Hszi Csin-Ping – makronom.eu
2025. június 24., kedd

USA–Kína-megállapodás: a labda most Trumpnál és Hszi Csin-pingnél pattog 

2025. június 12. | Mihálovics Zoltán

Eredményesen zárult az amerikai–kínai találkozó, ahol 20 órás tárgyalás után Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter elmondta, hogy megegyeztek a májusi megállapodás végrehajtásának kereteiről. A megállapodás most a két ország vezetője, Donald Trump és Hszi Csin-ping jóváhagyására vár. 

Trump azonnali vámemelést jelentett be az acélra és az alumíniumra 

2025. június 4. | Makronóm

Donald Trump mától 50 százalékos vámokat vetett ki az acélra és az alumíniumra. A döntés tovább eszkalálhatja a kereskedelmi háborút, miközben Washington és Peking között folynak a tárgyalások a végső rendezésről. A két ország vezetője még a héten megbeszéléseket tartana.

Chipháborúk: ismét egymásnak ugrott Washington és Peking 

2025. május 24. | Révész Béla Ákos

Nem sok idő telt el a vámfegyverszünet megkötése óta, Peking és Washington között megint áll a bál. A perpatvar kirobbantó oka ezúttal és ismét a chipipari verseny. Amerika tiltana, Kína fenyeget.  

A sárkány szárnyal, a sas botladozik: Kína felé fordulnak a befektetők

2025. május 21. | Páczi Zsolt

Az amerikai gazdaságot a fenntarthatatlan államadósság, a dollár elértéktelenedése közepette emelkedő kötvényhozamok és a kereskedelmi feszültségek egyaránt szorongatják. Eközben a külföldi tőke jelentős mértékben áramlik Kínába, ami egy újabb jele annak, hogy Peking továbbra is állja a kereskedelmi háború küzdelmeit, sőt akár profitálhat is belőle. 

Úgy tűnik, Kína sikeresen magához öleli Dél-Amerikát 

2025. május 14. | Páczi Zsolt

A fellángoló kereskedelmi háború egyre fontosabbá teszi a gazdasági diverzifikációt Kína számára. Ezt és a globális délen betöltött vezető szerepét erősíti a brazil elnök által kitűzött stratégia, amelynek köszönhetően Kína könnyebben fokozhatja jelenlétét Dél-Amerikában. Peking gazdasági hatalma ráadásul egyre inkább kiterjed a Karib-térségre is. 

Trump eltaktikázhatta magát Kínával kapcsolatban

2025. április 24. | Révész Béla Ákos

A Kínára kivetett értelmetlenül magas vámok mögül már maga Trump is kifarolna. A patthelyzet fenntarthatatlan, mindkét fél megegyezésre törekedne, ám egyik sem teszi meg a kezdőlépést. Az elnök a maga által kreált csapdahelyzetből keresi a kiutat.

Trump-hatás: Európa újra Kína felé fordul

2025. április 13. | Révész Béla Ákos

Az Egyesült Államok egyre agresszívebb kereskedelmi politikája miatt nem csak a kereskedelmi útvonalak és az ellátási láncok változnak meg. Új geopolitikai szövetségek születnek – vagy éppen félig leromboltak élednek újjá. Az Európai Uniónak nincs más választása, mint rendezni a viszonyát Kínával, és a protekcionista washingtoni politika miatt új kereskedelmi rendszert dolgozni ki azzal az országgal, amelytől minden erejével függetlenedni akart.

Vámháborúk: Trump a tűzzel játszik

2025. április 10. | Révész Béla Ákos

A Trump-játszmának immár nem léteznek szabályai: az elnök jelenleg visszavonult a globális vámháborúból, és Kína ellen fordította minden kereskedelmi rakétáját. Pekingnek azonban nem csak légvédelme van, a válaszcsapás pedig pusztító lehet az Egyesült Államokra nézve.

A politika megjelenése és hatása a kínai vállalati közegben

2025. március 6. | Ferenc Morasz

A Kínai Kommunista Párt (KKP) és a magánszektor kapcsolata 1949 óta jelentős átalakuláson ment keresztül. Az évtizedek során a KKP elmélyítette befolyását a magáncégekben, különösen amióta Hszi Csin-ping 2012-ben a párt főtitkára lett. A KKP gazdasági stratégiái között szerepelt a gyors infrastruktúra-fejlesztés, a technológiai fejlődés és a globális terjeszkedés, amik Kínát gazdasági nagyhatalommá tették.

Kína a fogyasztás fellendítésével biztosítaná a növekedést 

2025. március 5. | Makronóm

Megkezdődött a kínai Országos Népi Kongresszus idei ülése, amelynek első napján Li Csang miniszterelnök ismertette a kormányzati munkatervet. Peking nagyszabású ösztönzőprogramokkal igyekszik fellendíteni a belső fogyasztást, ezzel a vámháború ellenére is biztosítva az idei 5 százalékos gazdasági növekedést.

Éket ver-e az amerikai közeledés Kína és Oroszország közé?

2025. február 28. | Révész Béla Ákos

Ha feltételezzük, hogy a világ geopolitikai újrafelosztásának vagyunk szemtanúi, akkor Kína valójában az egyik legfontosabb elem az amerikai–orosz kirakósban. Ukrajna csupán eszköz, nem a cél, Európa pedig perifériára szorult, súlytalan melléktényező.

