Egyetlen ábrán a legtöbbet felkeresett weboldalak
Nem meglepetés, hogy a Google köröket ver mindenki másra. Hasít a ChatGPT, a tizedik helyre csúszott Elon Musk gyermeke, az X.
Nem meglepetés, hogy a Google köröket ver mindenki másra. Hasít a ChatGPT, a tizedik helyre csúszott Elon Musk gyermeke, az X.
Amikor Washington Kína ellehetetlenítését célozza meg, érdemes egy pillantást vetni az erőviszonyok huszonnégy év alatt bekövetkezett változására.
Oroszországnak és az Egyesült Államoknak egyaránt 5000 feletti nukleáris rakétája van, Észak-Koreának csupán ötven. Igaz, atomháború esetén ez nem is számítana olyan sokat.
A háborúzó országok természetesen ott vannak a legnagyobb költők között, az Egyesült Államok védelmi hegemóniája azonban megingathatatlan.
Úgy tűnik, a G7 immár nem egy egyenrangú érdekkoalíció, inkább az Egyesült Államok irányította feszes gazdasági tömb, ahol a nyomasztó amerikai dominancia visz mindent. Ábrán mutatjuk, hogyan.
Kína csak a második legnagyobb importőr, a korona maradt az Egyesült Államok fején. Tavaly Németország állt a harmadik helyen, az első tíz helyezett importjának az összértéke 12,4 ezermilliárd dollárt tett ki. Jó étvágya volt a versenyzőknek.
A globális export versenyét toronymagasan Kína vezeti: 1400 milliárd dollárral húzott el a második helyezett Egyesült Államok előtt.
A világ legnagyobb csokoládéexportőrei a rohamosan emelkedő kakaóbabárakkal és a fogyasztói kereslettel küzdenek. A piacot Németország uralja – ebben, legalábbis eddig verhetetlenek.
Európa vezet a negatív rangsorban nyolc országgal – Ukrajna mellett Moldova és Olaszország van a legnagyobb bajban.
Kína uralma a hajógyártásban megdönthetetlennek tűnik. A világ kereskedelmi hajóinak a felét építi meg minden évben.
Kína ebben is kenterbe ver mindenkit. Még a második helyezett Egyesült Államoknál is mintegy háromszor annyi szélenergiát termel.
Az okostelefonok globális piacán évek óta tart az Apple–Samsung háború. A mesterséges intelligencia most még kiélezettebbé teszi a versenyt.
A növekvő geopolitikai feszültségek és a fegyveres konfliktusok gyorsítják a dollármentesítő folyamatokat. A legkézenfekvőbb az arany vásárlása: jelenleg Oroszország és Kína gyűjti be belőle a legnagyobb mennyiséget.
A dobogó három foka természetesen Oroszországé, az Egyesült Államoké és Kínáé. A legbrutálisabb tengeri szörny még mindig az oroszok monstruma, a titántestű Sierra II osztályú tengeralattjáró.
Az Egyesült Államok gazdasága még mindig az egyik legjobb, bár jövőre lassulni kezdhet. Európa azonban Németországra figyel: ha folytatódik a mélyrepülés, nagy gondban lesz minden tagállam.
Hasítanak a közösségi oldalak, Elon Musk a hatodik helyre húzta be az X-et, de berobbant a ChatGPT is. A forgalom több mint 18 százalékát azonban még mindig a Google generálja.
Ahhoz képest, hogy nem egy országot vezet (de még az Európai Uniót sem), Ursula von der Leyen is helyet kapott a világ legjobban fizetett politikusainak idei listáján. A csúcsgázsi Szingapúr miniszterelnökének jár.
Még mindig Franciaország a favorit úti cél, Kína a Covid miatt nagyon megszenvedte a turizmust. Afrikai, óceániai és dél-amerikai ország egyáltalán nem szerepel a listán.
Kína toronymagasan vezet, emellett uralja a napelemgyártást, a világ napelemellátási láncának pedig mintegy 80 százalékát tartja kézben. Nehéz ezzel versenyezni, az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak össze kell kapnia magát.
A zöldátállás egyik legfontosabb alapanyaga a lítium. A tavalyi globális termelés elérte a 184 ezer tonnát, ennek majdnem 90 százalékáért azonban mindössze három ország felel.
A Nemzetközi Valutaalap összesített adatai szerint Argentína 32 milliárd dolláros adósságot halmozott fel. A tízes listán mindössze egy európai ország van: Ukrajna.
Meglepő, de a világon mindössze huszonhét darab van minden idők legnagyobb harci járműveiből, a repülőgép-hordozókból. A listát természetesen az Egyesült Államok vezeti, ám Kína is felpörgette a gyártást.
Kína egyedül a világ aranykitermelésének 12 százalékáért felelős, ráadásul a bődületes mennyiséget felfokozott tempójú vásárlással is kiegészíti. A harmadik Oroszország, kettejük közé Ausztrália ékelődött be.
A G7- és a BRICS-államok növekedési előrejelzései zavarba ejtő különbségeket mutatnak. Bár a bővülés lassul, az adatok a BRICS durva berobbanását vetítik előre.
Az Egyesült Államok, Oroszország és Szaúd-Arábia áll a verseny dobogóján: a globális olajkitermelés 40 százalékáért ők hárman felelnek.
A négy legnagyobb kínai bank 4,1 százalékkal tudta növelni a vagyonát. Az első amerikai pénzintézet csak az ötödik helyen bukkan fel a listán, igaz, a hat legnagyobb USA-bank együttesen így is 13,7 ezer milliárd dollárral büszkélkedhet.
Az idén minden a Tesla és a Magyarországon gyárat építő BYD küzdelméről fog szólni. A titánok harcában a kínai gyártó az esélyesebb.
Az elmúlt évtizedben az Egyesült Államok maga mögé utasította Szaúd-Arábiát és az Oroszországot, így a világ vezető olajtermelőjévé vált. A mennyiség: 12 millió hordó naponta.
Minden idők legkelendőbb telefonja a Nokia nevéhez kötődik. Azt az eladási számot egyetlen típus esetében valószínűleg soha senki nem fogja elérni. Az Apple sem.
A vállalat mindössze öt év alatt harmincszorosára növelte az eladásait. Luxusmodellek helyett jött az S és az Y, az eredmény nem is maradt el.