2025. június 10. | Makronóm
Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM-osztalékbefizetés érkezett a büdzsébe, és bár a társasági adó befizetésének a határideje ezúttal június 2-ára esett, így is 238,4 milliárd forint adóbevétel érkezett be a hónap végéig.
2025. május 12. | Makronóm
Áprilisban – az előző év azonos időszakához viszonyítva – a központi alrendszer adó- és járulékbevételei 10,9 százalékkal magasabban alakultak. Ezen belül továbbra is kiemelten teljesültek a fogyasztáshoz kapcsolódó adók: itt az előző év azonos időszakához viszonyított növekmény mintegy 13 százalék.
2025. március 27. | Makronóm
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a magyar államadósság csökkenő pályán van, és nincs kockázat, ellentétben az Európai Bizottság jelentésével. A kormány elkötelezett a fiskális fegyelem mellett, az adósság devizaszerkezete stabil, a nemzetközi hitelminősítők továbbra is befektetésre ajánlják Magyarországot.
2025. március 24. | Makronóm
Az Egyesült Államok számára a magas államadósság egyre inkább meghatározó tényezővé válik a globális befolyás megőrzésében. Ahogy a költségvetés mind nagyobb részét a kamatfizetések viszik el, úgy kerül Washington egyre komolyabb választás elé: a kormányzati kiadások csökkentése vagy a termelékenység növelése.
2025. február 11. | Makronóm
Az év elején több mint 800 ezren részesülnek állampapírkamat-kifizetésben, ez az idén 1700 milliárd forintot jelent. Mindez a szigorú költségvetési fegyelem fenntartása, a költségvetési hiány és az államadósság csökkentése mellett valósul meg.
2025. január 11. | Makronóm
A 2024-es pénzforgalmi költségvetési hiány a vártnál sokkal kedvezőbb lett. A kormány jelentős mértékben javította az egyensúlyi mutatókat, a 2023. évi 6,7 százalékról érdemben csökkent a GDP-arányos hiány a tavalyi évben.
2025. január 3. | Makronóm
Csökkent a költségvetési hiány 2024 harmadik negyedévében is a megelőző év azonos időszakához viszonyítva. A negyedéves eredményszemléletű hiány a GDP 3 százalékát tette ki, míg az első 9 havi halmozott hiány 3,5 százalék volt, 1,8 százalékponttal kedvezőbb, mint 2023 azonos időszakában.
2024. december 31. | Santo Martin
Kína exportja 2024-ben látványos ütemben növekedett, miközben az import jelentősen lassult, tovább mélyítve a világgazdasági egyensúlytalanságokat. Az Európai Unió – különösen Németország – egyre nehezebben tudja tartani a lépést a kínai kivitel dübörgő növekedésével. Hogyan gyorsítja fel a kínai gazdasági modell az exportot, és milyen következményekkel számolhat Európa?
2024. december 19. | Santo Martin
Peking merész lépésre szánta el magát: a 2025-ös évre a GDP 4 százalékát kitevő költségvetési hiányt irányoztak elő, ami példa nélküli a modern kínai történelemben. Miért is van erre szükség?
2024. december 4. | Matus Tibor
Franciaország 3,2 ezer milliárd eurós adósságot görget maga előtt. A megemelkedett kamatok és az uralhatatlan politikai gépezet veszélyezteti az ország pénzügyi stabilitását. És most a kormány is bukhat.
2024. november 13. | Makronóm
A kedvezőtlen világgazdasági körülmények a magyar gazdaság teljesítményében is éreztetik a hatásukat. Az átmeneti mérséklődés után azonban a hazai gazdaság tartós növekedési pályára áll, 2025-ben az uniós növekedési rangsor élmezőnyében lehet, amihez a költségvetés egyensúlyának megerősítése is alapot ad.
