magyar gazdaság – makronom.eu
2025. június 25., szerda

Hazánk felzárkózása idén sem áll meg 

2025. március 28. | Makronóm

Az Eurostat csütörtökön megjelent adatai szerint tavaly Magyarországon az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson mért GDP az EU-s átlag 77 százalékát tette ki, megelőzve Szlovákiát, Lettországot, Görögországot és Bulgáriát.  

A magyar gazdaság kilépett a recesszióból

2025. március 4. | Makronóm

A magyar gazdaság 2024 utolsó negyedévében már fél százalékkal növekedett az előző negyedévhez képest, így hivatalosan kilépett a recesszióból. Az idei kilátásokat azonban nagyban befolyásolja a nemzetközi gazdasági helyzet. 

Magyar gazdaság: mit nyerhetünk a békével?

2025. február 21. | Halaska Gábor

A béke lehetősége stabilabb gazdasági környezetet teremthet, de a tárgyalások kimenetele még képlékeny. A békekötés egyre kézzelfoghatóbb közelsége okán mindenesetre most felvázoltuk azt az öt fontos dolgot, ami a hazai gazdaság számára viszonylag gyors és kedvező változást hozna.

Az OECD szerint is versenyképes a magyar adórendszer

2025. január 20. | Makronóm

A magyar adórendszer továbbra is Európa egyik legversenyképesebbje marad, ezt erősíti az OECD napokban megjelent minősítése is.  A magyar adórendszer továbbra is Európa egyik legversenyképesebbje marad, ezt erősíti az OECD napokban megjelent minősítése is.

Jövőre érdemi csökkenés jöhet a kamatkiadások terén 

2024. november 13. | Makronóm

A kedvezőtlen világgazdasági körülmények a magyar gazdaság teljesítményében is éreztetik a hatásukat. Az átmeneti mérséklődés után azonban a hazai gazdaság tartós növekedési pályára áll, 2025-ben az uniós növekedési rangsor élmezőnyében lehet, amihez a költségvetés egyensúlyának megerősítése is alapot ad.  

A magyar gazdaság jövőre visszatér az uniós élmezőnybe 

2024. október 17. | Makronóm

A nemzetközi elemzők is egyetértenek abban, hogy a magyar gazdaság növekedése az idei 1,5 százalékos szintet követően jövőre 3,4 százalék körül lehet, amely az egyik legmagasabb az uniós rangsorban – jelentette ki Varga Mihály az EY Az Év Üzletembere díjátadóján, Budapesten. A pénzügyminiszter kiemelte: a gazdasági semlegesség a záloga annak, hogy a magyar gazdaság kilátásai ismét kedvezően alakulnak. 

A gazdasági semlegesség lehet a fejlődés kulcsa 

2024. október 8. | Makronóm

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a High-Level Dialoge on Europe in the Age of Intelligent Economics elnevezésű rendezvényen, Genfben hangsúlyozta, hogy új gazdasági rend alakul ki a világban, amelyben Európának meg kell őriznie önállóságát. Ehhez növelni szükséges a versenyképességet, fokozni az innovációs teljesítményt, fel kell gyorsítani a zöldátmenetet és a mesterséges intelligencia alkalmazását. 

Tartható az idei hiánycél 

2024. október 1. | Makronóm

Amennyiben a gazdasági növekedés 1,8 százalék közelében alakul, a 4,5 százalékos költségvetési hiány is tartható, ha a kormány folytatja a fegyelmezett fiskális politikát. A friss KSH-adatok szerint ugyanis a második negyedévben a költségvetés hiánya 2,3 százalékra mérséklődött, míg az első féléves 3,7 százalékos lett.

JVSZ Makro Konferencia: az üzlet és a geopolitika kihívásai 

2024. szeptember 22. | Halaska Gábor

A Joint Venture Szövetség (JVSZ) október 3-án rendezi a 13. JVSZ Makro Konferenciát, ahol hazai gazdasági vezetők és kormányzati képviselők osztják meg előrejelzéseiket és elemzéseiket. A konferencia célja a vállalatok versenyképességének növelése és a hazai gazdaság élénkítése – a témában szakmai előadások lesznek, míg a vitafórumokban is fontos döntéshozók osztják meg nézeteiket. 

A külső kereslet alakulása befolyásolja a gazdasági növekedést

2024. szeptember 17. | Makronóm

A Makronóm Intézet legfrissebb előrejelzése alapján a magyar gazdaság az idei évben 1,8 százalékkal növekedhet, érdemben meghaladva ezzel az eurózóna várható 0,8 százalékos bővülési ütemét, miközben jövőre a külső kereslet rendeződése esetén 3,7 százalékra gyorsulhat a dinamika.

Látszanak a kilábalás jelei 

2024. szeptember 5. | Makronóm

A statisztikai hivatal ma közzétett magyar külkereskedelmi adatai még a külső (főként németországi) kereslet gyengeségét mutatják, de már látszanak a kilábalás jelei. Különösen a német ipar új rendeléseinek 4,6, illetve 2,9 százalékos növekedése (júniusban és júliusban) ad reményt a javulásra, amennyiben ez a trend tartósnak bizonyul.  

