Európa – makronom.eu
2025. április 28., hétfő

Trump „felszabadító hadjárata” felforgatja a világgazdaságot 

2025. április 4. | Santo Martin

Donald Trump példátlan mértékű vámjai piaci sokkot, a részvények esését és a menedékeszközök erősödését váltotta ki, miközben a világ vezető gazdaságai azonnali ellenlépéseket helyeztek kilátásba. Globális körkép az új amerikai vámok hatásairól.

Már körvonalazódik az ukrajnai háború végére kerülő pont 

2025. február 19. | Páczi Zsolt

A Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter vezette delegációk kedden Rijádban találkoztak, hogy felvázolják az ukrajnai háború rendezésének forgatókönyvét. A tárgyalások mindkét fél szerint jó irányba haladnak, Trump és Putyin pedig akár már februárban asztalhoz ülhet. Lássuk, mi történt az egyeztetésen! 

Már az ajtón kopogtat a nukleáris energia reneszánsza 

2025. február 2. | Makronóm

Miközben a klímavédelmi célok és az ellátásbiztonság egyre égetőbb kérdésekké válnak, a világ energiaéhsége soha nem látott szintre emelkedik. Az atomenergia visszatérhet a globális energiamixbe: a kis moduláris reaktorok forradalmasíthatják az iparágat, és beköszönthet a nukleáris reneszánsz. 

Az egyenlőtlenség alakulása az elmúlt évszázadokban 

2025. január 26. | Matus Tibor

Guido Alfani, a Bocconi Egyetem gazdaságtörténész-professzora egészen 700 évet ment vissza az időben, hogy megvizsgálja, miképp alakult az egyenlőtlenség Európában. A vagyonkoncentráció lényegében folyamatosan nőtt, kivéve a pestises időket és a világháborúkat.

A globális exportversenyt Kína nyerte 2024-ben

2024. december 31. | Santo Martin

Kína exportja 2024-ben látványos ütemben növekedett, miközben az import jelentősen lassult, tovább mélyítve a világgazdasági egyensúlytalanságokat. Az Európai Unió – különösen Németország – egyre nehezebben tudja tartani a lépést a kínai kivitel dübörgő növekedésével. Hogyan gyorsítja fel a kínai gazdasági modell az exportot, és milyen következményekkel számolhat Európa?

Küszöbön áll Európa és Dél-Amerika kereskedelmi megállapodása 

2024. november 29. | Santo Martin

A javasolt EU–Mercosur kereskedelmi megállapodás jelentős politikai és gazdasági feszültséget generál az Európai Unióban. Emmanuel Macron francia elnök óvatosan lavíroz a hazai gazdák és a nemzetközi nyomás között. Miközben Németország ettől reméli iparának megmentését, az európai agráriumot sújtó egyenlőtlen versenyfeltételek, valamint a dél-amerikai termékek laza szabályozási normái komoly fenntartásokat szültek, különösen a környezetvédelem és az élelmiszer-biztonság terén.

Nagy Márton: Európában versenyképességi fordulatra van szükség

2024. november 29. | Makronóm

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter vezette Brüsszelben az Európai Tanács magyar elnökségének keretében tartott Versenyképességi Tanács ülését november 28-án. Ez a testület, az EU-tagországok gazdasági minisztereinek részvételével ülésező szerv, amely az unió számára legfontosabb gazdasági szakpolitikai kérdéseket vitatja meg. 

Kijev háborús céljai Trump győzelmével alapjaiban változtak meg 

2024. november 28. | Makronóm

Ukrajna Donald Trump választási sikerére készülve különleges „győzelmi tervet” dolgozott ki, hogy megerősítse az amerikai támogatást. Miközben Kijev a gyors békétől – és így nagyobb területi veszteségektől – tart, a Biden által kiadott engedély az ATACMS orosz területek elleni bevetésére a konfliktus eszkalációjával fenyeget. Különösen, miután Putyin módosította az orosz nukleáris doktrínát. 

Aranyhét Kínában és a turizmusban is: rekordokat döntögetnek a kínai utazók 

2024. szeptember 30. | Makronóm

A Covid-lezárások óta a legnagyobb utazási hullám robbanhat be Kínában az Aranyhéten – a Kínai Népköztársaság alapításának ünnepén. Az országból több száz millióan utaznak Európába és más népszerű távoli turistaparadicsomokba. Egyes úti célok esetében három számjegyű a százalékos növekedés a 2019-es foglalásokhoz képest.

