Gentiloni: Mi a jobb egy hitelnél? Két hitel!
2025. június 13., péntek

Gentiloni: Mi a jobb egy hitelnél? Két hitel! 

Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa még huszonkettőre is lapot húzna, már ha hitelről van szó. Az Európai Unió még fel sem használta a 2020-ban – részben a volt olasz miniszterelnök javaslatára – felvett 800 milliárd eurós kölcsönt, most egy újabb eladósodás felé terelné az uniót a kutatás-fejlesztési és innovációs (K+F+I) szektor ösztönzése céljából. 

Újabb hitelt a korábbi képére 

Az Európai Bizottság az idén februárban közölte egy jelentésében, hogy hogyan áll az a 800 milliárd eurós hitelkeretből finanszírozott Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF), amely a Next Generation EU központi elemének tekinthető. A program – amely méretében és ambíciójában is páratlannak nevezhető – azzal a céllal jött létre 2021 februárjában, hogy megsegítse a tagállamokat a Covid–19-világjárvány gazdasági hatásainak leküzdésében és ellenálló képességük fejlesztésében, miközben kiemelt hangsúly fektet az EU zöld-, digitális és szociálpolitikai prioritásaira, valamint az orosz–ukrán háború által okozott dominóhatás kezelésére. Habár e projekt a félidős jelentés szerint örvendetes eredményeket mutat fel, fontos megjegyezni, hogy eddig a teljes költségvetés harmadát sem, „csupán” mintegy 225 milliárd eurót folyósítottak a tagállamok részére. 

Az RRF egy olyan eszköz, amelynek keretében legfeljebb 338 milliárd eurónyi támogatást finanszíroznak hitelfelvételi műveletekkel.  

A kölcsönök visszafizetése 2028-tól kezdődik és egészen 2058-ig tart az azt igénybe vevő államok részéről, míg a támogatásokat már az EU költségvetése téríti vissza. 

Ha ma működik a hitel, holnap is fog. Ugye? 

Gentiloni március 20-án az Európai Bizottság éves kutatási és fejlesztési konferenciáján lépett elő azzal az ötlettel, hogy a járvány utáni közös  

hitelfelvételi programot terjesszék ki a K+F-re is, hiszen az unió elmaradása ezen a területen kizárólag kollektív fellépéssel, mint például közös adósságfinanszírozással lenne megoldható.  

Ehhez pedig egy NextGenerationEU típusú kutatási és fejlesztési eszközt vagy egy EU-szinten kezelt, ágazatspecifikus adójóváírást javasol. 

A volt olasz miniszterelnök a szektor megerősítésének szükségességét összekapcsolta az unió tavaly gyengélkedő gazdasági teljesítményével: szerinte a 2023-as 0,4 százalékos gazdasági bővülés, valamint a gyenge termelékenység hiányos teljesítménye miatt a K+F-kiadások növelése elengedhetetlen – mondta.  

A takarékosabb államok, mint Németország, Hollandia vagy Magyarország, valószínűleg továbbra is ellenezne minden olyan felvetést, ami az eredetileg ideiglenes megoldásként bevezetett hitelfelvételi politikát megújítaná, vagy kiterjesztené. 

Az EU valóban lemaradóban a K+F terén  

Ugyan az unió K+F-kiadásai a gazdasághoz viszonyítva felkúsztak 2,2 százalékra, mégis ilyen szerény léptékű növekedés mellett sem érné el a 2030-ra kitűzött 3 százalékos célt.  

Ám még ha a 27 tagállamnak ezt sikerülne is megugrania, akkor is elmaradna az Egyesült Államok 3,5, Japán 3,4, illetve Dél-Korea 4,8 százalékos ráfordításától. 

Aggasztó adat, hogy 2022-ben az EU 27 tagállamából nyolc olyan is volt, amely GDP-arányosan kevesebb mint 1 százalékot költött K+F-re, de olyanból is minössze 9 található, amely ennek legalább a dupláját – a GDP-je legalább 2 százalékát – fektette ebbe a szektorba.  

Gentiloni úgy véli, hogy a kutatás-fejlesztés az unió közös ügye, ezáltal közös cselekvésre buzdít. Azzal, hogy ennek a finanszírozása a tagállamokra van bízva,  

tovább mélyíti a már így is jelentős különbségeket, ami a tehetősebb és az innováció finanszírozására a pénzügyi mozgásterében korlátozottabb országok között létrejött. 

Annak ellenére, hogy a terv radikálisnak tekinthető, és több állam is – főképp a takarékosabbak – ellenezné, mégis iránymutatást adhat a következő Bizottság új, ötéves mandátumának meghatározásában. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Shutterstock

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat