Kína – makronom.eu
2025. június 23., hétfő

Ukrajna és Irán: egy széttagolt világháború két frontja  

2025. június 21. | Matus Tibor

Az ukrajnai háború és az izraeli–iráni konfliktus nem különálló válságok, hanem egymással összefüggő frontok egy széttagolt világháborúban – ahol az Egyesült Államok áll szemben Oroszország, Irán és Kína de facto szövetségével – állítja Thomas Fazi író, újságíró.

Iránról mindenhonnan 

2025. június 18. | Matus Tibor

Június 13-a, péntek valóban balszerencsés nap volt Irán számára. Azóta számos elemzés jelent meg szerte a világban, mindenki az „üléspontja” szerint magyarázza az álláspontját.

Váratlan játékos a ritkaföldfémek piacán 

2025. június 17. | Ferenc Morasz

Brazília ritkaföldfémügye ma már nem pusztán geológiai érdekesség, hanem a globális „mine-to-magnet” ellátási lánc egyik legígéretesebb kitörési pontja. A dél-amerikai ország 21 millió tonnára becsült készletével Kína mögött a világ második legnagyobb tartalékán ül, miközben évtizedeken át a bányászat marginális szereplője maradt.

Tajvan 2016 óta 10 ország elismerését veszítette el 

2025. június 16. | Mihálovics Zoltán

Tajvan diplomáciai elszigetelése felgyorsult: 2016 óta tíz szövetségest veszített, ma csupán 12 ország ismeri el hivatalosan. Peking nyomásgyakorlása, úgy tűnik, működik – a kérdés már csak az, ki lesz a következő, aki elfordul Tajvantól. 

USA–Kína-megállapodás: a labda most Trumpnál és Hszi Csin-pingnél pattog 

2025. június 12. | Mihálovics Zoltán

Eredményesen zárult az amerikai–kínai találkozó, ahol 20 órás tárgyalás után Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter elmondta, hogy megegyeztek a májusi megállapodás végrehajtásának kereteiről. A megállapodás most a két ország vezetője, Donald Trump és Hszi Csin-ping jóváhagyására vár. 

Kína már önmagától is fél

2025. június 12. | Révész Béla Ákos

Kínában az elektromos autók ára már annyira lecsökkent, hogy a kormány is riadót fújt. A gyártók egymást alulmúlva versenyeznek a vevőkért, az árháborún azonban mind a gyártók, mind a gazdaság csak veszíteni fog. 

Moszkva új haditengerészeti stratégiát fogadott el 

2025. június 10. | Mihálovics Zoltán

Oroszország 2050-ig szóló haditengerészeti stratégiát fogadott el azzal a céllal, hogy a globális tengeri nagyhatalmi státuszát visszaszerezze. A fekete-tengeri hadszíntéren tapasztalt kudarcok, a NATO-reakciók és az északi régió militarizálódása Európára is hatással lesz. 

Jánisz Varufákisz új Bretton Woods-i rendszert javasol 

2025. június 10. | Matus Tibor

A globális gazdaság vagy egyensúlyba kerül, vagy összeomlik, de ezúttal még pusztítóbb lehet, mint a 2008-as pénzügyi válság. A volt görög pénzügyminiszter szerint az Egyesült Államok nem hajlandó segíteni a világ egyensúlyának helyreállításában, az EU pedig már nincs abban a helyzetben – így marad Kína

Kína a csendes-óceáni térségben is átveszi az USA szerepét 

2025. június 8. | Páczi Zsolt

Kína megnyitja piacait a csendes-óceáni térség államai előtt. Az USA innen is kivonul, megvonva a segélyek mellett a klímavédelmi támogatásokat is. Habár Peking szerint nincs politikai indíttatás a közeledés mögött, a katonai jelenléte is megerősödhet a mostani nyitásnak köszönhetően. 

A drónok az elkövetkező háborúk meghatározó fegyverei 

2025. június 8. | Matus Tibor

Az ukrán drónok sikerei kapcsán az Asia Times több cikket is szentelt annak, hogy ezek az eszközök miként alakítják át a jövő háborúit, és miképp lehet ellenük védekezni. Felvetik azt is, hogy Kína esetleg az ukrajnai fronton próbálná ki a lézerfegyverét.

Kínai acéldömping sújtja az EU-t az amerikai vámok miatt 

2025. június 7. | Santo Martin

A magas amerikai vámok miatt az európai piacra átterelődő szállítmányok következtében egyes acéltermékek behozatala az év eleje óta több mint tízszeresére ugrott, miközben az árak bizonyos esetekben akár 88 százalékkal eshettek.

A ritkaföldfémek és a mágnesgyártás globális sakktáblája 

2025. június 6. | Ferenc Morasz

A 21. század technológiai forradalmának motorjai gyakran láthatatlanok, mégis nélkülözhetetlenek. Ezen rejtett hajtóerők közé tartoznak a ritkaföldfémekből (REE – Rare Earth Elements) készült mágnesek, amelyek a modern gazdaság szinte minden szegletében kulcsfontosságú szerepet töltenek be. Ezen a folyton változó, stratégiai jelentőségű globális sakktáblán – ahol a gazdasági és geopolitikai érdekek szorosan összefonódnak – keresi Európa  is a helyét, hogy diverzifikálja az ellátás láncait. 

Trump azonnali vámemelést jelentett be az acélra és az alumíniumra 

2025. június 4. | Makronóm

Donald Trump mától 50 százalékos vámokat vetett ki az acélra és az alumíniumra. A döntés tovább eszkalálhatja a kereskedelmi háborút, miközben Washington és Peking között folynak a tárgyalások a végső rendezésről. A két ország vezetője még a héten megbeszéléseket tartana.