2024. október 20. | Halaska Gábor
Vannak bőven az átlag felett teljesítő cégek, amelyeket a közgazdászok exponenciális szervezetekként (ExO) emlegetnek. Az ilyen vállalkozások rugalmas működésükkel, célorientált stratégiáikkal és a költségek csökkentésével érnek el kiemelkedő eredményeket. Friss kutatások azt mutatják, hogy a legjobb ExO-k akár negyvenszeres tulajdonosi megtérülést is elérnek. E nemzetközi kutatások magyar résztvevőjét, Kristóf Pétert, a Stradamus Zrt. tanácsadó testületének tagját kérdeztük a tapasztalatokról.
2024. október 19. | Matus Tibor
A Kijevi Közgazdasági Iskola közzétette a 2025-ös ukrán költségvetési tervezetet, amely hasonlóan az ideihez, egyértelműen a védelemre, a biztonságra és a szociális ellátásra összpontosít. Abban is egyezik, hogy jövőre is számít a nemzetközi partnerek jelentős és rendszeres pénzügyi támogatására. A külföldi forrásoktól 36,9 milliárd dollár hitelt szeretnének, ami kulcsfontosságú a költségvetési stabilitás megőrzéséhez.
2024. október 1. | Makronóm
Amennyiben a gazdasági növekedés 1,8 százalék közelében alakul, a 4,5 százalékos költségvetési hiány is tartható, ha a kormány folytatja a fegyelmezett fiskális politikát. A friss KSH-adatok szerint ugyanis a második negyedévben a költségvetés hiánya 2,3 százalékra mérséklődött, míg az első féléves 3,7 százalékos lett.
2024. szeptember 23. | Halaska Gábor
Rendszeresen beszámolunk a magyar EU-elnökség legfrissebb eredményeiről, eseményeiről. Több témában a Makronóm.eu oldalon részletesebb elemzéseket is olvashatnak.
2024. szeptember 12. | Halaska Gábor
Az uniónak 2028-tól évente akár 30 milliárd eurót kell majd visszafizetnie a Covid-időszak alatt felhalmozott adósság után, ami az éves költségvetése egyhatodát teszi ki. Mario Draghi szerint az adósság futamidejének meghosszabbítása elengedhetetlen lenne, de Németország ellenállása akadályt jelent.
2024. szeptember 9. | Makronóm
Az idén tavasszal meghozott intézkedésekkel a kormány több mint 1000 milliárd forinttal javította a költségvetés mozgásterét. A meghozott döntéseket követő hónapokban két alkalommal is többlettel zárt a büdzsé.
2024. szeptember 9. | Makronóm
Jön a békeköltségvetés, emelni fogjuk a béreket és a családtámogatásokat – közölte Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap. A békeköltségvetés középpontjában a gazdaság 3-5 százalékos növekedése áll 2025-ben.
2024. szeptember 7. | Halaska Gábor
Hétről hétre beszámolunk a magyar EU-elnökség legfrissebb eseményeiről és eredményeiről, az egyes témákról a Makronóm.eu oldalon részletesebb elemzéseket is olvashatnak.
2024. augusztus 9. | Makronóm
A kedvezőtlen külső hatások ellenére a kormány erősíti az államháztartás egyensúlyát. Az idei évben meghozott intézkedésekkel mintegy 1000 milliárd forinttal javította a költségvetés mozgásterét. Ezeknek is köszönhetően a büdzsé július végén 213 milliárdos többlettel zárt, ami minden idők második legkedvezőbb július havi mutatója.
2024. augusztus 9. | Mihálovics Zoltán
Ezúttal Christian Lindner pénzügyminiszter miatt áll a bál a német jelzőlámpa-koalícióban, miután kétségbe vonta a 2025-ös költségvetési megállapodás tervezetét. Ezzel ismét veszélyes vizeken evez a kormány, bő egy évvel a szövetségi választások előtt.
