kereskedelem – makronom.eu
2025. március 20., csütörtök

Berobbant a vámháború: Brüsszel és Peking is válaszol 

2025. március 13. | Santo Martin

Az Európai Unió és Kína is határozott ellenlépésekkel reagált az Egyesült Államok által bevezetett 25 százalékos acél- és alumíniumvámokra, új fejezetet nyitva a globális kereskedelmi konfliktusban. A transzatlanti és csendes-óceáni feszültségek eszkalációja gazdasági bizonytalanságot hozhat, miközben a szakértők szerint a vámok alapvetően nem oldják meg a kínai túltermelés problémáját.

Európa kontra Amerika: meddig eszkalálódhat a vámháború? 

2025. február 18. | Santo Martin

Donald Trump ismét lendületbe hozta az USA és az EU közötti kereskedelmi vitákat. A kölcsönös vámtarifák, az eltérő szabályozások és a feldolgozott amerikai élelmiszerekkel szembeni bizalmatlanság mind azt vetíti előre, hogy a konfliktus még sokáig eltarthat. De az Európai Unió valóban igazságtalanul bánik az amerikai termékekkel, vagy Washington túloz?

Monroe-elv 2.0: már zajlik a harc az USA hátsó udvaráért 

2025. február 9. | Makronóm

Az Egyesült Államok újra felmelegíti a Monroe-doktrínát, hogy megakadályozza Kína térnyerését Latin-Amerikában. Míg Washington vámokkal és politikai nyomással próbálja kordában tartani a régiót, Peking befektetésekkel és infrastrukturális fejlesztésekkel erősíti befolyását. Vajon az USA visszaszerezheti-e hegemóniáját, vagy Latin-Amerika végleg új irányba fordul? 

Két óceán, két nagyhatalom: a Panama-csatornáért folyó harc kálváriája 

2025. február 6. | Santo Martin

Az utóbbi hetekben a figyelem középpontjába került a Panama-csatorna, miután Donald Trump nyomására a kis latin-amerikai ország kilépett a kínai Egy övezet, egy út programból. A világ egyik legfontosabb vízi útvonala ismét a geopolitikai harcok színterévé vált, és ez a meccs még koránt sincs lejátszva.

Trump egy szempillantás alatt érvényesítette akaratát Kolumbiával szemben 

2025. január 28. | Makronóm

Donald Trump átfogó vámokat jelentett be Kolumbiával szemben, miután utóbbi nem engedte leszállni az USA által kitoloncolt állampolgárait szállító repülőgépeket. Habár végül megegyezés született és az intézkedéseket felfüggesztették, fontos figyelmeztetést jelentenek: Trump nem fél gazdasági szankciókhoz nyúlni, ha valaki nem működik együtt vele. 

Beköszöntött a feltörekvő gazdaságok évtizede? 

2024. december 28. | Makronóm

A feltörekvő gazdaságok 2035-re a globális növekedés kétharmadához fognak hozzájárulni, de előretörésüket technológiai és geopolitikai kihívások árnyékolják be. A demográfiai előnyök és a zöldátállás nyersanyagforrásai a növekedésük motorjai lehetnek, de az önállóságot a termelés automatizálása és a humán tőke fejlesztése alapozhatja meg. 

Peking kereskedelmi stratégiája: új kapcsolatok, régi tanulságok 

2024. december 18. | Santo Martin

A nemzetközi kereskedelem sakktábláján Kína ismét új stratégiákkal lépett elő, hogy megerősítse gazdasági pozícióját a globális porondon. Miközben az Egyesült Államok és az Európai Unió felől érkező nyomás új vámok és technológiai korlátozások formájában fokozódik, Kína intenzív diplomáciai és gazdasági aktivitással keresi a „B tervet”.

Az ipar a külső kereslet rendeződésére vár

2024. december 6. | Makronóm

A kiskereskedelem után az ipar is erőteljesen kezdte a negyedik negyedévet, és bár éves bázison 3,1 százalékkal csökkent a termelés volumene, ami a kilátások kapcsán fontosabb, hogy havi alapon jelentős, 2 százalékos növekedést ért el az ágazat, ami óvatos bizakodásra adhat okot.

Küszöbön áll Európa és Dél-Amerika kereskedelmi megállapodása 

2024. november 29. | Santo Martin

A javasolt EU–Mercosur kereskedelmi megállapodás jelentős politikai és gazdasági feszültséget generál az Európai Unióban. Emmanuel Macron francia elnök óvatosan lavíroz a hazai gazdák és a nemzetközi nyomás között. Miközben Németország ettől reméli iparának megmentését, az európai agráriumot sújtó egyenlőtlen versenyfeltételek, valamint a dél-amerikai termékek laza szabályozási normái komoly fenntartásokat szültek, különösen a környezetvédelem és az élelmiszer-biztonság terén.

A német gazdasági vihar krónikája 

2024. november 26. | Santo Martin

A német gazdaságot régóta a precizitás és a stabilitás mintapéldájaként emlegetik. Azonban az elmúlt években a kihívások mértéke példátlanul megnőtt, miközben a világ harmadik legnagyobb gazdaságának működési modellje alapjaiban rendült meg. Mit hozhat a jövő Németországnak, ha a megrögzött mértékletesség, a nemzetközi verseny és a belpolitikai turbulenciák egyaránt szorongatják?  

