kereskedelmi háború – makronom.eu
2025. április 18., péntek

Ez Kína igazi fegyvere Amerika ellen

2025. április 15. | Révész Béla Ákos

Lehetett azzal számolni, hogy ha Donald Trump a végsőkig feszíti a vámokat, Peking a ritkaföldfémek kiviteli tilalmával fog válaszolni. Pontosan ez történik, rákényszerítve az Egyesült Államokat stratégiájának újragondolására.

Trump-hatás: Európa újra Kína felé fordul

2025. április 13. | Révész Béla Ákos

Az Egyesült Államok egyre agresszívebb kereskedelmi politikája miatt nem csak a kereskedelmi útvonalak és az ellátási láncok változnak meg. Új geopolitikai szövetségek születnek – vagy éppen félig leromboltak élednek újjá. Az Európai Uniónak nincs más választása, mint rendezni a viszonyát Kínával, és a protekcionista washingtoni politika miatt új kereskedelmi rendszert dolgozni ki azzal az országgal, amelytől minden erejével függetlenedni akart.

Trump varázslatos 90 napja 

2025. április 12. | Révész Béla Ákos

A chipgyártók és a légitársaságok örömtüzeket gyújtottak, a tőzsdék levegőhöz jutottak. Egyedül Kína maradt ki az össznépi megkönnyebbülésből. 

Vámháborúk: Trump a tűzzel játszik

2025. április 10. | Révész Béla Ákos

A Trump-játszmának immár nem léteznek szabályai: az elnök jelenleg visszavonult a globális vámháborúból, és Kína ellen fordította minden kereskedelmi rakétáját. Pekingnek azonban nem csak légvédelme van, a válaszcsapás pedig pusztító lehet az Egyesült Államokra nézve.

Az ítélet napja: Trump nem tárgyal Európával 

2025. április 9. | Révész Béla Ákos

Az elnököt nem érdekli az Európai Bizottság javaslata az ipari termékek nullaszázalékos vámtarifáiról. Ragaszkodik ahhoz, hogy az EU 350 milliárd dollárért vásároljon energiát az Egyesült Államoktól. És lejárt az idő. 

Peking: legyen hát háború!

2025. április 8. | Révész Béla Ákos

Eldurvult a helyzet Washington és Peking között: Trump immár 104 százalékos vámmal fenyegetőzik, Hszi Csin-ping pedig bevetette a ritkaföldfémfegyvert.

Trump „felszabadító hadjárata” felforgatja a világgazdaságot 

2025. április 4. | Santo Martin

Donald Trump példátlan mértékű vámjai piaci sokkot, a részvények esését és a menedékeszközök erősödését váltotta ki, miközben a világ vezető gazdaságai azonnali ellenlépéseket helyeztek kilátásba. Globális körkép az új amerikai vámok hatásairól.

(V)ámokfutás: Trump 10 százalékos alapvámot jelentett be minden országra 

2025. április 3. | Páczi Zsolt

Donald Trump amerikai elnök 10 százalékos alapvámokat jelentett be, és szinte egyetlen ország sem úszta meg az új tarifákat. Az Európai Unió esetében 20 százalék lépett érvénybe, míg Kína immáron összesen 54 százalékos vámokkal kell, hogy számoljon. Az intézkedések jelentős hatással lehetnek a világgazdaságra. 

Az USA 25 százalékos büntetővámot vet ki az autóimportra  

2025. március 27. | Mihálovics Zoltán

Donald Trump beváltotta a fenyegetését, és különvámot vet ki az autóimportra, sőt más termékekre vonatkozó büntetőintézkedéseket is kilátásba helyezett. Magyarországot is érinti az intézkedés, hiszen autóipari beszállítóként a német export visszaesése nem sok jót jelent. 

Trump vámtaktikája: alkuképes háború

2025. március 15. | Révész Béla Ákos

Az amerikai elnök kereskedelmi politikáját nehéz követni. A vámháború mögötti taktika megértéséhez először a büntetőtarifák mögött meghúzódó okokat kell meglátni – azokba ugyanis alapból bele van kódolva a megszüntetés lehetősége.

Palackba zárt háború

2025. március 14. | Révész Béla Ákos

Az európai bosszúvámok bejelentésére Trump bosszú-bosszúvámokkal válaszol. Célkeresztben az EU-s szeszes italok, amelyekre az elnök 200 százalékos vámokat ígért, amennyiben Brüsszel nem hagyja békén az amerikai whiskyt.

Kína a fogyasztás fellendítésével biztosítaná a növekedést 

2025. március 5. | Makronóm

Megkezdődött a kínai Országos Népi Kongresszus idei ülése, amelynek első napján Li Csang miniszterelnök ismertette a kormányzati munkatervet. Peking nagyszabású ösztönzőprogramokkal igyekszik fellendíteni a belső fogyasztást, ezzel a vámháború ellenére is biztosítva az idei 5 százalékos gazdasági növekedést.

Kis csomagok nagy vitája: de minimis szabály vs. kínai export 

2025. március 1. | Santo Martin

A Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi konfliktus nem csupán gigantikus konténerszállítmányokról, vámháborúról vagy makrogazdasági mutatókról szól, hanem egyre nagyobb szerepet kapnak a kis értékű csomagok is. Ezek az alacsonyabb árú küldemények eddig lényegében vámmentesen áramolhattak az USA-ba, de a jól bejáratott rendszer most fenekestől felfordulhat. Mit fog okozni mindez az óceán két partján?