2024. augusztus 1. | Makronóm
Zajlik a párizsi olimpia, de botrányokból nincs hiány. A sokakat megosztó megnyitót követően az 1,4 milliárd eurós beruházás ellenére a Szajna, úgy tűnik, csak korlátozottan alkalmas az úszásra. A gazdasági hatások megkérdőjelezhetők, a verseny összköltsége már a 10 milliárd euró felé tart, ami a francia GDP 0,4 százaléka. Milyen gazdasági hatása lesz a játékoknak Franciaországra?
2024. július 2. | Makronóm
A költségvetési hiány az első negyedévben a várakozásoknak megfelelően alakult, a tavalyi első negyedévhez viszonyított 4 százalékpontos csökkenés kedvező kilátást jelent az éves hiánycél teljesülése kapcsán.
2024. május 13. | Matus Tibor
A washingtoni székhelyű American Enterprise Institute (AEI) jelentése szerint Kína 710,6 milliárd dollárt költött hadseregére 2022-ben, ami több mint háromszorosa annak, mint amit nyilvánosan közzétett.
2024. május 9. | Makronóm
A magyar gazdaság az első negyedévben visszatért a növekedési pályára. A kormány az egyensúly erősítésével is a gazdaság bővülését építi újra, ezért fokozatosan csökkenti a költségvetési hiányt és az államadósságot. A büdzsé biztosítja a gazdaság újraindításához szükséges forrásokat, miközben a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához szükséges fedezetet is garantálja.
2024. május 4. | Makronóm
Az utóbbi időben egyre több cikk jelenik meg arról, hogy „Románia megelőzte Magyarországot” – ezek azonban gyakran csak egyetlen gazdasági mutató alapján vonnak le elhamarkodott következtetéseket. De vajon valóban felülmúlja a gyakran lenézett szomszédunk Magyarországot, vagy a helyzet nem is olyan egyértelmű, mint ahogy azt sugallják? Ebben a cikkben két szemszögből mutatjuk be a román „csodát”: egyrészt a gazdasági növekedés ellentmondásait és árnyoldalait vizsgálva, másrészt a romániai hétköznapok realitásait elemezve – a GDP-n és a puszta számokon túlmutatva.
2024. április 14. | Matus Tibor
Az idei első negyedéves költségvetési bevételek jelentős növekedéséről számolt be az orosz pénzügyminisztérium. Nemcsak az olaj- és gázértékesítésből érkező jövedelmek, hanem a reális gazdaságból származó bevételek is nőttek. Ezen a téren 2024 első negyedéve lenyűgözőnek tűnhet számukra, főleg, ha mindezt a tavalyi hasonló időszakkal hasonlítjuk össze.
2024. április 9. | Makronóm
A kedvezőtlen külső gazdasági hatások nagy nyomást gyakorolnak a költségvetésre is. A büdzsé azonban a rendkívüli kiadások mellett is biztosítja a gazdaság újraindításához szükséges forrásokat, miközben a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához szükséges fedezetet is garantálja. A kormány célja, hogy fenntartható növekedési pályára állítsa a gazdaságot, miközben a költségvetési hiányt és az államadósságot tovább mérsékli.
2024. április 2. | Makronóm
A KSH ma reggel publikált adatai alapján az államadósság mértéke 73,5 százalékra csökkent 2023-ban, míg a költségvetés hiánya 6,7 százalékon alakult. Ezzel a magyar államadósság mértéke továbbra is közel 10 százalékponttal alacsonyabb az uniós átlagnál. A kormány az idei és a jövő évi költségvetésben is mérséklődő hiánnyal és államadóssággal számol.
2024. március 21. | Makronóm
Néhány évvel ezelőtt egyes vélemények szerint a kriptovaluták és azok piacai potenciálisan kiválthatják a hagyományos financiális szektor szereplőit. Azonban a jelenlegi helyzet azt mutatja, hogy a digitális pénznemek ágazata is képes súlyos veszteségeket okozni, hasonlóan a klasszikus pénzügyi intézményekhez.