A globális kikötőkért folytatott harc a geoökonómia jegyében 

2025. június 4. | Matus Tibor

A hongkongi székhelyű CK Hutchison Holdings, nagy meglepetést keltve, márciusban bejelentette, hogy értékesíti az összes tengerentúli kikötőjét vagy az azokban lévő részesedését – köztük kettőt a Panama-csatornánál – a BlackRock vezette konzorciumnak egy 23 milliárd dolláros üzlet keretében.

Kínában teljes erővel robbant be az MI-háború 

2025. június 3. | Fekete Kíra

Kína technológiai óriásai között egyre élesebb verseny bontakozik ki a mesterséges intelligencia területén, miközben a felhőszolgáltatások és MI-alkalmazások piacán robbanásszerű növekedés tapasztalható.

Kína napelemes termelése a négyszeresére ugrott

2025. június 3. | Halaska Gábor

Kína az idén rekordot ért el: a szél- és napenergia áprilisban a villamosenergia-termelés 26 százalékát tette ki. Ez a siker a napenergia-kapacitás villámgyors, öt év alatt négyszeres bővülésének és a fosszilis energia csökkenésének köszönhető.

Növekvő díjak és kétségbeesett cégek – nem hoz enyhülést a vámtűzszünet? 

2025. május 30. | Páczi Zsolt

A 90 napos „vámtűzszünet” örvényként szívja fel a fuvarkapacitást. A lecsökkent tarifák miatt az amerikai cégek versenyt futnak, hogy a megrendeléseik még augusztus előtt partot érjenek. A kereskedelmi infrastruktúrát váratlanul érte a helyzet, így a magasabb fuvardíjak és a késések tovább fokozzák a bizonytalanságot. 

A négynapos indiai–pakisztáni háború és ami mögötte van 

2025. május 30. | Mihálovics Zoltán

India és Pakisztán újabb fegyveres összecsapása a térség instabilitását, a nukleáris kockázatokat és a nagyhatalmi versengést élezte: egykor itt húzódott a brit és az orosz cári birodalom ütközőzónája, és most sincs ez másképp, miközben a geopolitikai következmények Európára is átterjednek. 

Amerika a Ming-dinasztia korszakát éli 

2025. május 27. | Matus Tibor

Amikor a hatalmas nemzetek elkezdik félni és tagadni a jövőt – ahogy ezt manapság Amerika teszi –, a történelmi példák azt mutatják, hogy ekkor már stagnálnak, és közeledik a bukás – állítja Noah Smith.

Hét év után először emelkedtek a kínai befektetések Európában 

2025. május 26. | Mihálovics Zoltán

Hét év után újra nőtt a kínai tőkebefektetés Európában: a Merics és a Rhodium Group frissen publikált tanulmánya szerint tavaly 47 százalékkal ugrott meg az Európába irányuló kínai FDI, főként az EV-projektek révén. Magyarország a fő célpont, de a lendület törékeny. 

Csillagháborús terv újratöltve: Donald Trump elindítja a Golden Dome programot 

2025. május 24. | Mihálovics Zoltán

Donald Trump bejelentette a Golden Dome űralapú rakétavédelmi rendszer elindítását, amely a hidegháború „csillagháborús tervének” modern újraértelmezése. A védelmi cégekkel a háta mögött felelevenedő projekt becsült értéke 175 milliárd dollár, de a végső ár akár 831 milliárdra is rúghat. 

Lesz-e közös nevező az USA és az EU között a vámkérdésekben? 

2025. május 23. | Makronóm

Az Európai Unió és az Egyesült Államok között továbbra is zajlanak a szakértői tárgyalások, hogy a felek a jövő hónapban politikai szinten is asztalhoz üljenek egy vámmegállapodás érdekében. Az EU engedhet a Kína-politikájában, ám vannak olyan pontok, amelyek az egyeztetések során tabu tárgyát képezik. 

Az USA célja megakadályozni Moszkva Balkánra való visszatérését 

2025. május 22. | Mihálovics Zoltán

Milorad Dodik elítélése újabb hullámot vetett a daytoni megállapodások mentén szervezett állam geopolitikai törésvonalain. A döntés hátterében Washingtonnak a Nyugat-Szerbia bekerítésére és az orosz befolyás Balkánra való visszatérésének megakadályozására irányuló stratégiája áll. 

A sárkány szárnyal, a sas botladozik: Kína felé fordulnak a befektetők

2025. május 21. | Páczi Zsolt

Az amerikai gazdaságot a fenntarthatatlan államadósság, a dollár elértéktelenedése közepette emelkedő kötvényhozamok és a kereskedelmi feszültségek egyaránt szorongatják. Eközben a külföldi tőke jelentős mértékben áramlik Kínába, ami egy újabb jele annak, hogy Peking továbbra is állja a kereskedelmi háború küzdelmeit, sőt akár profitálhat is belőle. 

Washington Ukrajnában figyelmen kívül hagyja a realitásokat 

2025. május 21. | Mihálovics Zoltán

Az Egyesült Államok olyan ukrajnai rendezési terveket erőltet, amelyek Moszkva számára elfogadhatatlanok. A konfliktus hátterében az új, többpólusú világrend kialakulása áll, amelyet Washington nem hajlandó elismerni, és amely gyökeresen átalakítaná az eddigi euroatlanti biztonsági rendet. 

Kérdezz bátran!
Chat