annak érdekében, hogy Kína és pár EU-s ország mellett népszerűbbek legyenek másutt is. Lássuk a számokat! 

HazaiInnovációKiemeltKlímaváltozásTársadalomTechnológiaVilággazdaságZöldenergiaZöldgazdaság
Épül a hazai ESG-ökoszisztéma

Épül a hazai ESG-ökoszisztéma

A hazai ESG-törvény kapcsán kiemelt cél a fokozatos bevezetés, hogy a kkv-knak legyen idejük felkészülni az új adatszolgáltatási kötelezettségre – mondta Túri Anikó, a Nemzetgazdasági Minisztérium közigazgatási államtitkára az MBH Makronóm Makroverzum konferencián. A szimpóziumon – amely a fenntarthatóságot és az ESG-t állította fókuszba – György László kormánybiztos hivatalosan is bemutatta a jelenlegi, kizárólag GDP-alapú gazdaságifejlettség-mérés pontosabb alternatíváját, a Harmonikus Növekedési Indexet. Puskás András, az MBH Bank vezérigazgató-helyettese kifejtette, hogy az ESG-törvény keretet ad a közös fenntarthatósági célok eléréséhez és elősegíti a zöldfinanszírozás térnyerését.

GeopolitikaInnovációTechnológiaZöldenergiaZöldgazdaság
Az EU visszafogná a kínai szélturbinák lendületét 

Az EU visszafogná a kínai szélturbinák lendületét 

A kínai napelemek kínálata egyre csak nő, az elektromos autókat pedig úgy veszik, mint a cukrot. Az ázsiai ország dominanciája így egyre erősödik a globális zöldpiacokon. A szélturbinákkal is hasonló tervei vannak, az EU azonban igyekszik nem beleesni kétszer ugyanabba a hibába, ezért vizsgálatot indított a szélenergiát termelő kínai rendszerek ellen.  

InnovációTechnológiaVilággazdaság
Gentiloni: Mi a jobb egy hitelnél? Két hitel! 

Gentiloni: Mi a jobb egy hitelnél? Két hitel! 

Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa még huszonkettőre is lapot húzna, már ha hitelről van szó. Az Európai Unió még fel sem használta a 2020-ban – részben a volt olasz miniszterelnök javaslatára – felvett 800 milliárd eurós kölcsönt, most egy újabb eladósodás felé terelné az uniót a kutatás-fejlesztési és innovációs (K+F+I) szektor ösztönzése céljából. 

Blog Archívum
Hatalmas bajban lenne Európa, ha leállítaná az orosz gázimportot

Hatalmas bajban lenne Európa, ha leállítaná az orosz gázimportot

Az orosz gázszállítás megszűnése nemcsak a lakossági fűtés terén okozna nehézségeket, hanem az egészségügyi intézmények működését is érintené. Kényszerűen csökkenteni kellene a fertőtlenítési eljárásokat, és az orvosoknak a nem sürgős beavatkozásokat is el kellene halasztaniuk a gázfogyasztás csökkentése érdekében. Mindez súlyosan befolyásolná Európa gazdaságát.

Hazai
Az OECD is a magyar gazdaság tartós növekedésével számol 

Az OECD is a magyar gazdaság tartós növekedésével számol 

Az idei évtől a magyar gazdaság visszatér a tartós növekedési pályára, a foglalkoztatás magas, a munkanélküliség alacsony marad – jelentette ki Varga Mihály a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országtanulmányának bemutatóján. A pénzügyminiszter kiemelte: a kormány és a nemzetközi hitelminősítők mellett az OECD is arra számít, hogy a magyar gazdaság a következő években ismét uniós átlag felett teljesíthet.

HáborúKiemeltSzankciók
Két éve tart az orosz–ukrán háború, és nem látni a végét

Két éve tart az orosz–ukrán háború, és nem látni a végét

Az Ukrajna ellen két évvel ezelőtt indított orosz invázió óta sok víz (és nyugati pénz) folyt le a Dnyeperen, a békekötés azonban még mindig nincs a látóhatáron belül. Habár az orosz gazdaságon is meglátszanak a szankciók hatásai, az nem omlott össze, sőt az IMF szerint idén gyorsabban növekszik, mint a G7 országai. Mindezek fényében már a nyugati szakértők is elismerik, hogy Moszkva még évekig képes folytatni a harcot, ami megkérdőjelezi a jelenlegi szankciós és támogatási stratégia folytatását.

Hazai
Az uniós átlagnál jobb a magyar államadósság mértéke 

Az uniós átlagnál jobb a magyar államadósság mértéke 

Magyarország a háború szomszédságában, a káros hatások ellenére is 73,5 százalékra csökkentette az államadósságát, amely 10 százalékponttal kedvezőbb az EU-s átlagnál – jelentette ki Varga Mihály az uniós pénzügyminiszterek tanácskozása előtt Gentben. A tárcavezető kiemelte: az Európai Bizottság szerint a 27 tagállamból csak 16-an tudták csökkenteni az államadósságukat tavaly. 

