Németország függősége a kínai alapanyagoktól tovább nőtt. Korábban a világjárvány okozott zavarokat az ellátási láncokban, most pedig a kritikus kínai gyártási hozzávalók hiánya. Ez már látszik is az idei első negyedéves számokból, a szakértők az „erős zavarok” hosszú távú trendjétől tartanak, és Németország gyengülő nemzetközi autóipari pozíciójára figyelmeztetnek.
A Kínából származó német import növekszik, miközben a Kínába irányuló export – különösen a német autóipar gyengélkedése miatt – zsugorodik.
Kína, Európa és az Egyesült Államok továbbra is uralja az elektromos autók értékesítését. Közülük Kína ismét az élen jár, hiszen a globális elektromoskocsi-eladások mintegy 60 százalékát adja – közölte a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) áprilisi jelentésében.
„Az utakon közlekedő elektromos autók több mint a fele jelenleg Kínában található, és az ország már most túllépte a 2025-re kitűzött célját az új energiával hajtott járművek értékesítésére vonatkozóan” – ismertette az IEA.
A gépjárművek és motorok Kínába irányuló német exportja 26 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest 2023 első negyedévében – derült ki a kölni IW intézet múlt héten megjelent jelentéséből.
Mivel Németország kínai exportjában az autóipari áruknak magas – 2022-ben több mint 20 százalékos – a részesedése, a személygépkocsi- és motorexport visszaesése a Kínába irányuló német kivitel teljes csökkenésének csaknem a felét jelentette – adta hírül a ZeroHedge.
„Úgy tűnik, hogy problémák vannak az autóiparban, különösen Kína növekvő exportőri szerepe miatt az elektromos gépkocsik piacán” – írták a jelentés szerzői.
„Ha a járműgyártásban – egy olyan gazdasági ágazatban, amely korábban nagyon fontos volt a német exportsikerek szempontjából – folytatódik ez a tendencia, akkor a Kínába irányuló német kivitel kilátásai valószínűleg tovább romlanak” – világítottak rá a közgazdászok.
Így az egykor német erősségnek számító autóipari export a legnagyobb európai gazdaság gyengeségévé válhat
– tették hozzá.