Hét ábrája: Afrika közepe újra forrong, a nyersanyagellátásunk a tét 

2024. szeptember 16. | Makronóm

 A Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) keleti részén élénk fegyveres harcok zajlanak, elsősorban etnikai ellentétek, de a gazdag nyersanyagkészletek miatt egyre inkább gazdasági érdekek miatt is. A konfliktus már a határokon is átnyúlik, és félő, hogy Ruanda is bevonódik a harcokba. Az instabilitás miatt milliók kényszerültek elhagyni otthonaikat, pedig a nyílt háború még a kitörés előtt áll. A nagyhatalmi érdekek is jelen vannak, és ezek közül Kína a legaktívabb: mindkét oldalnak értékesít fegyvereket, és vállalatai számos bányát felügyelnek.

Kis moduláris reaktorok – nem minden arany, ami sugároz 

2024. augusztus 26. | Matus Tibor

Az utóbbi időben több mint 80 kis moduláris reaktor (SMR) tervét jelentették be világszerte, ám ezek többsége még tervezési fázisban van. Valóban működő SMR jelenleg csak Oroszországban és Kínában található, ahol az állam erősen támogatja a technológiai fejlesztéseket. Az európai és amerikai induló SMR-vállalkozások viszont mintha inkább a befektetések bevonzására törekednének, mint az időbeni megvalósításra. 

Európai vasúti körkép: Budapest pikk-pakk elérhető, de van, ahol nagy a baj 

2024. augusztus 20. | Páczi Zsolt

Sokkal jobban kiaknázhatók lennének az európai vasúthálózatban rejlő lehetőségek – derül ki a Greenpeace új jelentéséből. Megfelelő infrastrukturális beruházások segítségével jóval több nagyváros lenne közvetlenül elérhető vonattal, ezáltal a zöldátállás is előmozdítható lenne. A nem uniós balkáni államokban azonban nagyon nagy a baj: vannak országok, amelyek egyáltalán nincsenek vasúti összeköttetésben Európa nyugati városaival. Budapest előkelő helyen végzett. 

Európa népessége elfogy vagy kicserélődik 

2024. augusztus 18. | Mihálovics Zoltán

Az elmúlt mintegy 30 évben, habár a népesség globálisan nőtt, elérve a 8 milliárdot, Kelet-Európa vészesen fogy. Az IMF szerint 1990 és 2015 között közel 20 millió, főként fiatal és képzett kelet-európai hagyta el a régiót, ami nagyjából megegyezik Csehország és Magyarország lakosságával. Közben Nyugat-Európa népességfogyását a migrációs többlet beáramlás egyelőre elfedi, Magyarország középmezőnyben.

Norvégia megnyerte a geopolitikai lottót 

2024. július 19. | Makronóm

Norvégia vált Európa első számú szénhidrogén-beszállítójává. A skandináv ország rekordbevételeit jelenleg az olcsó orosz energiáról leváló Európa biztosítja, a jövőbeni forrásokat pedig a zöldátálláshoz nélkülözhetetlen kritikusnyersanyag-készlete, valamint a megújulókkal működtetett high-tech szektora fogja garantálni. Mindezek birtokában Oslo szerepe egyre jobban felértékelődik úgy az európai, mint a világpolitikában. 

Fékre lépnek: 20-40 százalékkal kevesebb szélerőmű, energiatároló épülhet 

2024. július 9. | Halaska Gábor

Egy óriási megújulóenergia-cég jelentősen visszafogja szélerőmű-építési terveit. Az állami tulajdonú norvég Statkraft rövid távon 17-20, hosszabb távon, 2040-ig akár 40 százalékkal kevesebb szélerőmű, illetve energiatároló kapacitás megépítésével számol. Még a zöldhidrogéntervek is csúsznak. 

A szlovák merénylet és a fegyvertartás szabályozása 

2024. július 6. | Makronóm

Jól emlékszünk még rá: a május közepi, szlovák államfő elleni merénylet az elmúlt húsz év legkomolyabb gyilkossági kísérlete volt, amit európai politikai vezető ellen elkövettek. Ennek kapcsán érdemes megvizsgálni az EU-s, illetve a régiós fegyvertartási szabályokat.  