Fogyasztóvédelmi vizsgálat az autókereskedéseknél 

2024. október 2. | Makronóm

Határozottan fellép a tisztességtelen szerződési feltételeket alkalmazó autókereskedésekkel szemben a Nemzetgazdasági Minisztérium, ezért rendkívüli fogyasztóvédelmi vizsgálatot rendeltek el az új gépjárműveket értékesítő kereskedőknél. 

Varga Mihály Észak-Macedóniában tárgyalt 

2024. szeptember 27. | Makronóm

Magyarország és Észak-Macedónia pénzügyi és gazdasági kapcsolatai egyre szorosabbak, 2010 óta közel nyolcszorosára növeltük a két ország közötti kereskedelmi forgalmat – jelentette ki Varga Mihály, miután Észak-Macedónia pénzügyminiszterével, Gordana Dimitrieszka Kocsoszkával tárgyalt Ohridban. A magyar tárcavezető kiemelte: célunk, hogy tovább fokozzuk a két ország adó- és vámügyi együttműködését, amely a magyar cégek piacra lépését is elősegítheti. 

A hidegháborús kereskedelem a geopolitikai szétválás következményeinek iskolapéldája 

2024. július 10. | Santo Martin

Miközben a világ az egyre növekvő geopolitikai széttöredezettséggel küzd, fontos, hogy elgondolkodjunk a múlt tanulságain, különösképpen a hidegháború gazdasági hatásain. A vasfüggöny nagyjából megfelezte a keleti és a nyugati blokk közötti kereskedelmi forgalmat, és a keleti térség országaiban jelentős jóléti veszteségeket okozott, amely egészen a hidegháború végéig fennmaradt.

Gagyinfláció, avagy hogyan emeljünk árat áremelés nélkül? 

2024. július 8. | Makronóm

Az elmúlt évek inflációs időszakában olyan fogalmak kerültek előtérbe, mint a „kapzsinfláció” (greedflation), ahol az áremelkedés mögött a vállalatok növekvő profitrátája áll, nem pedig a költségek növekedése. Megjelent a „zsugorfláció” (shrinkflation) néven említett jelenség is, amikor a termékek kisebb kiszerelésben kerülnek forgalomba változatlan áron. A harmadik új fogalom pedig a „gagyinfláció” (cheapflation), amikor a termék összetétele romlik, vagy olcsóbb alapanyagokkal helyettesítik a drágábbakat.

Jelentősen nőtt az élelmiszerek forgalma 

2024. július 5. | Makronóm

A KSH friss adatai alapján májusban a kiskereskedelmi forgalom újra nőtt, főként az élelmiszer-forgalom 6,3 százalékos emelkedése miatt. A reálbérek növekedése és a stagnáló élelmiszer-infláció hosszabb távon is előnyt jelenthet, így a gazdasági növekedés motorja idén elsősorban a fogyasztás lehet, a háztartások jövedelmi helyzeének javulása nyomán. 

Hídépítés Kelet és Nyugat között: jó lehetőség a hazai cégeknek  

2024. július 4. | Makronóm

Csao Lung, Fucsien tartomány kormányzója, június 27–28-án Magyarországra látogatott. Ez a kínai régió ad otthont a CATL-nek, amely Debrecenben valósít meg egy 7,5 milliárd eurós beruházást. Továbbá a tartomány rendezi a Kínai Nemzetközi Befektetési és Kereskedelmi Kiállítást, amelyre Magyarország díszvendégként kapott meghívást. 

Rekordszinten a koreai chipexport az MI miatt 

2024. július 3. | Santo Martin

A mesterséges intelligencia iránti kereslet miatt Dél-Korea chipexportja júniusban rekordszintre emelkedett, ezzel pedig az ázsiai ország a legnagyobb kereskedelmi többletét könyvelhette el 2020 szeptembere óta. Úgy tűnik, a globális piaci trendek Szöulnak kedveznek.

Indo-csendes-óceáni keret: bankett csábító előételekkel, de főfogás nélkül 

2024. június 27. | Matus Tibor

Az indo-csendes-óceáni gazdasági keret (Indo-Pacific Economic Framework – IPEF) legutóbbi tárgyalási fordulója egy szingapúri miniszteri szintű találkozóval zárult. Az Egyesült Államok szívesen beszélt az ott elért „jelentős új eredményeiről”, különösen az IPEF tiszta gazdaság pillérével kapcsolatban. De úgy tűnik, azok túl szerények.  

Új szakaszába lép az amerikai–kínai technológiai háború 

2024. június 26. | Santo Martin

A Biden-kormányzat a kritikus technológiák kínai fejlesztésének megakadályozása érdekében korlátozni szeretné az amerikai magánszemélyek és vállalatok befektetéseit Kínában, különösen a félvezetők, a kvantumszámítás és a mesterséges intelligencia (MI) területén. Peking éles kritikával reagált a javaslatra, a kínai MI-cégek azonban úgy tűnik, képesek lesznek alkalmazkodni az új helyzethez.

A százéves a magyar–luxemburgi diplomáciai kapcsolat méltó hosszú múltjához 

2024. június 3. | Makronóm

Magyarország továbbra is kiemelt célpont a befektetők számára, a versenyképes üzleti környezetet a háborús válság alatt is sikerült megőriznünk – jelentette ki Varga Mihály, miután hivatalában fogadta Gilles Roth luxemburgi pénzügyminisztert. A tárcavezető kiemelte: az elmúlt öt évben közel ötszörösére növeltük a Luxemburgba irányuló magyar exportot, tavaly rekordot döntött a két ország közötti kereskedelmi forgalom. 

Kérdezz bátran!
Chat