Az EU 28 milliárd eurójának fájnak az első Trump-vámok 

2025. február 26. | Révész Béla Ákos

A március 12-én életbe lépő acél- és alumíniumvámok jelentik majd a kezdetét az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi háborúnak. Van kiút, de Brüsszel egyelőre nem találja. 

Brüsszel egyszerre nyugtatja és fenyegeti Trumpot

2025. február 12. | Révész Béla Ákos

Trump az Egyesült Államok kereskedelmi hiányát jelöli meg az EU-ra kivetendő vámok elsődleges okaként. Brüsszel most újabb gesztust gyakorol, hogy eltérítse szándékától: drasztikusan csökkentené az importautókra kivetett vámokat. De van más terve is. 

Acélvámok, nehéz, szürke nappalok 

2025. február 11. | Révész Béla Ákos

Trump elnök beváltotta újabb fenyegetését, és 25 százalékos vámot vetett ki minden, az Egyesült Államokba érkező acélszállítmányra. Az eddigi stratégiáját látva nem biztos, hogy ez így is marad. 

Feje tetejére áll a brüsszeli kereskedelmi politika

2025. február 11. | Révész Béla Ákos

Miután az Európai Unió Brüsszel és Joe Biden vezetésével egy Kína elleni kereskedelmi háború előszobájában találta magát, meglepetésként érte, hogy a legnagyobb veszély pillanatnyilag éppen az Egyesült Államok. Trump vámfenyegetései sürgős újratervezést követelnek. Jöhet a keleti nyitás?

USA–Kína vámháború: lesz ebből egyáltalán valami? 

2025. február 4. | Révész Béla Ákos

Válaszul a Trump által bejelentett 10 százalékos vámokra, Kína postafordultával bosszútarifákat vetett ki néhány amerikai termékre. De olyan óvatosan, mintha csak kötelező és udvarias gesztust gyakorolna.  

Trump: vámháború elnapolva 

2025. február 4. | Révész Béla Ákos

Az elnök káoszhatalmi stratégiája ezúttal is fordulatot hozott: bevezetése előtt néhány órával Trump egy hónappal eltolta a vámok életbelépését két szövetségese ellen. A Kínára kirótt tarifa még él, de egy telefonhívás azt is megváltoztathatja. 

Trump atombombával indította el a kereskedelmi háborút

2025. február 3. | Révész Béla Ákos

Első körben Mexikónak és Kanadának ment Washingtonból a 25 százalékos vámról szóló levél, majd Kína következett 10 százalékkal. Az első kettő megtorló vámokkal felel, így beleáll a kereskedelmi háborúba – utóbbi azonban feltűnően óvatos, és csak a „szokásos” feljelentést tette meg a Kereskedelmi Világszövetségnél. Azt sem gondolta komolyan.

Nem a legjobb ötlet: Kanada visszaszólt Washingtonnak 

2025. január 16. | Révész Béla Ákos

A kanadai kormány éppen egy megtorló vámokat tartalmazó listát állít össze, amellyel visszavághat Donald Trumpnak, ha az valóra váltja fenyegetését, és valóban 25 százalékos tarifát vet ki minden kanadai termékre.

Kína alágyújtott a kritikus anyagok árfolyamának 

2025. január 12. | Révész Béla Ákos

A gallium és a germánium mellett Peking az antimon exportját is megtiltotta az Egyesült Államok felé. A chipekben és katonai rendszerekben nélkülözhetetlen anyag ára 250 százalékkal ugrott meg azóta.  

A globális exportversenyt Kína nyerte 2024-ben

2024. december 31. | Santo Martin

Kína exportja 2024-ben látványos ütemben növekedett, miközben az import jelentősen lassult, tovább mélyítve a világgazdasági egyensúlytalanságokat. Az Európai Unió – különösen Németország – egyre nehezebben tudja tartani a lépést a kínai kivitel dübörgő növekedésével. Hogyan gyorsítja fel a kínai gazdasági modell az exportot, és milyen következményekkel számolhat Európa?

Kína felkészült Donald Trump visszatérésére 

2024. december 25. | Makronóm

Donald Trump második elnöki ciklusa újabb kereskedelmi háborút hozhat, ám Kína már felkészültebben várja azt, mint 2016-ban. Stratégiai válaszlépésekkel, a technológiai önállóság és a globális kereskedelmi kapcsolatok erősítésével Peking készen áll megvédeni gazdasági érdekeit. 

Trump megfenyegette az Európai Uniót 

2024. december 22. | Révész Béla Ákos

Végre szavakká formálódott az elnöki gondolat: ha az EU nem vásárol több amerikai olajat és földgázt, Washington pusztító vámokat vet ki az európai termékekre. Az üzenetben csak az a furcsa, hogy rövid távon az Egyesült Államoknak egyáltalán nincs kapacitása exporttöbbletre.  

Peking kereskedelmi stratégiája: új kapcsolatok, régi tanulságok 

2024. december 18. | Santo Martin

A nemzetközi kereskedelem sakktábláján Kína ismét új stratégiákkal lépett elő, hogy megerősítse gazdasági pozícióját a globális porondon. Miközben az Egyesült Államok és az Európai Unió felől érkező nyomás új vámok és technológiai korlátozások formájában fokozódik, Kína intenzív diplomáciai és gazdasági aktivitással keresi a „B tervet”.

Kérdezz bátran!
Chat