oktatás – makronom.eu
2025. június 18., szerda

Pályaválasztás előtt: felsőoktatási trendek és kihívások

2025. január 20. | Halaska Gábor

A pályaválasztásról, az Educatio kiállítás tapasztalatairól is beszélgettünk az UNIside.hu, a diplomatszerzek.hu és a szakmatszerzek.hu portálok tulajdonosával. Szóba került a mobilok iskolai tiltása, a felsőoktatás kihívásai, a motiváció jelentősége és az, hogy a szakma hogyan segítheti a diákokat a pályaválasztásban.

Kedvezően zárt a 2024-es pénzforgalmi költségvetési hiány

2025. január 11. | Makronóm

A 2024-es pénzforgalmi költségvetési hiány a vártnál sokkal kedvezőbb lett. A kormány jelentős mértékben javította az egyensúlyi mutatókat, a 2023. évi 6,7 százalékról érdemben csökkent a GDP-arányos hiány a tavalyi évben. 

Így védekezhetnek a vállalatok a modernkori csalások ellen 

2024. november 20. | Fekete Kíra

Kutatások szerint az emberi tényező okozza az adatlopások közel háromnegyedét, amely nemcsak magánszemélyeket, de egész vállalatokat is érinthet. Emiatt kiemelt fontosságú a dolgozók képzése és oktatása az online megtévesztésekről. 

Az MI-detektorok tévesen vádolják csalással a diákokat 

2024. november 2. | Fekete Kíra

A tanárok közel kétharmada rendszeresen használ mesterségesintelligencia (MI)-alapú tartalomelemző eszközöket a tanulók által megírt szövegek hitelességének ellenőrzésére, azonban ezek a detektorok hibázhatnak is, ami komoly problémákhoz vezethet. 

Különös kiadványok növelik Kína tudományos rangját 

2024. április 23. | Matus Tibor

Kína sajátos eszközökkel igyekszik javítani egyetemeinek népszerűségét. Nemrég az egyik tudományos rangsorban a kínai felsőoktatási intézmények az első 10 hely közül nyolcat szereztek meg – anélkül, hogy bármin változtattak volna. Az egyes adatbázisokban szereplő tudományos cikkek mennyisége jelentősen befolyásolja az egyetemek pozícióját, ezért az ázsiai ország egyre nagyobb hangsúlyt fektet a publikációk okos elhelyezésére.

OECD: előrelépett Magyarország a gyakorlatorientált szakképzésben

2024. március 12. | Makronóm

Megjelent a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2024-es jelentése hazánk gazdaságáról. Az országtanulmány elismeri, hogy a korábbi, szakképzésre vonatkozó ajánlással kapcsolatban előrelépés történt, és elismerően szól a megújult magyar rendszerről, kiemelve a gyakorlatorientáltságot és a kurzusokat követő gyors elhelyezkedési rátát.

Hazánk egy élhető ország: itt megéri tanulni

2024. február 13. | Makronóm

Idézzük fel 2022-ben írt cikkünket, ahol arról számoltunk be, hogy egy nemzet gazdasági sikeressége szorosan összefügg a tudás értékelésével. Az utóbbi időszakban jelentős előrelépéseket értünk el e területen.

Felzárkózhatnak a fejlődő országok? 

2024. február 4. | Fekete Kíra

Bár a modern technológia előnyeit általában először a gazdag országok élvezik, később a fejlődők is profitálhatnak belőle. Mesterséges intelligenciával nagyobb tudású szakembereket taníttathatnak ki, hatékonyabbá válhat a mezőgazdálkodás és elérhetőbbé az egészségügyi szolgáltatások. Azonban e szegényebb régiókban is kockázattal jár az MI széles körű bevezetése.

Így vélekednek az amerikai tanárok a mesterséges intelligenciáról 

2023. december 9. | Fekete Kíra

Az elmúlt években a mesterséges intelligencia igen nagy népszerűségre tett szert. Ez a gyorsan fejlődő technológia hamarosan valamennyi iparágban, a munkahelyünkön és akár az otthonainkban is jelen lesz, a mindennapi életünk számos aspektusát átalakítja – beleértve azt is, hogyan tanítunk és tanulunk. 

A magyar oktatásban már ma is jelen van a mesterséges intelligencia 

2023. október 28. | Fekete Kíra

Korábban már boncolgattuk, hogy milyen lehetőségeket kínál a mesterséges intelligencia az oktatásban nemzetközi szinten. Segítheti a tanárokat és a diákokat egyaránt, ha felelősségteljesen használják. Az Oktatási Hivatallal készített interjúnkból kiderül, hogy itthon hogyan alkalmazzák a technológiát az oktatásban.

Intenzív a verseny az adattudomány globális piacán 

2023. október 20. | Makronóm

A Makronóm Intézet friss kutatásában feltárta a magyar gazdaság növekedési pontjait és azon területeit, amelyek a következő évtizedben kritikus szerepet játszanak a versenyképesség növelésében. E heti elemzésünkben az adattudomány alkalmazási területeinek hatásait és piaci potenciálját vizsgáljuk, amelynek globális mérete 2030-ban elérheti a 211,7 ezer milliárdot, a magyar piaca pedig 1,059 ezer milliárd forintosra bővülhet.

Kiemelkedő az oktatás az amerikai bankoknál 

2023. szeptember 10. | Makronóm

Élen járnak a tengerentúli hitelszövetkezetek az ügyfeleik edukációjában. Kaliforniai credit unionokat vizsgáltunk, és megnéztük, ők hogyan támogatják ügyfeleik „pénzügyi egészségét”. TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Suppan Márton, a Peak alapítója és Érczfalvi András műsorvezető Molnár Mártont, a Peak gyakornok tanácsadóját látta vendégül, aki nagyító alá vette az amerikai „takarékbankokat”. 

Európa is rájött, hogy vagy átképzi a munkavállalóit, vagy lemarad

2023. augusztus 11. | Makronóm

Az EU most kezd rájönni arra, amire Magyarország már a koronavírus-világjárvány begyűrűzése előtt rájött. Nevezetesen, hogy az iskolarendszerből való kikerülés után a munkavállalóknak praktikus képzéseken kellene részt venniük, hogy a készségeiket, a tudásukat fejleszthessék a változó világ követelményeinek megfelelően.

Tusványosi beszéd: már tizenegy hazai egyetem van a világ legjobbjai között 

2023. július 26. | Halaska Gábor

Tusványoson Orbán Viktor elmondta: 2010-ben még egyetlen hazai egyetem sem volt a világ felsőoktatási intézményeinek top 5 százalékában, 2022-ben azonban már 11 is bekerült  ebbe a körbe. Ezenfelül a külhoni magyar gyermekek oktatási-nevelési támogatása jelentősen, 100 ezer forintra nőtt.

Erdogan eltörölte a diákhitel-kamatokat

2022. június 21. | Révész Béla Ákos

Míg Magyarországon a felsőoktatás finanszírozási és működtetési átalakítása egyértelműen pozitív eredményeket produkál, Törökországban kezd kampányjátszmává válni az egyetemi hallgatók anyagi helyzete.

Kérdezz bátran!
Chat