Hídépítés Kelet és Nyugat között: jó lehetőség a hazai cégeknek  

2024. július 4. | Makronóm

Csao Lung, Fucsien tartomány kormányzója, június 27–28-án Magyarországra látogatott. Ez a kínai régió ad otthont a CATL-nek, amely Debrecenben valósít meg egy 7,5 milliárd eurós beruházást. Továbbá a tartomány rendezi a Kínai Nemzetközi Befektetési és Kereskedelmi Kiállítást, amelyre Magyarország díszvendégként kapott meghívást. 

A felhők manipulálása Amerika nyugati felén extrém hőhullámokat okozhat Európában 

2024. június 25. | Santo Martin

Bár sci-finek tűnhet, már javában zajlanak a kísérletek: egy friss tanulmány szerint az éghajlati modellek azt mutatják, hogy az USA nyugati partjának lehűtése a „felhőfényesítés” technológiájával a jelenlegi körülmények között működhet, de egy jövőbeli forgatókönyv szerint súlyos, nem szándékolt következményekkel is járhat. A tudósok nemzetközi szabályozásra szólítanak fel.

Ismét meglódult a globális ingatlanpiac  

2024. június 23. | Santo Martin

Amerikában, Ausztráliában és Európa egyes részein a magas kamatlábak ellenére újra berobbantak az ingatlanpiacok. Mégis hogy lehetséges ez?

Eb-árak az utolsó utáni pillanatban 

2024. június 20. | Halaska Gábor

A szervezett utak nem olcsók a németországi Eb-meccsekre, de lehet találni olyan ajánlatokat, amelyek a belépőjegy mellett a szállás árát is tartalmazzák. Egyéni utazások esetén fontos tudnivaló, hogy a rendező városok szállásárai az egekbe röpültek: nem egy esetben megduplázódtak. Az utazáskor pedig dugókkal is számolni kell. 

Már a Brent sem a régi: az amerikai palaolaj felült a globális olajpiac trónjára 

2024. június 16. | Santo Martin

Az amerikai nyersolaj domináns erővé vált a globális olajpiacon, miután a texasi palamezőkről származó WTI Midland típusú olaj bekerült az eddig kizárólag európai olajat tartalmazó Dated Brent globális referenciaértékbe. A lépés tükrözi Amerika növekvő befolyását az európai és ázsiai olajellátásban. 

Folyik a hajsza La Mouche, azaz a Légy és az őt kiszabadító fegyveres banda után 

2024. június 12. | Makronóm

A francia rendőrség tovább folytatja a hajszát Mohamed Amra és az őt kiszabadító banda tagjai ellen. Három héttel ezelőtt a rabszállító furgon elleni hollywoodi stílusú támadásban két börtönőr meghalt, három pedig súlyos sérüléseket szenvedett. A banda kereket oldott, a francia rendőrök eddig bottal ütik a nyomukat. Ha azonban nem lépték át a határt, szinte biztos, hogy előbb-utóbb lebuknak, ugyanis eddig a szökevényeknek nem sok babér termett Franciaországban. 

Nyolcvan éve kezdődött a történelem legnagyobb partraszállási hadművelete Normandiában

2024. június 6. | Nóti-Nagy Attila

1944. június 6-án 160 ezer szövetséges katona támadta meg az északfrancia partokon a megszálló náci hadsereget. Az invázióra több évig készült az Egyesült Államok és Nagy-Britannia. 1944 nyarán már másfél milliós haderőt gyűjtöttek össze Angliában Európa felszabadítására. Az Overlord hadművelet érdekességeiből szemezgettünk.

Szfinx kóborol Európában, most a brit Királyi Postára fáj a foga 

2024. június 5. | Makronóm

A Royal Mail, a Brit Királyi Posta anyavállalata elfogadta Daniel Kretinsky cseh milliárdos ajánlatát, aki folytatja az európai hanyatló ágazatok felvásárlását. A részvényesek jóváhagyásától és a brit kormánytól függ az, hogy a „cseh szfinx” új lapot nyithat a 2013-ban privatizált egykori közszolgáltató vállalat ötszáz éves történelmében.