Feje tetejére áll a brüsszeli kereskedelmi politika

2025. február 11. | Révész Béla Ákos

Miután az Európai Unió Brüsszel és Joe Biden vezetésével egy Kína elleni kereskedelmi háború előszobájában találta magát, meglepetésként érte, hogy a legnagyobb veszély pillanatnyilag éppen az Egyesült Államok. Trump vámfenyegetései sürgős újratervezést követelnek. Jöhet a keleti nyitás?

Monroe-elv 2.0: már zajlik a harc az USA hátsó udvaráért 

2025. február 9. | Makronóm

Az Egyesült Államok újra felmelegíti a Monroe-doktrínát, hogy megakadályozza Kína térnyerését Latin-Amerikában. Míg Washington vámokkal és politikai nyomással próbálja kordában tartani a régiót, Peking befektetésekkel és infrastrukturális fejlesztésekkel erősíti befolyását. Vajon az USA visszaszerezheti-e hegemóniáját, vagy Latin-Amerika végleg új irányba fordul? 

USA–Kína vámháború: lesz ebből egyáltalán valami? 

2025. február 4. | Révész Béla Ákos

Válaszul a Trump által bejelentett 10 százalékos vámokra, Kína postafordultával bosszútarifákat vetett ki néhány amerikai termékre. De olyan óvatosan, mintha csak kötelező és udvarias gesztust gyakorolna.  

Miért nem pukkan ki a kínai lufi? 

2025. február 4. | Santo Martin

Az elmúlt évtizedek során számos szakértő és befektető jósolta meg a kínai „csoda” hirtelen végét, és a szkeptikusok még most is temetik a világ második legnagyobb gazdaságát. A tapasztalat azonban ismét azt mutatja, hogy a lassulás ellenére Kína gazdasága még mindig nem omlott össze, csak épp strukturális átalakuláson megy keresztül.

Árverseny és túltermelés: megroppanhat a világ legnagyobb napelemipara?  

2025. január 15. | Ferenc Morasz

Kína a világ legnagyobb napelem gyártója, azonban az elmúlt évek túltermelése és árháborúja miatt rengeteg helyi gyár komoly nehézségekkel néz szembe. A  Kínai Fotovoltaikus Ipari Szövetség (CPIA) egy „OPEC-stílusú” önszabályozó megállapodást kezdeményezett, azonban annak sikere és hatása erősen kétséges, ugyanis csupán a gyártók töredéke vállalta az önszabályozást. 

Az egész világ a kereskedelmi háborúra készül

2024. november 27. | Révész Béla Ákos

Az amerikai vállalatok óriási készleteket halmoznak fel a kínai termékekből, hogy ideig-óráig kihúzzák magukat a Trump-féle beígért büntetővámok negatív hatásai alól. Kínában közben cégre szabottan kezdték el megtámadni az amerikai üzleti érdekeltségeket. Pánikintézkedések és megelőző csapások.

Biden utolsó helikopterezése

2024. november 26. | Révész Béla Ákos

Míg Kína egy gigantikus, 3,5 milliárd dolláros kikötőt adott át Peruban az APEC-csúcsot kihasználva, Biden néhány Black Hawk helikoptert ajánlott fel az országnak. A történet jól megvilágítja, hogy az amerikai vezetés változatlanul nem érti, miért annyira sikeres Peking a globális beruházások területén, és miért bukott meg az USA gyarmatosító gazdaságpolitikája.

Peking megüzente Trumpnak, mit lehet  – és mit nem

2024. november 18. | Révész Béla Ákos

Utoljára találkozott egymással személyesen a kínai elnök és Joe Biden. Beszélgetésüknek egyetlen igazi célja volt: Peking a vörös vonalakra akarta felhívni Donald Trump figyelmét.

Kína gigászi gazdasági mentőcsomagja: felpörög-e a világgazdaság motorja? 

2024. szeptember 28. | Santo Martin

Peking átfogó gazdasági mentőcsomagot jelentett be, hogy megállítsa a világgazdaság második legnagyobb motorjának lassulását. A tőzsdei fellendítéstől az ingatlanpiaci válság kezeléséig terjedő intézkedések rövid távon hatásosak lehetnek, de a nyugati elemzők szerint a hosszú távú sikerhez további lépések szükségesek.

Hszi Csin-ping: a kínai–afrikai kapcsolatok „a történelem legjobbjai” 

2024. szeptember 6. | Santo Martin

A kínai elnök 50 milliárd dolláros pénzügyi támogatást, valamint 280 milliós katonai és élelmiszersegélyt is ígért az afrikai országoknak, miközben hangsúlyozta a kontinenssel való együttműködés stratégiai fontosságát Kína globális hatalmi pozíciójának megerősítése érdekében.

Amerika és Kína elkerülheti a totális háborút? 

2024. június 13. | Santo Martin

Az úgynevezett Thuküdidész csapdája szerint Kína felemelkedése és Amerika globális dominanciája elkerülhetetlenül konfliktusba fog torkollni. A témából bestsellerkönyvet író Graham Allison politológusprofesszor szerint azonban a legújabb „trendvonalak” megváltoztathatják a jelenlegi pályát, és akár egy konstruktívabb kapcsolat felé is terelhetik azt.

Ki a kicsi Hszi Csin-ping-pincsi?

2024. május 19. | Révész Béla Ákos

A magyar kormány a legnyíltabb lapokkal játszott az elejétől kezdve. Nem maszatolt, nem ködösített, és végképp nem játszotta el azt a botrányosan gyenge darabot, amelyben egyes nyugati vezetők habzó szájjal uszítanak Kína ellen, majd a hátsó kapun beosonnak Pekingbe egy „Éhes vagyok, kérek még!” feliratú szakadt pólóban.

Kérdezz bátran!
Chat