Többlettel zárt a költségvetés júliusban 

2024. augusztus 9. | Makronóm

A kedvezőtlen külső hatások ellenére a kormány erősíti az államháztartás egyensúlyát. Az idei évben meghozott intézkedésekkel mintegy 1000 milliárd forinttal javította a költségvetés mozgásterét. Ezeknek is köszönhetően a büdzsé július végén 213 milliárdos többlettel zárt, ami minden idők második legkedvezőbb július havi mutatója.

Valóban olyan gyengék a magyar bérek? 

2024. augusztus 8. | Makronóm

Egyes orgánumok előszeretettel tálalják úgy az Eurostat statisztikáit, miszerint a minimálbérek tekintetében Magyarország uniós összehasonlításban az utolsó előtti helyen áll. Az adatok megfelelő értelmezésének és a teljes kép bemutatásának hiányában szakmaiatlan, nagymértékben eltorzított összevetések születnek. 

Kétszázalékos lehet az idei gazdasági növekedés 

2024. július 30. | Makronóm

Kedvezőtlenül alakult a gazdaság teljesítménye a második negyedévben. A szezonálisan kiigazított adatok szerint negyedéves alapon 0,2 százalékkal csökkent a GDP, és az éves növekedési ütem is lassulást mutatott, és 1,3 százalékra mérséklődött. 

A SZÉP-kártya népszerűsége is húzza a gazdasági növekedést 

2024. július 19. | Makronóm

Tovább erősödik a SZÉP-kártya népszerűsége, ezt mutatja, hogy 2024 első fél évében több mint 230 milliárd forintra nőtt a feltöltések összértéke, amely 12 százalékkal múlta felül az előző év azonos időszakának eredményét.  

Jelentősen nőtt az élelmiszerek forgalma 

2024. július 5. | Makronóm

A KSH friss adatai alapján májusban a kiskereskedelmi forgalom újra nőtt, főként az élelmiszer-forgalom 6,3 százalékos emelkedése miatt. A reálbérek növekedése és a stagnáló élelmiszer-infláció hosszabb távon is előnyt jelenthet, így a gazdasági növekedés motorja idén elsősorban a fogyasztás lehet, a háztartások jövedelmi helyzeének javulása nyomán. 

Csökken a költségvetés hiánya  

2024. július 2. | Makronóm

A költségvetési hiány az első negyedévben a várakozásoknak megfelelően alakult, a tavalyi első negyedévhez viszonyított 4 százalékpontos csökkenés kedvező kilátást jelent az éves hiánycél teljesülése kapcsán. 

Megerősítve: a vártnál jobban nő a magyar gazdaság

2024. június 4. | Makronóm

A KSH a mai második becslésében megerősítette az első negyedéves, az elemzői várakozásoknál kedvezőbb adatokat, miszerint negyedéves bázison 0,8, míg éves szinten 1,7 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye.

A középosztály forradalma és Einstein biciklije – György László a Mandinernek 

2024. június 1. | Makronóm

A magyar gazdaságpolitikai stratégia hangsúlyos eleme a középosztály folyamatos bővítése. Ennek jelentőségéről és a magyar modell filozófiai hátteréről is beszélgettünk György László gazdaságstratégiai feladatokban való szakmai közreműködésért felelős kormánybiztossal a napokban megjelent könyve kapcsán. 

Magyarország vezető szerepben az elektromos energiatárolók gyártása és szabályozása terén 

2024. május 24. | Makronóm

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter részt vett az Európai Akkumulátorszövetség Brüsszelben megrendezett „European Battery Day” ülésén, ahol a felek az európai energiatároló-ökoszisztémáről és az elektromos mobilitási ágazatot érintő legújabb fejleményekről tárgyaltak. Ennek keretében a részvevők értékelték a 2018. évi elektromos tárolókhoz kapcsolódó cselekvési terv végrehajtását és számba vették a lehetséges jövőbeli intézkedéseket. 

Egyre több gazdasági erőközpont segíti a gazdaság növekedését 

2024. május 23. | Makronóm

A kormány célja, hogy erősítse a magyar gazdaság kulcsterületeit és célzott fejlesztésekkel tovább növelje hazánk versenyképességét – jelentette ki Varga Mihály a Baross Gábor – Győr Gazdaságáért Díj átadó ünnepségén. A pénzügyminiszter hangsúlyozta: a magyar gazdaság sikerének egyik kulcsa a több lábon állás, amelyhez a korszerű ipar, a kutatás-fejlesztés és a zöld gazdasági átállás egyaránt hozzájárul. 

Nagy Márton: Idén újraindul a magyar gazdaság  

2024. május 22. | Makronóm

Kritikusaink szerint a 2010-es évek konjunktúrahullámát könnyű volt meglovagolni. 2008-ban a baloldal által meggyengített országot leterítette egy globális pénzügyi válság, 2010 után megerősödve, mi mégis haza tudtuk küldeni az IMF-et – írta a Magyar Nemzetben megjelent cikkében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.  

Kérdezz bátran!
Chat