KiemeltKlímaváltozásTechnológiaZöldenergiaZöldgazdaság
Európa merész hidrogénterveihez túl sok csővezeték kellene 

Európa merész hidrogénterveihez túl sok csővezeték kellene 

A zöldenergiára való áttérésben fontos szerepet szánnak a hidrogénnek, egy olyan elemnek, amely képes tárolni a felgyülemlett zöldenergiát, és elégetésekor (azaz amikor visszanyerjük az energiát) víz keletkezik. Az S&P Global Commodity az eddigi aktivitásoknak járt utána. Megállapítja, hogy már vannak vállalatok, amelyek pályázatot írtak ki tiszta hidrogén vásárlására. Amennyiben Európa komolyan gondolja, akkor 31 és fél ezer kilométeres hálózat kell a kereslet és a kínálat összekapcsolásához, mivel a gyártás feltehetően Északnyugat-Európára, valamint az Ibériai-félszigetre összpontosul majd.

GeopolitikaKiemeltVilággazdaság
Alaposan átalakul a világkereskedelem a következő években 

Alaposan átalakul a világkereskedelem a következő években 

A világkereskedelmet a korábban vártnál is jobban átformálja a blokkosodás: az Egyesült Államok és Kína, illetve az EU és Oroszország közötti kereskedelmi szálak drasztikus meggyengülése várható a következő tíz évben. A világban zajló folyamatok és trendek mind a szétválás irányába mutatnak, az átrendeződés elsődleges nyertesei pedig a mosodaországok és az el nem köteleződő középhatalmak (ingaállamok) lehetnek. 

HazaiZöldenergiaZöldgazdaság
Közös uniós programot sürget Nagy Márton az elektromos autók vásárlásának támogatására 

Közös uniós programot sürget Nagy Márton az elektromos autók vásárlásának támogatására 

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter rámutatott, mennyire sikeres Kína a zöldipar támogatása és fejlesztése terén. Kiemelte, az európai ipartámogatási rendszer hiányosságai miatt fennáll a veszélye, hogy kontinensünk le fog maradni az elektromosautó-gyártás és a zöldipar területén. Hozzátette, ezek Magyarország számára is kiemelt fontosságú ágazatok, amelyek rendkívüli potenciált jelentenek hazánknak. 

GeopolitikaHáborúKiemelt
Fellelkesedtek az oroszok, szerintük közel az igazság pillanata a Nyugat számára 

Fellelkesedtek az oroszok, szerintük közel az igazság pillanata a Nyugat számára 

Ahogy jönnek az orosz sikerek az ukrán fronton, úgy nő az oroszok önbizalma, és már nyíltan kifejtik, hogy Odessza mindig is orosz város volt, és újra az lesz. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy „vásárlóerő-paritáson számolva” Oroszország megelőzte Németországot, már szinte semmi sem gátolja őket abban, hogy magukat Európa vezető államává avanzsálják. Az egyik legújabb orosz elemzésben már Amerika és a Nyugat elkerülhetetlen vereségéről írnak, és nem tartják lehetetlennek, hogy egy civilizációs apokalipszis vár Európára – jósolja egy orosz portál szakértője.

Hazai
Nagy Márton az EU versenyképességéről és az Ukrajna miatti ágazati torzulásokról 

Nagy Márton az EU versenyképességéről és az Ukrajna miatti ágazati torzulásokról 

A nemzetgazdasági miniszter Genkben vett részt a Versenyképességi Tanács informális ülésén, ahol kifejtette, hogy az EU-nak közös, széles körű, az elektromos autózást érintő támogatási programot kellene indítania, illetve Ukrajna uniós csatlakozása előkészítetlen, és az emiatt bekövetkezett ágazati torzulások is kezelésre szorulnak.  

GeopolitikaTársadalomTechnológiaVilággazdaság
Ebből a megállapodásból is kihátrál az USA, szavazatok elvesztésétől tartanak a demokraták 

Ebből a megállapodásból is kihátrál az USA, szavazatok elvesztésétől tartanak a demokraták 

Nem járnak jó idők a globalizáció fejlődését jelző szabadpiaci egyezményekre. A gazdatüntetések hatására maga Macron interveniált az EU és a Mercosur államok közötti egyezmény elhalasztásáért, most pedig az USA hátrálna ki az indo-csendes-óceáni gazdasági megállapodásából, hasonlóan belpolitikai okokból. A kormányzó Demokrata Párt úgy érzi, több szavazót elriasztana az egyezmény megkötése a novemberi amerikai választásokon.

Promóció

Trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás